• Temmuz 26, 2022

Facebook’ta gelir elde etmenin yeni yolu

Facebook’ta gelir elde etmenin yeni yolu

Facebook’ta gelir elde etmenin yeni yolu müzikli videolardan geçecek. Meta, blog yazısında yaptığı açıklamada lisanslı müzikler üzerinden para kazanma yöntemini açıkladı.

Sosyal medya uygulamaları her geçen gün yeni güncellemeler ile birlikte platformlarına kullanıcı çekmeye çalışıyor.

Rekabetin hızla arttığı bugünlerde Facebook’tan da bir hamle geldi! Facebook’ta daha önce de lisanslı müzikler kullanılabiliyordu ancak bu bir gelir sağlamıyordu. Şimdi ise yeni güncelleme sayesinde reklam geliri kazanılabilecek.

Music Revenue Sharing” adı verilen “Müzik Gelir Paylaşımı” uygulamasıyla bazı kurallar dahilinde programa katılım sağlanabilecek.

Müzik gelir paylaşımı kuralları nelerdir?

Buna göre Facebook’a yüklenen lisanslı müzik içeren videolar en az 60 saniye uzunluğunda olmalı ve reels formatında olmamalı. İçerik üreticileri, Facebook’un belirlediği lisanslı müzik kataloğundan istediği bir müziği seçmeli ve videoyu paylaşmalı. Ancak videonun ana odağı müziğin kendisi olmamalı.

Kullanıcıları ön planda tutmayı kendine düstur edinmiş Facebook, Tiktok benzeri bu uygulama ile yeni nesli yakalamaya çalışıyor diyebiliriz.

Lisanslı müzik kitaplığında Post Malone, Tove Lo, Grupo La Cumbia gibi sanatçıların popüler şarkıları yer alıyor. Bu sistemi kullanan üreticiler, uygun olan içerikler sayesinde yüzde 20 gelir payı elde edecek. Geri kalanı ise Meta ve müzik hakları sahipleri ile paylaşılacak.

Videoyu Facebook sayfanıza yüklediğinizde içerik stüdyosunda ve destek gelen kutusunda şarkının lisanslı müzik kataloğunda olup olmadığı, gelir elde etmek için uygun olup olmadığı bildirimi yer alıyor. Eğer uygunsa Facebook’ta gelir elde etmenin yeni yolu ile kazanç elde etmeye başlayabilirsiniz.

Meta Müzik Gelir Paylaşımı özelliği öncelikle ABD’de kullanılacak. Önümüzdeki aylarda ise tüm dünyada kullanıma sunulması bekleniyor.

İçerik üreticilerinin paylaşımlarına ve uygulamanın işleyişine bağlı olarak bu özellik ilerleyen günlerde reels videoları için de geçerli olabilir ve lisanslı müzik kataloğu büyüyerek devam edebilir.

Sizce Facebook diğer sosyal platformların önüne geçebilecek bir video paylaşım aracı oluşturabilecek mi?

Facebook'ta gelir elde etmenin yeni yolu

Tuned uygulaması son buluyor

Meta, aynı zamanda 2 yıl önce hayata geçen Tuned uygulamasına da son verdiklerini açıkladı. Tuned, Meta’nın NPE (yeni ürün deneyi) projesi kapsamında çiftlerin ilişkilerini anlamak ve gözlemlemek için geliştirilmişti. Tuned, çiftlerin neler hissettikleri ve birlikte neler yapabildikleri gibi ilişki dinamitlerini takip etmeyi kolaylaştıran bir olanak sunuyordu.

Mesajlaşma uygulaması niteliğinde olan Tuned; müzik, video, sesli mesaj ve dinleme listeleri paylaşmaya da olanak sağlıyordu. Çiftlerin sürekli etkileşim halinde kalmasını hedefleyen bu uygulama 19 Eylül’de son bulacak.

1 milyon indirmeye sahip Tuned uygulaması Meta’yı memnun etmemiş görünüyor. Uygulama içinde kayıtlı olan fotoğraf ve video arşivlerinizi indirmenizi tavsiye ediyoruz. Aksi takdirde uygulamaya erişim kapandığı zaman dosyalarınız silinebilir.

Sosyal medya mecralarındaki bu rekabet kullanıcıları da heyecanlandırıyor ve her yenilik içerik üreticilerini farklı bir noktaya taşıyor. Facebook’ta gelir elde etmenin yeni yolu “Müzik Gelir Paylaşımı” kullanıcılar üzerinde nasıl bir etki yaratacak hep birlikte göreceğiz.