Dergi Özel Yazıları AKINSOFT 16 Mayıs 2009 (0) (1989)

Tv, Radyo, Gazete Herşey “ONLINE AJANS” Sayfalarında

Teknolojinin püf noktası hızdır. Uzay çağında işletmelerin ve bireylerin zamana ayak uydurabilmeleri için eskiden gelen durağan yapılarından sıyrılarak, çalışmalarına ve eylemlerine sürat vermeleri gerekiyor. Öyle ki artık hayatımızda eskiye dair  hiçbir şey kalmıyor. Yeni yöntemler, modern uygulamalar ve tabi ki sanal ortam neredeyse eski kelimesini lügatımızdan çıkarıyor.

Çok değil birkaç yıl sonra “hatırlıyor musunuz?” diye başlayacağız bütün cümlelerimize. Ki yavaş yavaş bu soru cümlesini kullanmaya da başladık.  “Hatırlıyor musunuz? 20. yüzyılın sonlarına kadar her sabah gazete alırdık, hatta bizim için o kadar önemliydi ki, mahallemizdeki bakkalın çırağı sabahları biz daha kapımızı açmadan kapı koluna gazetemizi sıkıştırırdı. Biz de kahvaltıdan sonra içilen çay veya kahve keyfine biraz gazete kokusu sindirerek, gazetemizden gündemdeki gelişmeleri okurduk. Sonra evden iş yerimize giderken otobüsteki vatandaşlarla gündem değerlendirmesi yapardık,” desem mutlaka hepinizin kafasında bir şeyler canlanır. Ne yazık ki 21. yüzyılda yaşanan hızlı gelişmeler bazı sektörlerde değişikler meydana getiriyor. Gazete kuruluşları da bu sektörler arasında yer alıyor. Artık eskisi gibi gazete alınmıyor, haliyle medya kuruluşları bu durumdan olumsuz etkileniyor. Artık gazetelerin az alınmasını bir kenara bırakın, genç nesilden eline hiç gazete alıp okumayan bile vardır. Oysa bilmiyorlar ki kahvenizi veya çayınızı yudumlarken gazete okumanın verdiği keyif bir başkadır. Sonuç olarak günümüzde  teknoloji alanında yaşanan hızlı gelişmelerle birlikte gazetelerin yerini İnternet Medyası almaya başladı. Artık gazeteler de bu duruma ayak uydurmak için İnternet ortamında yayın yapıyor.

Teknolojik gelişmelerle birlikte nostaljilerimiz arasında yer alan eski haber yayınlarını, en iyi 30’lu yaşlarda olanlar ve 30’lu yaşların üstünde olan kişiler  “ahh ne günlerdi” diye hatırlayacak. Şimdilerde saat başı ve hatta bazı kanallarda gün boyu yayınlanan haber bültenleri, bundan yaklaşık 20 yıl önce Türkiye’de yayın yapan tek televizyon kanalımızda belli saatlerde yayınlanırdı. Herkes bir koşuşturma içerisinde “ajans” (haber) saatine yetişmeye çalışırdı. Tabi yine tek yayın yapan televizyon kanalımızın radyosunda da ajans saatleri vardı. O saatlerde herkesin ya kulağı radyodan gelen karizmatik seste ya da gözü siyah beyaz ekranda olurdu. Kahvehanelerde, köy odalarında veya eğer evde televizyon varsa, evlerde çocuklar susturulur herkes pür dikkat “ajansları” dinlerdi. Çünkü o saati kaçırırsa dünyada ne olmuş, yurtta ne olmuş kimse bilemezdi. Ankara’nın veya İstanbul’un kilometrelerce uzağında bulunan vatandaşımız nasıl öğrenecek bu gelişmeleri? O zamanlar “online ajans” diye bir şey mi vardı?

