AKINSOFT Programları AKINSOFT 28 Ağustos 2009 (0) (2588)

AKINSOFT E-OFİS

-Kurumunuzdaki tüm bilgisayarları kontrol edin
-Tüm notlarınızı ve randevularınızı tek sistemde toplayın
-Kurumunuzun tüm araçlarını kayıt altına alarak sefer takibi yapın
-Tüm personellerinizle anlık görüşme ve dosya paylaşımı yapın
-Kurumunuzdaki tüm görüşmeleri kayıt altında tutun
-SMS sistemi ile hızlı ve etkili iletişim kurun
-Kurumunuzdaki tüm evraklarınızı takip edin

 

Günümüzde teknoloji devamlı gelişmekte ve bizler de bu gelişmeye her zaman ayak uydurmak zorundayız. Profesyonel işletmeler, değişen çalışma şartlarına ayak uydurabilmek ve hızla ilerleyen teknolojinin nimetlerinden en iyi şekilde faydalanmak için bilişim sektöründeki yenilikleri yakından takip etmektedirler. İşletmelerin ofis içi faaliyetleri düzenlemeleri ve etkin bir kontrolü sağlayabilmeleri için dizayn edilen AKINSOFT E-OFİS programı, AKINSOFT’un en çok tercih edilen yazılımları arasında yer almaktadır.
AKINSOFT Office Messenger ile entegre olarak kullanabileceğiniz, Network Admin Modülü AKINSOFT E-Ofis, ağınızda bulunan bilgisayarlarınızın kontrol ve yönetimi için geliştirilmiş bir yazılımdır. Ofisinizdeki bütün bilgisayarların kontrol ve yönetimini odanızdan ayrılmadan bilgisayarınız aracılığıyla kayıt altına alabilir ve kontrol edebilirsiniz. AKINSOFT E-Ofis çok kullanıcılı, hızlı ve güvenilir Firebird veritabanı ile şifre koruması ve tam yetkilendirme sağlamaktadır.
AKINSOFT E-OFİS programı ile ofisinizde çalışanlarınızın yapmış olduğu bütün mesajlaşma ve ekran loglarını tutabilirsiniz. Adminler (yetkili kişiler) kendi bilgisayarlarından diğer bütün bilgisayar ekranlarını bir arada görebilir, tek bir bilgisayar ekranını büyütebilir ve inceleyebilir. Siz ofisinizde değilken de çalışmaya devam eden E-Ofis istediğiniz kullanıcıların ekran görüntülerini belirleyeceğiniz aralıklarla kaydedip saklar ve istediğiniz zaman size izleyebilme imkanı sunar. Böylelikle sizin ofisinizde bulunmadığınız saatlerde de personelinizin çalışmaları hakkında bilgi sahibi olmanıza yardımcı olur. Otomatik yedekleme sistemi sayesinde AKINSOFT E-Ofis bilgilerinizi yedekler ve güvenliğini sağlar.e-ofis E-Ofis programı kullanarak işyerinizdeki performansı arttırabilir, size kalan zamanı daha verimli bir şekilde değerlendirerek işletmenizin sektöründe üst sıralara yükselmesini sağlayabilirsiniz.
Hayatınızı kolaylaştıracak olan E-Ofis programımızda bulunan modüller ;
KAYITLAR : Carilerinizi kayıt edebileceğiniz bu modülde, carilere ait olan küçük alacak, verecek hesaplarını takip edebilir, aynı zamanda toplu mail ve sms de gönderebilirsiniz,
Görev Takip: İşletme personeliniz ve firmanıza ait araçlar ile ilgili görev takibi yapabilirsiniz,
Hizmet Takip: Kargo, yemek, matbaa gibi hizmet alımlarının takibini yapabilirsiniz,
Ajanda: Not kaydedebilir, sekreteryanın size bıraktığı notlara ulaşabilirsiniz,
Organizer: Toplantı ve randevuları kaydedip, hatırlatma için alarm kurabilirsiniz.
Evrak paylaşımı ile ihtiyacınız olabilecek evrakları depolayabilir, sadece adminlerin ulaşabilecekleri paylaşım klasörleri oluşturabilirsiniz. AKINSOFT SantralServer programı ile entegre çalışan E-Ofis programı sayesinde şirket telefonlarından yapılan görüşmelerinin kayıtlarını tutabilir, santral görüşme raporlarını grafiksel olarak elde edebilirsiniz.
AKINSOFT E-OFİS yazılımında sizin ve ofisiniz için herşey düşünülüp, planlandı artık çalışmaya başlayabiliriz.

Benzer Yazılar