Dergi Özel Yazıları AKINSOFT 16 Mayıs 2009 (0) (1413)

Performans Yönetim Sistemi

Biraz geçmişe gidelim. Çocukluk yıllarımıza… Yolda oynarken elinde çanta taşıyan birilerini gördük. Merak ettik. Sorduk, anne/baba bunlar neden böyle giyinmiş ve nereye gidiyorlar. Cevabı aldığımızda da okul kavramını, büyüdüğümüzde bizim de onlar gibi okula gideceğimizi öğrendik. İmrendik, “Ben de okumak istiyorum” dedik. Yaşımız geldi kendimizi okul sırasında bulduk. Aynı yaşta olduğumuz bir çok kişi ile tanıştık ve yeni arkadaşlar edindik. Bir süre sonra okula o kadar alışmıştık ki, bizim için okul; öğretmen gelir, ders anlatır, biz de notlarımızı alırdık demek oluyordu. Ödevlerimizi yapardık. Sonra bir gün öğretmenimiz dedi ki: “Siz bir şeyler öğrendiniz, çıkarın kağıtları: Sınav yapacağım”. İlk sınavımıza girdik. Ve aslında sınav olacağını duyduğumuzda ilk ve en önemli eğitimimizi almıştık. Öğrendiğimiz bilgileri yazarak başarımızı gösterecektik. Sınav olduktan sonra öğretmenimiz açıkladı, en yüksek notu Ahmet aldı, sonra Mehmet, sonra Ayşe…. İkinci büyük dersimizi de işte o anda aldık.

Yıllar geçti; Lise, Üniversite derken ticarete atıldık. Ticarete atıldığımızda da öğrendiğimiz en önemli şeylerden biri de sayıların gücüydü. Muhasebemizi tutarken, kampanya yaparken, sattığımız ürünün satış fiyatını belirlerken, geçmiş dönemde yaptığımız kar zarar raporlarını incelerken… karşımıza hep sayılar çıktı. Kampanya düzenledik, dedik ki bu kampanyadan şu tarihlerde şu kadar satış yapmışız, şu ürünün fiyatını şu periyotta arttırmışız, şu hizmeti vermeye başladığımızda cirolarımız şu kadar artmış gibi. Tüm bunları yaparken bir şeyi unutuyorduk veya atlıyorduk. Aslında geçmişten beri hep bildiğimiz ve hatta hiç vazgeçemediğimiz bir şeyi artık gün yüzüne çıkartma zamanı gelmişti.  Çalışanlarımıza, şubelerimize, bayilerimize kendi çalışma ve gayretlerini daha net görebilmeleri için sayıları kullanmalıydık. Sen iyisin, sen daha iyisin, sen daha daha iyisin ile olmazdı bu süreç. Ve işte karşımıza “Performans Yönetim Sistemi” gibi bir kavram çıktı.

Yönetici gözü ile baktığımızda karşımıza çıkan tek bir sonuç var: “Performans Yönetim Sistemi”. Aslında hepimiz bu sistemi bire bir yaşıyor olsak da, bu sistemi fark edip, gün ışığına çıkararak, verime dönüştürebiliriz. Performans Yönetim Sistemi, şirketlerin ilerleme periyotlarında en önemli maddeler arasında yer alır. Çünkü sistematik içerisine dahil edilen firma ya da kişiler başarılarını görmek ister. Ayrıca merkez tarafında çalışan ekip ya da yöneticilerin de aynı ifade ile kişi ya da firmaları değerlendirmeleri ve ilgili tarafın rotasını çizmeleri gerekmektedir. İşleyiş içerisinde maksimum seviyede sayısal ifadelere dökülen başarı grafiği hem geçmişi görmeyi sağlayacak hem de firma ya da kişilerin kendi başarısını görmesine imkan tanıyacaktır. Ve hatta bu sisteme dahil olan kişi/firmalara ödül gibi bir takım teşvik edici çalışmalar ile her iki tarafın da memnun olması sağlanacaktır.

AKINSOFT Performans Yönetim Sistemi de çözüm ortaklarının kendi aralarındaki başarı grafiğini görmelerini ve dönem sonlarında verilen ödüller ile teşvik ederek sisteme bağlı kalmalarını sağlamak amacı ile yapılmıştır. Kısaca “Bonus” sistemi olarak adlandırılan bu sistematikte, program çeşitliliği, müşteri çeşitliliği, kampanyalara iştirak, web sitesinde AKINSOFT’a yer verme, bayi olma tarihi, satış tutarı, kurumsallığa yer verme gibi bir çok madde yer almaktadır. Aynı zamanda kategorisel olarak da ayrılan sistematikte; Bayi, Ana Bayi ve Bölge Bayi grupları yer almaktadır. “Bu Çözüm Ortağına ne kazandıracak?” noktasında değerlendirecek olursak bonus kazandıran faktörleri incelemek gerekir. Aslında bonus verilen başlıkların isimlerinde gerekli ipuçları yer almaktadır. Program Çeşitliliği bonusunda farklı farklı programlara yer vererek her sektörde yer alınması gerektiği, Müşteri Çeşitliliği bonusunda son kullanıcı sayısının referans açısından öneminin anlatılmak istenildiğini örnek verebiliriz. AKINSOFT Çözüm Ortağı yapılanmasında ve markanın büyümesinde en önemli etkenlerden biri olan “Performans Yönetim Sistemi” aynı zamanda çalışanlara yönelik de kullanılabilir. Satış departmanında, bayi departmanında, destek departmanında… çalışma şekillerinin portresi çizilerek sayısal ifadeye dönüştürülmesi, ilgili departmanda çalışanların performanslarının artmasını sağlayacaktır.

Bugün gözümüzün gördüğü her yerde önümüze çıkan matematik, ticarette de uygun formülizasyon ile sayılara döküldüğünde başarı kaçınılmaz olacaktır. Sistemin içerisinde yer almak ve bu yönetim sistemindeki sayılardan rotayı çizip başarıya koşmaya başlamak da bunun en güzel yanı olsa gerek…

Hasan BOZYİĞİT
AKINSOFT İnsan Kaynakları ve Bayi Satış Müdürü

Benzer Yazılar