Dergi Özel Yazıları AKINSOFT 16 Mayıs 2009 (0) (1719)

Sınır Tanımayan Güç “BİLİŞİM”

Sınırların ortadan kalktığı, ticaretin sınır ötesine yapıldığı bir çağda yaşıyoruz artık. Asırlar önce değiş tokuş usulü ticaret ve dost ahbap ilişkisiyle yapılan alışveriş tarihe karıştı. Şirket sayısı ve rekabet arttı,  az zamanda çok kazanma yöntemleri aranır oldu, müşteri memnuniyeti ve bunlar gibi daha nice gereklilikler ortaya çıktı. Böyle bir ortamda yer altı zenginliği, para, konum, politika tek başına işe yaramaz hale geldi. Artık önemli olan bilgi ve bilgi akışını sağlayacağınız iletişim kanalları ve bu bilgiler ile teknolojinin birlikte kullanılması sonucu üretilecek araçlardır. Günümüzde bilişim teknolojilerini kullanan, bilişim alanında en modern üretimi yapan ülkeler dünyanın öncüsü olmayı başarmaktadır. Eğitimde, bilimde, sağlık sektöründe, teknolojide yaşanan hızlı gelişmeler bilişimin önemsenmesinin ve gerekliliğin sonucudur.

Bilişim alanında bilgisayar yazılımları, bilgisayar donanımları, enformasyon toplumu ve bilgisayar kullanıcılarının var olması gerekir. Bilgisayar kullanıcılarının bilgisayar eğitimi görmesi bilişim teknolojilerinin tam olarak kullanılmasını sağlar. Bunun bilincine varan ülkeler artık, çocukluktan itibaren yeni nesillere bilgisayar eğitimi veriyor. Bilişimin en önemli noktası toplumdur. Toplumun en önemli ihtiyacı da bilgidir. Toplumun bilgisayar aracılığıyla bu ihtiyacını karşılaması gerekir. Artık gelişen bilişim sektörü sayesinde insanlar bilgilere tek tuş hareketiyle ulaşabiliyor. Devlet kurumlarından tutun da, şirketlere, okullara, küçük işletmelere kadar her yerde kullanım alanı bulan bilişim ürünleri ve tabi ki bilişimin hayat bulduğu bilgisayar sayesinde yıllar önce kayda geçmiş tüm bilgiler eliniz altında. Bu bilgilere ulaşan bireyler, elde ettiği verilerin ışığında yeni bilgiler üretiyor. Sonuç olarak depolanan bilgiler gün geliyor bizleri, bilişimi kullanmayan toplumlardan bir adım öne geçiriyor, ancak unutulmaması gereken bir nokta var, “bilgi paylaşıldığı sürece değerlidir” saklanan bilgi sizi bir adım ileriye götürmez. Örneğin Edison elektrik ampulünü icat ettiğini insanlıkla paylaşmasaydı, ne anlamı kalırdı bu icadın, karanlığı kim aydınlatacaktı, bu bilgi bir köşeye terk edilecek, hiçbir değeri olmayacaktı.

Bilgisayar kullanıcıları ve bilgi toplumu birbirinden bağımsız düşünülebilir ancak bilgisayar ve yazılımın ayrı ayrı kullanılması söz konusu değildir. Bilgisayar yazılım olmadan boş bir kutuya benzer, hiçbir özelliği olmaz yani. Bilgisayar ve yazılım birbirine o kadar yakışıyor ki, birbirini tamamlıyor, uyum içerisinde çalışıyor, topluma muhteşem hizmetler sunuyor. Bilgisayar yazılımları, bilgisayar ve İnternet bağımlılığımız oldu. Bu muhteşem üçlü olmadan ne işimizi, ne eğitimimizi, ne günlük hayatımızı devam ettirebiliriz. Sihirli kutunun içine yerleşen yazılım ve bilgisayarlar yarınınıza dününüze ışık tutuyor artık.

İş yerlerinde defter kalem, hesap tutulan ajandalar tarihe karıştı. Artık bilgisayarınızda yapacağınız her hareket sizi istediğiniz bilgiye masa başında, tozlu dosyalar arasında boğulmadan ulaştırıyor. E-Devlet projeleri sayesinde resmi dairelerin önünde uzayan kuyruklar son buldu, online alışverişle mağaza mağaza dolaşmak tarih oldu, araştırmalarınızı ansiklopedilerle savaşarak yapmak yerine internet arama motorlarından çok kolay yapabiliyorsunuz, görmediğiniz yerleri internet sayesinde görmüş kadar oluyorsunuz, bilişim teknolojisinin sunduğu avantajların örnekleri daha da çoğaltılabilir. Kısacası artık yer altı zenginliğiniz, stratejik konumunuz, paranız kuru kuru işe yaramıyor. Bilişim ürünleri olan yazılım, bilgisayar ve en yeni teknolojiye sahip değilseniz, bilim alanında yeni buluşlara imza atamıyorsanız zenginliğinizin bir faydası yok. Hatta bunlara sahip değilseniz, birileri sizi yönlendirmeye başlar ve bir süre sonra bir bakarsınız o birilerine bağımlı olmuşsunuz. Bu yüzden bizler yeni teknolojilere ayak uydurmalıyız, yazılımları kendimiz üretmeliyiz, bilgi akışını sağlamalıyız, toplumu özellikle genç nesli bu alanda eğitmeliyiz.

Türkiye’nin bu alanda üretim yapan, iş dünyasının, yer küredeki hızlı değişime ayak uydurmasını sağlayan AKINSOFT, 14 yıldır yazılım alanında hizmet sunuyor. Türkiye’de ürettiği teknolojisini 2000’i aşkın Çözüm Ortağı ile dünyada 10 ülkeye ulaştırıyor. 2010’da temellerini atacağı UyduKent projesi ile teknoloji üssü kuracak olan firmamız, 2015’te yapay zeka yazılımları ile üreteceği robotlar sayesinde yazılıma farklı bir boyut kazandıracak. Türkiye’nin bilgi teknolojisinde, bilişimde ve teknoloji ürünlerinin üretiminde dünyanın merkezi olmasını umut eden AKINSOFT, Türkiye’nin kültür zenginliği, doğal güzellikleri ve konumu itibariyle dünyanın en gözde ülkelerinden biri olduğunun altını çiziyor. Bu güzel ülkenin dünyada tek olabilmesi için yeni gelişmelere ayak uydurulmasına ve bilimsel çalışmalar yapılmasının önemine her zaman vurgu yapan firmamız, 21. yüzyılda teknolojiyi Türkiye topraklarında, Türk damgası ile üretmek gerektiğine dikkat çekiyor.

 

AKINSOFT Ürün ve Dış Ticaret Müdürü
Tuna Keleş

Benzer Yazılar