• Temmuz 27, 2022

İyileştirilmiş pil şarjı ile iPhone’un ömrü uzuyor

İyileştirilmiş pil şarjı ile iPhone’un ömrü uzuyor

Apple, iPhone kullanıcılarını yaygın şarj etme hatalarını yapmamaları için uyardı. Telefonunuzu daha uzun kullanmak için iPhone’larınızı yanlış şarj etmeyin. İşte Apple’ın açıklamaları doğrultusunda doğru şarj etme yöntemleri ve İyileştirilmiş Pil Şarjı özelliği hakkında detaylar…

Akıllı telefonlar için bataryaların dolum kapasitesi önemli bir mesele. Bu nedenle son zamanlarda genellikle lityum iyon piller tercih ediliyor. Kötü yanı şu; lityum iyon piller, zamanla bozulabilir bir yapıya sahip. Bu da demek oluyor ki telefonunuzun şarjda kalma süresi uzadıkça iPhone bataryanızın ömrü kısalabilmekte.

Apple, 2017 yılında yaptığı açıklama ile eskiyen telefonların işlemci hızlarını düşürdüğünü açıklamıştı. Bu açıklama ile de oldukça tepki topladı.

Kullanıcıların batarya testi yaparak telefonlarının durumlarını öğrenmeye çalışması üzerine iOS 11.3 güncellemesi ile pil sağlığı özelliği hayatımıza girdi. Bu sayede herhangi bir uygulamaya ihtiyaç kalmadan iPhone pil durumu kolaylıkla öğrenilebilir hale geldi.

Apple iOS 13’ten bu yana İyileştirilmiş Pil Şarjı özelliği sayesinde bataryanın ömrü artırılabiliyor. Özellik bataryanın eskime hızını yavaşlatarak yüzde 80’e ulaştıktan sonra şarj işlemini durduruyor ve gündelik şarj etme rutininizi ölçerek daha uzun bir iPhone batarya ömrü sunuyor.

İyileştirilmiş pil şarjı özelliğini nasıl aktif edebilirim?

Ayarlar, Pil, Pil Sağlığı yolunu takip ederek İyileştirilmiş Pil Şarjı seçeneğini işaretlerseniz, telefonunuz %80 oranından sonra bataryayı doldurmayı durdurur. Eğer devam etmek istiyorsanız kilit ekranından “şimdi şarj et” seçeneğini tıklayarak şarja devam edebilirsiniz.

Daha uzun pil ömrü için ayrıca Düşük Güç Modu‘nu aktif edebilirsiniz. Arka planda çalışan uygulamaları kapatırken ekran parlaklığını da kısan bu özellik, iPhone’un daha uzun süre çalışmasını sağlıyor.

iPhone’un şarjda geçirdiği süreyi azaltarak pilinizin aşınmasını sağlayabilirsiniz ancak uygulayabileceğiniz ek yöntemler de mevcut. Mesela, telefonunuzu kullanırken telefonunuzu şarj etmek iyi bir fikir olmayabilir. Ayrıca telefonunuzu uyurken şarj etmek de bozulma sürecini hızlandıran diğer etkenlerden.

Apple, yazılımsal olarak sunduğu pil sağlığı özelliğine ek olarak sıcaklık konusunda da dikkatli olunması gerektiğini söylüyor. İdeal sıcaklığın 6°C ile 22°C arasında olduğunu belirtelim.

Eğer iPhone’un sunduğu iyileştirilmiş pil şarjı özelliği sizin için yeterli değilse App Store’dan “Battery Life” uygulamalarına da bakabilirsiniz.