• Temmuz 20, 2022

YouTube’da para kazanma şartları neler?

YouTube’da para kazanma şartları neler?

YouTube’da para kazanma şartları birçok kişinin merak ettiği bir konu. Google çatısı altında bulunan platform, son yıllarda gerçekleştirdiği çalışmalarla birlikte kullanıcılarına para kazanmak için çeşitli yollar sunmaya başladı.

Bir süre öncesine kadar sadece AdSense üzerinden para kazanabiliyorken; marka anlaşmaları, kuruluş bağlantıları, mağazacılık ve platform dışı gelirlerle para kazanabilmenin de önü açıldı. Bu seçeneklerin artması ile birlikte YouTube’a yatırım yapan şirketler de artmış oldu.

2014 yılı ile birlikte hayatımıza YouTuber, içerik üreticisi, influencer gibi kavramlar girmeye başladı. YouTuberların başarı hikayeleri, hayatları ve kazandığı paralar sık sık gündeme geldi.

Zaman içerisinde daha karmaşık bir yapı haline gelen bu sistem, resmi olarak para kazanmaya olanak sağlarken birçok kullanıcı da YouTuber olmak amacıyla platformu kullanmaya başladı.

Elbette tüm bunlar akıllarda tek bir soruyu canlandırıyor: Youtube’da para kazanma şartları neler? Youtube’dan nasıl para kazanılır?

YouTube’dan nasıl para kazanılır?

YouTube’da para kazanmak istiyorsanız öncelikle Youtube İş Ortaklığı Programı‘na başvuruda bulunmalısınız. Bu başvurunun değerlendirmesi olumlu sonuçlandığı takdirde para kazanmaya başlayabilirsiniz.

Elbette bu hemen olmuyor. YouTube’un çeşitli kriterlerine göre incelendikten sonra YouTube topluluk kurallarına uymaya devam etmeniz gerekiyor.

YouTube iş ortaklığının bir parçası olmak için sağlamanız gereken başlıca kriterler:

  • Kanalınızın YouTube İş Ortağı Programı politikalarına uygun olması
  • YouTube listesindeki ülke veya bölgelerden birinde yaşıyor olmak
  • En az 1000 aboneye ulaşmış olmak
  • Son 12 ay içerisinde toplamda 4000 saatlik izlenme süresine ulaşmak
  • Youtube para kazanma politikalarına uyuyor olmak
  • Bağlı olduğunuz bir AdSense hesabınızın bulunması
  • YouTube programına başvurmak ve başvurunun kabul olması
YouTube’da para kazanmanın alternatif yolları

Google AdSense üzerinden para kazanabilmenin yanı sıra farklı seçenekler de mevcut. Marka bilinci oluşturma, kendi ürünlerini veya hizmetlerini satma, Super Chat, SEO ve pazarlama gibi yöntemleri de tercih edebilirsiniz.

Super Chat, para kazanmaya olanak sağlayan uygulamalardan biridir. Süper sohbetler, kanala finansal bağış yapılmasını içerir ve canlı sohbeti görüntüleyenlerin mesajlarına öncelik vermeye olanak sağlar.

Ayrıca YouTube’da istikrarlı olmanız da kullanıcılar tarafından çok önemsenir. Bu da demek oluyor ki düzenli bir içerik üreticisi olmak da sizi öne çıkaracaktır.

YouTube Short ise özellikle hayatımıza TikTok girdikten sonra artarak devam eden kısa video içerikleri formatından oluşuyor. YouTube İş Ortağı Programı’na dahil olmadan da YouTube topluluğunun seveceği yaratıcı ve orijinal videolar paylaşarak para kazanabilirsiniz.

YouTube Short fonu üzerinden Short bonusu kazanmanız için yine de bir AdSense hesabınızın olması şart.

YouTube’da para kazanmayı amaçlıyorsanız burada bahsettiğimiz seçeneklerin her birinde aktif bir kullanıcı kitlesine sahip olmanız gerekiyor.

2005 yılında 3 eski PayPal çalışanı tarafından kurulan ve şu an Google çatısı altında bulunan çevrim içi video paylaşım platformu YouTube, bugün artık bir gelir kapısı olarak görülüyor.

Eğer bir ürününüz varsa oluşturduğunuz kitleye bu ürünü pazarlayabilir ve daha çok kişiye ulaşabilirsiniz. Alışılagelmiş pazarlama yöntemlerinin dışına çıkabilir, çağa ayak uyduracak farklı stratejiler araştırmaya başlayabilirsiniz.

YouTube, yenilikçi yaklaşımı ve gündemi takip eden güncellemelerini sürdürüyor. İlerleyen günlerde para kazanmanın farklı yollarını da kullanıcılara sunabilir.

YouTube’da para kazanma şartları konusunu sizler için derledik. YouTube’da para kazanmanın şartlarını yerine getirdiğiniz sürece siz de başarı hikayelerini dinlediğimiz isimlere katılabilirsiniz. Tek yapmanız gereken harekete geçmek ve bahsettiğimiz adımları izlemek.

 

Bol kazançlar!