INOVAX: Türkiye'nin Bilim ve Teknoloji Dergisi

BAŞARI HİKAYELERİ: Akcan Gıda

AKCAN GIDA AKINSOFT WOLVOX ERP E-Business ile Yeni Başarılara İmza Atıyor

Samsun ilinin gözde firmaları arasında yer alan, AKINSOFT WOLVOX ERP E-Business programı kullanıcılarından Akcan Gıda Şirket Müdürü Orhan AKOĞLU ile AKINSOFT WOLVOX ERP E-Business programı hakkında konuştuk. AKINSOFT WOLVOX ERP E-Business programını kullanmadan önce, üretim kısmında aksaklıklar yaşadıklarını ve yanlış bilgilerden ötürü yanlış kararlar almak durumunda kaldığını belirten AKOĞLU, “AKINSOFT WOLVOX ERP E-Business ile sıfır hatayla malzeme üretimimizi gerçekleştiriyoruz” dedi.

ERP sistemini kullanmaya başlamadan önce, ne tür sorunlarla karşılaşıyordunuz?

ERP Sistemi kullanmadan önce işletmemizin üretim kısmında yaşanan aksaklık ve yanlış bilgiler bizim de yanlış kararlar almamıza neden oluyordu. Hayata geçirdiğimiz ERP Sistemi ile  üretim reçete liste kısmını, günlük üretim planı hazırlamamızda en büyük yardımcımız oluyor. Öyle ki reçete liste ile malzeme ihtiyaç planlamamızı sıfır hata ve sıfır israf ile gerçekleştirebiliyoruz. Ayrıca planlama aşaması sayesinde sadece günlük değil, haftalık veya aylık reçete hazırlayabiliyoruz. Daha da önemlisi planlamadaki değişiklikleri de anında üretime yansıtabiliyoruz.  Özetle ERP Sistemi kullanmadan önce zaman planlaması, tedarik, stok kontrolü gibi ince ve önemli detaylarda sorunlar yaşamaktayken, sistemin entegrasyonun tamamlanması ile hatasız üretim, hız ve yönetim konforu kazandığımız göz ardı edilemeyecek bir gerçektir.

Türkiye’de firmaların kurumsal kaynak planlamaya bakışını nasıl değerlendiriyorsunuz? Sizce  KOBİ’ler yeterince ERP uygulamalarından yararlanıyorlar mı?

ERP, işletmenin verimliliği ve karlılığını büyük ölçüde artıran bir sistem. Ancak ne yazık ki ERP Sistemlerinden KOBİ’lerin yeterince faydalanmadığı ve büyük bir kısmının bu sisteme geçiş yapmadığı kaçınılmaz bir gerçek. Fakat günümüzde küresel rekabet ortamı için zamanında doğru, hızlı ve maliyeti düşürecek kararlar almalısınız,  işte bunu başarabilmek için de ERP Sistemlerinin yeni yeni KOBİ’lerin dikkatini çekmeye başladığını, kullanımının artık zorunluluk olduğunu anlamaya başladığını söyleyebiliriz.

ERP’ye geçmenizde sizi etkileyen unsurlar nelerdi?

Gıda sektöründe çalışan bir firma olmamız nedeniyle sorumluluğumuz da çok fazla. Değişen tüketici ihtiyaçlarını takip etmek, hijyen ve sağlık koşullarının oluşturulması ve devam ettirilmesi, tamamen hijyenik ortamda üretimin yapılması, kaliteden ödün vermememiz gerekmekte. İşte ERP’nin bize kazandıracağı zaman  ve iş gücü, sorumluluklarımızı taviz vermeden uygulamamız gerektiğinin farkında oluşumuz, şirketimizde ERP projesini hayata geçirmemizde en büyük etkendir.

AKINSOFT WOLVOX ERP E-Business programını tercih etme nedenleriniz nelerdir?

ERP Sistemi seçmeye karar vermenin birkaç unsuru vardır. Bizim için önemli olan ise bize en  uygun ERP Sistemini seçmek ve programın işletmeye uyarlanmasında bize yardımcı olacak danışmanların aynı zamanda kaliteli bir destek hattının olması idi. Yapılan görüşmeler ve toplantılar ile bu firmanın AKINSOFT olduğuna karar verdik.

AKINSOFT WOLVOX ERP E-Business programının hangi modüllerini kullanıyorsunuz? Bu modülleri kullanmaya başladıktan sonra, firmanızda ne tür değişiklikler oldu?

Biz Akcan Yemek Fabrikası olarak; WOLVOX ERP E-Business Üretim Planlama, Genel Muhasebe, CRM, İnsan Kaynakları, Ön Muhasebe ve restoran yönetimi modülü olan WOLVOX Adisyon modüllerini kullanmaktayız. Firmamızın kurumsallığa geçişte kilit kısmı üretimdi, WOLVOX MRP II modülü ile planlama ve takipte zorluk çektiğimiz üretim planlama işlerimizin tamamını yapabiliyoruz, diğer modüllerin de MRP II ile uyum içinde çalışması ve tüm işlemlerimizin kolay kullanımı ile hızla yapılmasını, yaşadığımız büyük değişiklikler olarak ifade edebiliriz.

ERP kullanmayı düşünen firmalara önerileriniz nelerdir?

Bu bir uyum süreci, tüm departmanların ortak tek sisteme geçişi çıkılan yolu biraz sancılı yapsa da orta süreçte entegrasyonun tamamlanması ile kurumsal standartlarda çalışan bir firma haline geliyorsunuz. Bu sistemle işleriniz aksamadan, beklemeden, hatasız yürüyor. Vakit kaybetmeden sistemin kendi firmalarına getirilerini belirlemelerini ve uygun bir alt yapı ile  böyle bir projeyi hayata geçirmelerini tavsiye ediyorum.

 

Mobil Sürümden Çık