Tekno Haber AKINSOFT 16 Mayıs 2009 (1) (1633)

İşsizlik Sorununun Çözümü “Bilişim”

Tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de de hızla artan nüfus oranları, beraberinde bir çok sorunu gündeme getiriyor. Okullardan mezun olan veya eğitim düzeyi yeterli olmayan herkesin yakındığı ortak sorununun işsizlik olduğu kaçınılmaz bir gerçektir. Bu işsizlik sorunu beraberinde vasıflı ve vasıfsız eleman ayırımı yapan yeni bir değerlendirme kriterini gündeme taşıdı. İşsizler kervanına her gün yeni yüzler katılırken, işverenler ise yeterli deneyim ve bilgiye sahip eleman bulamama sıkıntısı yaşadıklarını dile getiriyor.

Konuyla ilgili görüşlerini aktaran uzmanlar, bilgi akış kanallarını doğru kullanan, teknoloji ve bilimsel gelişmelere ayak uyduran vatandaşların rahatlıkla iş bulabileceğine vurgu yapıyor. İşsizlik sorununu ortadan kaldırmak için bilişim ve teknoloji kanalları ile bilgisayar eğitimi alan kişilere istihdam sağlayacak büyüklü küçüklü birçok işletme olduğunu vurguluyor. Bilgisayarlı iş yaşantısına geçildikten sonra bilgisayar bilen, bilgi akışını sağlayan ve en önemli bilgi kanalı haline gelen İnternet’ten doğru ve hızlı yararlanabilen tüm vatandaşların iş bulabileceğini ifade eden uzmanlar, “Türkiye İstatistik Kurumu’nun 2007 yılı Hanehalkı Bilişim Teknolojileri Kullanımı Araştırması sonuçlarına göre; Türkiye’deki hanelerin ancak yüzde 18,94`ünün internete erişim imkanına sahip olduğunu bu yüzden İnternet kullanımının yaygınlaştırılması gerektiğini ifade ediyor.

2007 yılı Nisan-Haziran döneminde 16-74 yaş grubundaki hane halkı bireylerinin bilgisayar ve internet kullanım oranları sırasıyla yüzde 29 ve yüzde 27`yken, kentlerde ise bu oranlar yüzde 35`lere çıkıyor. Uzmanlar bilgi teknolojilerine erişimde yeterliliğin sağlanması durumunda daha vasıflı, bilgi sahibi elemanların yetiştirilerek iş dünyasına kazandırılabileceğine inandıklarını söylüyor. Son 10 yılda hızla ilerleyen bilişim alanına ayak uyduramayan kişi veya ülkelerin geri planda kaldığını ifade eden uzmanlar, gelişmiş ülkelerin seviyesine ulaşmak için bilişim kanallarını çok iyi kullanan, belli bir alanda uzmanlaşan, ilgi ve yetenekler doğrultusunda yönlendirilen bireylerle ülkedeki işsizlik sorununun çözülebileceğine dikkat çekiyor.

Benzer Yazılar

One Comment on “İşsizlik Sorununun Çözümü “Bilişim”

  1. çok doğru söylüyorsunuz.insan sürekli olarak kendini geliştirmeli asla pes etmemelidir.sonuçta inanmak başarmanın yarısıdır.

Yoruma kapalı.