Artık ne gazete kokusu, ne siyah beyaz ekran, ne de radyodan gelen karizmatik sesler var hayatımızda. Teknolojinin etkisinde kalan radyo, televizyon ve gazeteler yayınlarını teknolojiye ayak uydurarak yapmaya çalışıyorlar. Bunu da kendi isimlerini taşıyan sitelerden haber yayınlayarak yapıyorlar yani İnternet Medyası ağına katılıyorlar. 10 yıl önce tanıştığımız İnternet Medyası ışık hızıyla çalışıyor adeta. Artık tüm gün ajans saatleri beklenilmiyor çünkü televizyonlar saat başı yayın yapıyor, nerede olursanız olun İnternet’e bağlanabildiğiniz her ortamda gelişmeleri sıcağı sıcağına takip edebiliyorsunuz. İnternet medyasının gücünün farkında olan en büyük gazete kuruluşlarının bile gazeteye ait bir haber sitesi var. İnternet Medyası’na yetişmek mümkün değil artık. Örneğin Başbakanlıkta düzenlenen bir basın toplantısı daha tamamlanmadan, siteye haberi düşüyor. Muhabirler kağıt kalem kullanarak not alma yerine, diz üstü bilgisayarıyla toplantıya katılıyorlar. Günümüzde hemen hemen bütün kurumlarda bulunan kablosuz İnternet bağlantısı ile sistemde online olan muhabirler, klavyeyi 10 parmak kullanarak, toplantıda yapılan konuşmaları anında haber metni haline dönüştürüp siteye atıyor. Sonuç olarak toplantıyı gerçekleştiren yetkili odasına geçtiğinde, yaptığı açıklamaları tüm sitelerin haber sayfasında okuyabiliyor. Gördüğünüz gibi her ne kadar artık gazete, radyo, televizyon haberlerinin kaybolan değerlerimiz arasında yer alması  üzüntü yaratıyor olsa da, günümüzde her an haber okuyabilirsiniz, gelişmeleri sıcağı sıcağına aktaran haber siteleri sayesinde olayın gelişimine bire bir tanık olabilirsiniz.

Son çeyrek yüzyılda teknolojide yaşanan gelişmeler, kitle iletişiminde köklü değişiklikler meydana getirdi. 14 yıldır yazılım alanında hizmet veren, teknolojinin parlayan yüzü AKINSOFT da iletişimin ve bilgi akışının temel taşlarını oluşturuyor. Yazılımlarının güvenilirliği ve kolay kullanımı sayesinde işletmelerin bir numaralı tercihi olurken, yenilikçi yapısı ile hızla dünya markası olma yolunda ilerleyen firma, 10 ülkede 2000’i aşkın Çözüm Ortağı ile hizmet veriyor. Enformasyonun değerinin bilincinde olan AKINSOFT, kendi haberlerini de www.akinsoft.com.tr sitesinin faaliyetler bölümünden duyuruyor. Her çalışmanın, her haberin site üzerinden duyurulması ile AKINSOFT’un neler yaptığı, yeni çalışmaları ile ilgili bilgi edinilebiliyor. AKINSOFT, reklam, organizasyon, haber çalışmalarını yürüten Halkla İlişkiler departmanına önem veriyor ve departman için gerekli olan her türlü imkanı sağlıyor. Halkla İlişkiler departmanın hazırladığı faaliyetleri adeta ışık hızıyla yayınlayan Web departmanı da Halkla İlişkiler Departmanı ile koordinasyon içerisinde çalışarak İnternet Medyası’nın gelişimine katkı sağlıyor. AKINSOFT’un Halkla İlişkiler ve Web departmanı personeli AKINSOFT’un medya sektöründe de çok çok başarılı olacağının sinyallerini veriyor. Her gün onlarca faaliyetin yayınlandığı site, hem Çözüm Ortakları hem de vatandaşlar tarafından sürekli takip ediliyor. Başlı başına bir haber portalı oluşturan firma, gelişime açık, yenilikleri seven yönünü önce kendi bünyesinde gösteriyor. Çünkü AKINSOFT, başarının sırrını buldu; “teknoloji, yenilik ve bilişim”. AKINSOFT birikimi, deneyimi, profesyonel genç kadrosu ile ürettiği modern yazılımlarını insanlığın hizmetine sunuyor. AKINSOFT yenilik ve gelişim kavramlarını ön plana çıkarıyor.

Sevgi USLU
AKINSOFT Halkla İlişkiler ve Reklam  Sorumlusu

Benzer Yazılar