• Temmuz 22, 2022

Twitch yasaklı kullanıcı bilgilerini paylaşacak

Twitch yasaklı kullanıcı bilgilerini paylaşacak

Yayıncıların yasakladığı kullanıcıların diğer yayıncılar üzerinde faaliyetlerine devam etmemesi adına Twitch, yasaklı kullanıcı bilgilerini paylaşacağını duyurdu.

Twitch, canlı sohbet ve canlı yayın seçeneği olan en yaygın sosyal medya platformlarından biri. Bu kadar yaygın olması da özellikle canlı yayınlarda yayıncılara yönelik tacizler gerçekleşmesine sebep olabiliyor.

Geçtiğimiz yıl bu problem için “Şüpheli Kullanıcı Algılama” olarak adlandırılan ve yapay zekayı kullanılan Ban Evasion Detection Tool aracı kullanıma sunulmuştu. Ancak taleplerin devam etmesi üzerine Shared Ban Info (Paylaşılan Yasaklı Bilgisi) sistemi de kullanıcılarına duyuruldu.

Geliştirmeye devam edilecek bu güvenlik güncellemesi, kullanıcıları biraz da olsa rahatlatacak gibi görünüyor.

Shared Ban Info (Paylaşılan Yasaklı Bilgisi) Nedir?

Canlı yayın platformunu daha güvenli hale getirmek için yapılan bu değişiklik hakkında Twitch; “Geçen yıl, potansiyel yasaktan kaçınanları belirlemenize ve bunlara karşı önlem almanıza yardımcı olmak için makine öğrenimi tabanlı Yasaklanmadan “Kaçınma Algılama” aracını (daha önce Şüpheli Kullanıcı Algılama olarak adlandırıldığını görmüş olabilirsiniz) kullanıma sunduk. Bugün, Paylaşılan Yasaklama Bilgisi ile potansiyel olarak kötü niyetli başka bir kullanıcı türünü işaretlemeye yardımcı olmak için bu çalışmayı genişletiyoruz. Paylaşılan Yasaklama Bilgisi, Şüpheli Kullanıcı Kontrolleri sistemi üzerine kuruludur ve kanalınızda kimleri yasakladığınızla ilgili bilgileri diğer yayıncılarla paylaşmanız için basit bir yol sağlar. Böylece seri tacizcileri topluluklarınızdan uzak tutmak için iş birliği yapabilirsiniz.” açıklamasında bulundu.

Twitch hem sosyal medyadan hem de internet sitesi aracılığı ile yaptığı açıklamada bu sistemin nasıl kullanılacağı hakkında da yayıncıları aydınlattı.

Öncelikle yayıncılar bu programa katılmak için bir paylaşım talebinde bulunacak. Diğer yayıncılar, kanallar veya ortak takipçilerle paylaşma talebinde bulunduktan sonra isteğin kabul edilmesi gerekiyor. İstek kabul edildiği koşulda ban listeleri karşılıklı olarak görünür hale geliyor. Böylelikle yasaklı kullanıcı bilgisi paylaşılmış oluyor.

Shared Ban Info sayesinde potansiyel tacizciler normal bir şekilde sohbet etme iznine sahip olamayacak. Yayıncı, kişinin sohbete katılmasını istediği takdirde ayarlarını değiştirmek zorunda kalacak.

Yayıncılar istediği zaman Shared Ban Info programından çıkabilecek. Başlangıç itibarıyla 30 kanalla paylaşım ilişkisi kurulabilecek ancak geri dönüşlere göre çalışmaların yapılacağı da belirtilmekte.

Sizce bu güncelleme özellikle son aylarda meydana gelen nefret baskınlarını önlemeye yeterli olacak mı yoksa Twitch bu güncellemelere devam etmek zorunda mı kalacak?

Twitch tarafından yapılan resmi açıklamaya buradan ulaşabilirsiniz.