• Temmuz 4, 2022

Suçları 1 hafta önceden tahmin eden yapay zeka algoritması

Suçları 1 hafta önceden tahmin eden yapay zeka algoritması

ABD’li bilim insanları suçlarla mücadele için bir yapay zeka algoritması geliştirdi. Geliştirilen yapay zeka algoritmasının %90 oranında başarıya sahip olduğu iddia ediliyor.

Geçtiğimiz günlerde Bloomberg’de yayınlanan habere göre, Chicago Üniversitesi’ndeki sosyal bilimciler, kentsel alanlardaki suçları bir hafta öncesine kadar tahmin edebilen bir algoritma geliştirdi.

Son birkaç yılda, çevremizdeki algoritmaların kullanımında büyük bir artış oldu. Hava durumunu tahmin etmekten araba kullanmaya, alışveriş önerilerinde bulunmaktan hastalıklara çare bulmaya kadar her yerde algoritmalar iş başında. Elbette suçlarla savaşmaya yönelik kullanımı da pek şaşırtıcı değil.    

Suç önleyici yapay zeka algoritmasının bilgi bankasında ilk olarak ABD’nin Chicago şehrinde yaşanan suçlara yönelik toplanan verilerin analizi yer alıyor. Geliştirilen algoritma kullanıldığında yapay zeka bu analizlerden yola çıkarak zaman ve coğrafi konumlardaki kalıpları öğreniyor ve ardından suç hakkında tahminlerde bulunuyor.

Halihazırda Azınlık Raporu benzeri bir gelecekte yaşıyormuşuz gibi geliyorsa gerçek şu ki, neredeyse on yıldır yaşıyoruz.

Chicago’nun suç ve mağduriyet risk modeli

Olimpiyatlardan önce, Tokyo Polisi suçları gerçekleşmeden önce tahmin etmek için yapay zeka tabanlı teknolojiyi uygulamak istiyordu.

Bloomberg’in bildirdiğine göre, Chicago Polis Departmanı 2012 yılında bazı akademik araştırmacıların yardımıyla Suç ve Mağduriyet Risk Modelini uygulamaya koydu.

Model, potansiyel saldırganların ve kurbanlarının bir listesini hazırlamak için yaş ve tutuklama geçmişi gibi faktörleri kullandı. Hatta kolluk kuvvetlerinin tahmin edilen faili ve kurbanlarını takip etme konusunda aciliyet sağlamasına yardımcı olmak için listelenen kişilere bir puan verdi.

Konsept ilginç gelebilir, ancak gerçek uygulama tehlikeliydi. Soruşturmaların daha sonra gösterdiği gibi, listedeki fail olduğu iddia edilen kişilerin neredeyse yarısı hiçbir zaman yasadışı silah bulundurmaktan suçlanmazken, diğerleri daha önce ciddi suçlarla suçlanmamıştı.

2019’da yayınlanan bir teknoloji İnceleme raporu, bir bireyin hapse gönderilip gönderilmeyeceğini belirleyen risk değerlendirme algoritmalarının tarihsel olarak önyargılı veriler üzerinde nasıl eğitildiğini ayrıntılı olarak anlattı.

Bu nedenle, Ishanu Chattopadhyay liderliğindeki Chicago Üniversitesi’ndeki araştırmacılar, algoritmalarını oluşturmaya çalıştıklarında, geçmişteki hatalardan kaçınmak istediler.

Yeni yapay zeka algoritması nasıl çalışıyor?

Algoritma, bir şehri 1.000 fit kare kareye bölüyor ve gelecekteki olayları tahmin etmek için şiddet ve mülkiyet suçlarına ilişkin geçmiş verileri kullanıyor. Araştırmacılar, modellerinin bu tür diğer algoritmik tahminlerden farklı olduğunu söylüyor.

Bununla birlikte araştırmacılar, bu tür yaklaşımların şehirlerin karmaşık sosyal ortamını kaçırdığını ve devletin kolluk kuvvetleri için kullandığı gözetim tarafından da önyargılı olduğunu savunuyor. Bunun yerine, kullanılan algoritma, diğer birçok faktörü hesaba katarak önceki suç raporlarını analiz ediyor ve ardından Chicago’daki suç olasılığını yüzde 90 doğrulukla tahmin ediyor.

Raporda modelin ayrıca Los Angeles, Atlanta ve Philadelphia gibi büyük bölgelerin de dahil olduğu ABD’deki sekiz farklı şehirde suçları tahmin etmek için kullanıldığı ve buralarda da iyi çalıştığı belirtildi.

Yapay zeka algoritması ve detaylar Nature Human Behaviour dergisinde yayınlandı.