• Temmuz 25, 2022

LinkedIn nedir, ne için kullanılır?

LinkedIn nedir, ne için kullanılır?

Profesyonel iş dünyasının en önemli sosyal platformlarından olan ve her geçen gün kullanıcı sayısı artan LinkedIn nedir ne için kullanır?

LinkedIn diğer sosyal platformlarına nazaran daha az biliniyor olsa da profesyonel iş hayatına adım atacak olan kişiler ve iş hayatında aktif olarak faaliyet gösterenler tarafından oldukça tercih edilmekte.

Sosyal medya platformları, kendine has özellikleri sebebi ile farklı kullanıcılar tarafından tercih ediliyor. Global bir iletişim ağı oluşturmaya olanak sağlayan bu mecralar, gün geçtikçe çoğalmakla birlikte birçok kullanıcıya sosyalleşme imkanı yaratıyor. Bu nedenle LinkedIn gibi kullanım sebebinize hitap edecek farklı sosyal ağlar da karşımıza çıkmakta.

Günümüzde eğitimli ve üniversite mezunu adayların sayısı gittikçe artıyor. Bu sebeple kişilerle bağlantı kurarak kariyerinizi ilerletebildiğiniz bir sosyal ağ olması LınkedIn’i emsallerinden ayırıyor. Diğer sosyal ağlar daha çok eğlence ve haber alma işlevini yerine getirirken LinkedIn, CV’nizi özgürce yayınlayabilme fırsatını size sunması açısından avantajlıdır diyebiliriz.

LinkedIn tarihçesi

Merkezi Sunnyvale California olan LinkedIn, 2003 yılında Amerika’da kuruldu. 2016 yılından itibaren Microsoft’un bir ayağı oldu. Çevrim içi olarak kullanılabilen LinkedIn, Türkçe dil seçeneği dahil olmak üzere 20 dilde hizmet veriyor.

LinkedIn’in en cazip özelliği hiyerarşik bir yapısının olmayışı. Bağlantı kurma aracı ile sınıf farkı gözetmeden her kesimden, her sektörden, her yaştan kullanıcı ile etkileşim kurabilirsiniz. Bu da demek oluyor ki alanında çok uzman bir isim ile bir öğrencinin bağlantı kurması çok olası.

LinkedIn nasıl kullanılır?

LinkedIn’de profil oluşturmak oldukça basit. Öncelikle bir e-posta adresine sahip olmanız gerekiyor. Ad, soyad, şifre gibi temel bilgileri girdikten sonra hesabınızı aktif hale getirebiliyorsunuz.

Önemli olan kısmı üyelik işleminden sonra başlıyor. Profiliniz, adeta kariyer kimliği işlevi görmeli…

Okul, iş ve yetenek bilgilerinizi girerek CV’nizi oluşturduktan sonra akışta kendinize uygun içeriklere dahil olabilirsiniz.

Yeteneklerinizi çalışma arkadaşlarınızın onaylamasını isteyebilir ve böylece daha gerçekçi bir profil elde edebilirsiniz.

LinkedIn Premium nedir?

LinkedIn Premium’dan da bahsetmeden geçmeyelim. Eğer ücretli versiyon kullanmak isterseniz farklı avantajları mevcut.

Daha fazla bağlantı ekleyebilir, bağlantıda olmadığınız kişilere mesaj gönderebilir veya profilinizi inceleyen kişileri görüntüleyebilirsiniz. Ancak başlangıç için Premium bir hesaba ihtiyacınız olmadığını belirtmek isteriz.

Bu yazımızı LinkedIn nedir ne için kullanılır sorusuna yanıt arayanlar için derledik.

LinkedIn’e ihtiyacınız olduğunu düşünüyorsanız buradan kaydolabilirsiniz.