Günümüzde AR-GE

0
2405
Figen Eser

Teknolojinin hızla gelişmesi ve bilinçli tüketici sayısının artması, şirketlerin kısa zamanda en iyi kalitede hizmet sunmasını gerekli kılıyor. Kaliteyi arttırmak için mevcut ürün üzerinde sürekli değişiklikler yaparak son kullanıcının taleplerine cevap vermek gerekiyor. Bu da araştırma ve geliştirme (Ar-Ge) çalışmalarıyla mümkün olabiliyor. Biz de bu konu üzerine AKINSOFT Ar-Ge Sorumlusu Figen Eser ile söyleşi yaptık.

1- Son zamanlarda firmaların göz bebeği olan AR-GE nedir, bize kısaca açıklayabilir misiniz?

Ar-Ge mevcut ürünün gelişebilmesi için ve daha fazla sektöre hitap edebilmek, müşteri memnuniyetini üst seviyede tutabilmek, piyasa açıklarını yakalayarak ve gerekli ilaveleri yaparak hizmet kalitesini artırmak için özellikle bir yazılım firmasının olmazsa olmazlarındandır. Ar-Ge kelime anlamıyla araştırma ve geliştirmedir. İsminden anlaşıldığı gibi eksiklikleri tespit ederek veya yeni özellikler ekleyerek prosesin geliştirilmesidir diyebiliriz.

2- Sizce AR-GE neden önemlidir?

Yapılan Ar-Ge çalışmaları ile mevcut ürününüz, piyasaya sunulan her yeni versiyonda gelişmekte, ilave edilen modüller ve detaylar ile mükemmele daha yakın seviyeye ulaşmaktadır. Kalitenizin artması, firma bilinirliğinin maksimum seviyeye ulaşması kısacası bir şirketin dünya markası olabilmesi için Ar-Ge çok önemli bir yere sahiptir. Firmanın, elindeki ürününü sürekli geliştirip, son kullanıcıya kolay kullanım ve minimum hata ile hizmet sunabilmesi için araştırma ve geliştirme çalışmalarına ağırlık vermesi gerekir.

3-AKINSOFT AR-GE departmanının çalışmaları hakkında bilgi verir misiniz?

Ar-Ge departmanı yazılım geliştirme sürecinde mevcut uygulama için piyasa gereklerine yönelerek ihtiyaç doğrultusunda gerekli alt yapıyı dökümante olarak sağlar.  Yazılımın gelişim sürecinde    Ar-Ge  departmanı ile yazılım departmanı arasında birebir entegrasyon söz konusudur. Çözüm ortaklarından ya da son kullanıcılardan gelen Ar-Ge’ler ilk olarak Ar-Ge departmanı tarafından değerlendirmeye alınır. Değerlendirme aşamasında uygulanan yöntem ve isteklerin program altyapısına uyumluluğu, talebin genel kullanıcılara hitap edip etmeyeceği ya da kanuni değişikliklerden dolayı zorunlu olup olmadığıdır. Ar-Ge departmanı onay verdiği istekleri  yazılım departmanına gerekli dökümanlarla birlikte ulaştırır. Bu aşamada Ar-Ge’nin süresi belirlenir. Yani çalışmanın en yakın çıkış tarihi netleştirilerek son kullanıcılara bilgi verilir. Son aşamada ise yapılan Ar-Ge’lerle ile ilgili son kullanıcı ya da Çözüm Ortaklarına gerekli bilgiler verilir, talepleri doğrultusunda programa eklenen özelliklerden faydalanmaları sağlanır. Bu bir döngüdür.

4-Ar-Ge hakkında gerekli bilgileri aldık, bunun için size teşekkür ediyorum. Biraz da AKINSOFT Ar-Ge Sorumlusu olarak kendinizden bahsedebilir misiniz?

Arge yapabilmek için ilk olarak programları çok iyi tanımanız gerekiyor. Yani ne nerede, nasıl kullanılır bilmeden çalışma yapılması mümkün değil. Bu nedenle  programları tanıma sürecinde yaklaşık bir yıl boyunca müşteri temsilcisi olarak görev aldım. Tabi tecrübeli arkadaşların verdiği eğitimlerin yanı sıra, müşterilerden gelen farklı sorular sizi araştırmaya ve keşfetmeye yöneltiyor. Her yeni keşfinizde daha fazlasını merak ediyor, merakınız arttıkça da daha fazla şeyler keşfediyorsunuz. Söz konusu olan şey mesleğiniz olduğu ve keşfetmenin de keyfini yaşadığınız sürece bunları yapmak kaçınılmaz. Zaman zaman zorlukların içerisinde buluyordum kendimi ama keşfetmenin verdiği dayanılmaz çekicilikle şunu keşfettim; zorluklarla karşılaşmadan çözüm üretmek için çabalamazsınız. Çünkü karşılaşılan her sorun insanı düşünmeye sevk eder ve düşündükçe aslında ne kadar çok yol kat ettiğinizi görürsünüz. Bazen bocaladığınızda bir şey olur ve her şeyi yoluna koyarsınız, kendi kendinize şaşırırsınız. Nereden kaldı aklımda acaba? dersiniz. İşte ben bunun cevabını şu anda biliyorum. Atmosferden…

Lise ve üniversite eğitim sürecinde bazı muhasebe programları üzerine eğitimler, sertifikalar aldım. Bu da benim ilerlemem için büyük kolaylık sağladı.

Hayatım boyunca idealist bir insan olmak için çabaladım ve bu çabam eminim ki sonuna kadar devam edecek. İdeallerimi gerçekleştirebilmek için bir yerden başlamam ve asla pes etmemem gerekiyordu. Sonra AKINSOFT’la tanıştım. İlk andan beri doğru yerde olduğuma inanıyordum. Şu anda ise kendimi AKINSOFT’un bir parçası olarak hissediyorum. Üç yıla yakın çalışma sürem boyunca hiçbir zaman acaba mı sorusu gelmedi aklıma. Bazı şeylerden emin olduğunuzda bunu sormazsınız kendinize çünkü. İyi ki AKINSOFT’un bir parçasıyım ve iyi ki mavi gücün farkına vardım…

Figen ESER
AKINSOFT AR-GE Sorumlusu

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here