• Temmuz 22, 2022

Yeni teknoloji yapay zekaya “insansı gözler” kazandırıyor

Yeni teknoloji yapay zekaya “insansı gözler” kazandırıyor

Yeni teknoloji yapay zekaya “insansı gözler” kazandırıyor. Bilim insanları, algılama yeteneğine sahip olan ve retinayı taklit eden bir araç geliştirdi. Bu insansı göz sayesinde yapay zeka, insan gözünün görmediği ışıkları görebilecek ve çevresini görsel olarak insan gibi algılayabilecek.

Yaşanan bu gelişme akıllara şu soruyu getiriyor:

Yapay zekalar da bizi görebilecek mi?

Central Florida Üniversitesi’ndeki (UCF) araştırmacılar, gözün retinasına benzer bir yapıya sahip araç geliştirdi. Araştırma, kamera veya telefon ile çekilen fotoğrafların anında algılanmasını sağlayan bir yapay zekayı içermekte.

Geçmişte yapılan araştırmalarda gözün saniyelik veri aktarımının 10 milyon bit olduğu ortaya çıkmıştı. Bu araştırmada ise yapay zekanın daha geniş aralıklarda görebildiği de ifade edildi.

Bizim görebildiğimiz ışık aralığının dışında morötesi ve kızılötesi spektrumda da görebilmekte olduğu açıklandı.

ACS Nano dergisinde yayımlanan bir çalışmada açıklanan bu teknoloji, akıllı görüntü teknolojisi sunuyor. Bu da demek oluyor ki veri işleme, ezberleme ve algılamaya ihtiyaç duyan bir yapıya sahip. Hatta gözden daha iyi performans sergileyebiliyor.

UCF’nin Malzeme Bilimi ve Mühendisliği Bölümü Nanobilim Teknoloji Merkezi’nde yardımcı doçent olan Tania Roy, bu gelişmelerin yapay zekanın geleceğini etkileyeceğini ve tek bir cihazla sensör içi hesaplama yapma kapasitesine sahip olduklarını söyledi.

Roy, “Daha önce insan beyninin sinapsları gibi davranan cihazlarımız vardı ancak yine de onlara görüntüleri doğrudan besleyemiyorduk. Şimdi ise onlara görüntüleri algılama yeteneği ekleyerek eş zamanlı bir şekilde görüntüleri anlamasını sağladık. Bu da demek oluyor ki artık sinaps benzeri akıllı pikseller gibi davranan cihazlara sahibiz.” şeklinde açıklamada bulundu. 

Yapay zekanın gördüğünü anlayabilme yeteneğinin gelişmesi, bu alanda yaşanan köklü gelişmelerden biri oldu. Sadece 2,5 santimetrelik bu çip ile yapay zeka veri işleme, belleğe kaydetme ve algılama işlemlerini aynı anda yapabiliyor.

Araştırmacılar, yapay zekaya insansı gözler teknolojisinin önümüzdeki 5 ile 10 yıl içinde kullanıma sunulabileceğini söylüyor. Sizce bu teknoloji sayesinde yapay zekalar da bizi görebilecek mi?