Tekno Haber AKINSOFT 16 Mayıs 2009 (0) (2692)

Bilgisayarın Bebekliği

“Mark 1, ENIAC, DEVAC, UNIVAC”
Bilgisayar, temel bakış açısıyla matematiksel işlem yapan bir hesap makinesidir. İlk etapta her ne kadar hesap aracı olarak algılansa da, bilgisayarın yaptığı işlemler saymakla bitmez. İşin aslında bilgisayar rakamları sayan değil, bilgileri işleyen bir araçtır.

Bilgisayarın geçmişi yaklaşık 400 yıl öncesine dayanıyor. Bilgisayarın oluşumunun, gelişiminin temelini hesap makinaları oluşturuyor. İlk örneklerinden biri 1642 yılında Blaise Pascal (Fransa) tarafından yapılan hesap makinesidir. Bugünkü dokunmatik dijital kavramlarından çok çok uzaktı, ayrıca görünüm itibariyle de fazlasıyla büyük ve kaba bir yapısı vardı. Bundan 400 yıl öncesinden bahsediyoruz, o günden bu yana hayatın her alanında yaşanan değişiklikler bilgisayar teknolojisinde fazlasıyla hissedildi. Pascal’ın makinasından sonra ikinci makina, 1671 yılında Alman Gottfreid Wilhelm Von Leibniz tarafından tasarlandı, ancak 1694 yılında hayata geçirildi. Bu araç 4 işlemi yapabiliyordu. Ticari anlamdaki ilk hesap makinesini ise 1820 yılında Charles Xavier Thomas tasarladı. Tüm bu buluşlardan sonra Charles Babbage buharla çalışan hesap makinesini 1823 yılında yaptı.

Bilgisayarın BebekliğiBu alanda en önemli gelişme ise 1890 yılında Hermann Hollerith tarafından yapılan delikli kart sistemiyle veri girişi yapılan bilgisayar oldu. Bu bilgisayarda işlem hızının artması ve hataların minimize edilebilmesi büyük bir ilerleme sağladı. Bu çalışmanın ardından hayata geçirilen Howard Hathaway Aiken’in 1937’de Mark 1 ismini verdiği dönemin en gelişmiş makinasının sistemi yarı elektronik devreler kullanılarak yapıldı. Delikli kart sistemiyle çalışmasıyla birlikte, logaritma ve trigonometri fonksiyonlarını gerçekleştiriyordu. Yavaş işliyordu ama buna rağmen tam otomatik çalışması ve uzun işlemleri çözebilmesi büyük avantaj elde etmesini sağlıyordu. Mark 1 şimdiki bilgisayarların bebekliğiydi diyebiliriz.

Bilgisayarın Bebekliği

Tüm bu gelişmelerin sonrasında bilgisayar tarihinde devrim yaratan buluş, II. Dünya Savaşı sırasında ordunun daha çabuk işlem yapan bilgisayarlara ihtiyaç duymasıyla Presper Eckert ve John W. Mauchly ekip arkadaşlarıyla birlikte 1945 yılında ENIAC’ı yaptı. Bu bilgisayarın en büyük özelliği sistem içerisinde elektron tüplerinin ve RAM (Random access memory) belleğin kullanılması olmuştur. Tasarlanmış programları çalıştırabilme özelliği bulunan ENİAC’ın ebatları ise bugün oturduğumuz bir evin genişliği kadardı yani 167 metrekare bir alanı kaplıyordu. Saatte yaklaşık 180 kw elektrik harcıyordu. ENİAC’tan sonra üretilen DEVAC çok kısa ömürlü oldu. Satışa sunulan ilk bilgisayar olan UNIVAC’ın yapılması ise 1952 yılını bulmuştur. 1960’lı yıllardan sonra elektron tüplerinin yerini önce transistörler, daha sonra da yüzlerce transistörün birleşimi olarak tarif edilen devreler aldı. Yani bugün bilgisayarlarda kullanılan mikroçipler gibi birden fazla devrenin birleşmesinin küçük halidir diyebiliriz. Bu gelişmelerden sonra bilgisayar alanında hızlı gelişmeler oldu ve bir çok farklı firma bu alanda üretim yaparak, bilgisayarın işlem hızını ve kapasitesini sürekli arttırmak için çalışmalar yaptı. Bilgisayar her geçen gün biraz daha küçüldü hatta o kadar çok fazla küçüldü ki artık ceplerimize bile girdi.  167 metrekare ev genişliği ebatlarında olan bilgisayarların yerinde avuç içine yerleşecek kadar küçülen bilgisayarlar var artık. Bu küçülmeyle ters orantılı olarak bilgisayarların yapabildiği işlemlerde sürekli artış gösterdi. Bilgisayar sektöründeki bu gelişmeler hayatımızı sil baştan değiştirdi. Artık bilgisayar hayatımızın baş köşesine oturdu, hatta elimiz, ayağımız oldu desek yeridir. 400 yıllık gelişim sürecinin ardından, bilgisayar sektörünün bu kadar iddialı oluşuna da şaşırmamak gerekiyor aslında.

Benzer Yazılar