Tekno Haber AKINSOFT 16 Mayıs 2009 (0) (1571)

Teknolojinin Bağımsızlığının Adresi İNOVASYON

Ülkelerin kendilerine ait, kalıcı bir teknoloji performansı sergileyebilmesinin adresi “İnovasyon”dan geçiyor. İnovasyon, yeni bir düşünceyi pazarlanabilir bir ürün veya hizmete uyarlayarak toplumsal yarar sağlayacak hale dönüştürülmesidir.

Genel anlamıyla İnovasyon yenilik ve yenilenmeyi ifade eder. Artık parayı verip dışarıdan teknoloji almak ülkelerin gelişimini olumsuz etkiliyor. Bir toplumun inovasyon anlayışını benimsemesi, araştırarak ve deneyerek öğrenmesi (know-how) ile gelişir. Mevcut yapıyı, eski teknolojiyi kullanmak toplumları geliştirmediği gibi, geriye götürür.

Sektörlerin, iş dünyasının, insanların ihtiyaç ve beklentileri sürekli değişiyor. Firmaların da bu ihtiyaçlara en hızlı ve en iyi hizmetle cevap vermesi gerekiyor. Şirketler bunun için yenilenmeli, yeni projeler sunmalıdır. İşte tam da bu noktada yenilenmek, yeni kavramlarını teknolojinin temeline oturtan inovasyonun önemi ortaya çıkıyor. Sürekli yenilenerek, piyasa açıklarını tespit edip,  taleplere hızlı bir şekilde cevap vermek gerekiyor.

İnovasyon araştırma geliştirme yani AR-GE çalışmalarıyla da bütünleşince teknolojiyi yakalamanız kaçınılmaz olur. Teknolojiyi yakalamak, yenilikleri takip etmek dışarıdan teknoloji almak değildir. İnovasyon içerisinde yer alan yenilik, teknolojiyi bizzat sizin ellerinizde üretilmeyi öngörür. İnovasyon teknoloji üreten ülkelere, yani dışa bağımlılık değildir, değişimdir. Kendi topraklarınızda teknolojiyi üretip, vatandaşınıza birebir sizin hizmet sunabilmenizdir. Aksi halde parayı verip teknolojiyi alırsınız ama bunun adı inovasyon değil, bağımlılık olur. Bir ülkenin kopya teknolojilerden, dışa bağımlılıktan kurtulması inovasyon kapasitesini geliştirmesinden, eksikleri tespit edip tamamlamasından (AR-GE) geçiyor. Kısacası inovasyon başka ülkelerin teknolojisine mecbur olmaktan kurtulmanın adıdır.

Benzer Yazılar