AKINSOFT Robot Üretimi İçin İlk Adımı Attı

Yaklaşık 30 yıllık vizyonlarını daha kurulduğu gün (12 Nisan 1995) belirleyen AKINSOFT, projelerini bir bir hayata geçiriyor. 2005 yılı vizyonunu (ilinde kendi kategorisinde vergi rekortmeni olmak, 300 kişi istihdam edecek potansiyele ulaşmak, dış ticaretin temellerini atmak) başarıyla gerçekleştiren firma, yazılım alanında sergilediği üstün performans, Türkiye’de 81 ilde oluşturduğu geniş bayi ağı, 2009 yılında 10 ülkede (15.08.2009) 2000’i aşkın Çözüm Ortağıyla yer alarak dış ticaret alanında yaptığı atılımlar, dünyanın en büyük metropollerinden biri olan İstanbul’da aldığı ikinci plazasında kuracağı İstanbul Bölge Müdürlüğü ile dünya markası olma yolundaki kararlılığını gözler önüne seriyor.

 

Bu yıl 14’üncü yaşını dolduran AKINSOFT Robotics Teknolojisi alanında 2010 yılında başlatmayı planladığı AR-GE faaliyetlerini AKINSOFT ailesinin üstün çalışma performansı sayesinde 1 yıl önce faaliyete geçirdi. Konuyla ilgili açıklama yapan AKINSOFT Yönetim Kurulu Başkanı, Bilgisayar Yüksek Mühendisi Özgür AKIN, “1 yıl yanılmışım, AKINSOFT’un kurulduğu tarih olan 1995 yılında belirlediğimiz 15 yıllık vizyonumuzu 14 yılda gerçekleştirdik 2010 yılında Robotics Teknolojisi konusunda AR-GE çalışmaları yürütmeyi planlıyorduk. Ama bir şeyi gözden kaçırmışım AKINSOFT ailesinin gücü bu projeyi daha erken hayata geçirmemizi sağlayabilir demeyi unutmuşum. Tabi biz bunları söylerken insanlar bize gülümseyerek bakıyordu, bunları bizim ütopyamız olarak görüyorlardı. Neticede 14 yılda büyük başarılar elde ettik, 2005 vizyonumuzu başarıyla tamamladık, yurtiçinde bayilik yapılanmamızı tamamladık, dış ticaret alanında dev adımlar attık ve bu yolda ilerleyişimizi sürdürüyoruz, İstanbul’da 2. bir plaza alarak, dış ticaret ve Avrupa’ya açılma konusunda çalışmalarımıza hız verdik.

robotic-2

Son olarak 2010 yılında faaliyete geçirmeyi planladığımız Robotics departmanını 2 ay önce faaliyete geçirerek Robotics Teknolojisi konusunda AR-GE çalışmaları yürütmeye başladık. AKINSOFT Plaza’da 300 m2 alan donanım için, 100 m2 alan da yazılım için Robotics departmanına ayrıldı. Robotics Departmanı, Bilgisayar Mühendisi, Bilgisayar Teknikeri, Elektrik Teknikeri ve Bilgisayar Yüksek Mühendisi olmak üzere 4 kişilik bir kadrodan oluşmaktadır” şeklinde konuştu. Robotics departmanında istihdam genişletilmesi yapılacağını belirten AKIN, Robotics Teknolojisi alanında görev almak isteyen kişilere AKINSOFT’un kapılarının açık olduğunu ifade etti. Robotics alanında 2 tane prototip için AR-GE çalışmalarının başlatıldığını dile getiren AKIN, 2015’te seri üretimine geçilmesini planladıkları yapay zeka yazılımları ile çalışacak robotların, çeşitli kamu kurum ve kuruluşlarda görev alacağını, park ve bahçelerde bahçıvan olarak çalışacağını, restoranlarda garsonluk yapacağını veya ev hayatında en iyi yardımcı olacağını söyledi.

Robotların insan hayatını kolaylaştıracağının ve insanlığa hizmet edeceğinin altını çizen AKIN, konuşmasının sonunda; “15 yılda 1 yıl yanıldık. 15 yıl sonra gerçekleştirmeyi planladığımız (2010 yılında Robotics alanında AR-GE çalışmalarının yürütülmesi) vizyonumuzu 1 yıl önce hayata geçirdik. Olurda 20 yıl sonraki (2015’te robotların seri üretimine başlama) planımızı, 20 yılda da 2 yıl yanılarak 2013’te gerçekleştirirsek af ola” şeklinde konuşarak AKINSOFT’un hızlı yükselişine vurgu yaptı.

Benzer Yazılar