Dergi Özel Yazıları AKINSOFT 28 Ağustos 2009 (0) (2749)

E-TİCARET SEKTÖRÜNDE BAŞARILI OLABİLMEK

İnternetin yaygınlaşmasıyla birlikte elektronik ticaretinde yaygınlaşması başlamıştı.1990’lı dönemlerde her şirketin ürünlerini ve firmalarını tanıtmak, satışlarını arttırmak için bir web sitesine ihtiyaçları vardı. Aynı zamanda internetin gelmesiyle birlikte en etkili ve ucuz bir pazarlama aracı haline gelen web siteleri, tüm şirketler için bir reklam ve iletişim aracı haline gelerek şirketlerin vazgeçilmezi olmuştu. Ancak günümüze baktığımızda artık sadece tanıtım sayfaları yoluyla reklam yapmanın yetersiz olduğunu anlayarak aksine globalleşen dünyada, işletmeler birbirlerine fark oluşturmak için yenilikçi, teknolojik atılımlar yaparak hedef kitlelerinin isteklerini ve taleplerini karşılamaktadırlar.

 

Ülkemizdeki genç nüfus ve internet popülasyonumuz global pazarlar için büyük değer teşkil etmesinin aksine e-ticaret hacmi popülasyonun karşısında küçük kalmaktadır. 2010 yılından itibaren e-ticaret pazarında ciddi büyüme yaşanacağı tahmin edilmektedir. Özellikle e-ticaret yatırımcıları arasında kobilerin ön planda olacağını, yükselen ve gelecek vaad eden bir sektör haline dönüştüğünü görebileceğiz. Şirketler gelişmekte olan bir e-ticaret pazarında erken yer almanın önemini sonuna kadar biliyorlar ve peki bunun için neler yapıyorlar? İnternette ve e-ticaret sektöründe başarılı olmak için Türk girişimcilerinin neler yapması gerektiğine bir göz atalım.

1) Niş bir alan seçmek:
Bir pazara girmeden önce mevcut bir pazarda karşılanamayan talepleri tespit ederek, belli bir konuya odaklanmış pazara girmeyi hedefleyin. Seçtiğiniz pazar, niş alanda ilk akla gelen internet sitesi olmasının yanı sıra ürün satan bir e-ticaret sitesinden çok ziyaretçilerinizin alış veriş yapmasa da hergün ziyaret etmek isteyecekleri bir site oluşturun. Sitede düzenli güncellenen içerik, konunun uzmanlarından yazılar ve röportajlar, ürünleri videolu tanıtma gibi komunite bir site olmayı hedefleyin.

2) Doğru Yazılımı Kullanın ve Doğru Firma İle Çalışın:
İnternet ortamında bir saniyenin dahi önemli olduğunu düşünerek, e-ticaret için alt yapınıza doğru yazılım kullanarak başlayın. Gireceğiniz pazara en yakın zamanda rakiplerinizin olabileceğini düşünerek doğru yazılım seçerek, niş pazara hakim olun. Ticari yazılım sektöründe birden çok firma bulunmaktadır. Siz, sektörde uzun süre kalmış ve belirlediği vizyonlarını bir bir gerçekleştirmiş, yazılımdan beklentilerinizi en kısa zaman içerisinde gerçekleştiren ve satış sonrası müşteri memnuniyetine önem veren köklü firmaları seçin.

3) İnternet Pazarlamasına Kaynak Ayırın:
İşletmeler doğru zamanda ve doğru yerde bulundukları zaman amaçlarına ve hedeflerine daha çabuk ulaşırlar. E-ticaret’in ise doğru yapıldığı zaman normal ticarete göre hem verimliliği yüksek hem de maliyetleri daha düşük bir alandır. İnternet pazarlamasına kaynak ayırmak, birçok e-ticaret yatırımcısının düştüğü hataya düşmeyerek, sektörde lider olmanızı sağlayacaktır.

4) Müşteri Odaklı Olun:
İnternette kullanıcı kraldır. Öyle ki, e-ticaret sitelerine gelen müşterilerin profili normal müşterilere göre daha eğitimli, araştırmacı, bilgili ve hakkını arayan insanlardan oluşur. Müşteri İlişkileri Yönetimine(CRM) önem vermediğinizde e-ticarette marka olma şansınız çok düşüktür. Ağızdan Ağıza İletişim’in(WOMM) yaygınlaştığı şu günlerde müşterileriniz ile iletişim kurmak için hem zaman ayırın hemde müşterileri yönetmek için bir CRM programına sahip olunuz.

5) Global Yarışda Siz Önde Olun:
Globalleşen dünyada, internetin avantajını global haraket ederek kullanın. İhracatınızı arttırmak için e-ticaret modeli mükemmel bir model. Özellikle KOBİ’lerin ihracatta harcadığı maliyetlerinden kurtulup dünyanın dört bir yanına tüketici ile birebir etkileşim sağlayarak, ürününüzü pazarlayabilirsiniz. Unutmayın, global düşünürseniz bu yarışda siz önde olursunuz.

6) E-ticarette Krize Yer Yok, Avantaja Yer Var:
Kriz dönemlerinde büyük yatırımlar yapmayacağınız için, yatırımlarınızda maliyeti düşük olan e-ticaret sektörüne önem verin. E-ticaret sektörünün bütün dünya piyasalarını saran krize rağmen yükselen ve gelecek vaad eden bir sektör olduğunu unutmayın. Rakipleriniz krizi bahane ederek küçülme ve yerini koruma politikasına giderken siz gerek iç pazarda gerek dış pazarda payınızı e-ticaret ile arttırın.

7) İnovatif Düşünerek, sürekliliğinizi sağlayın:
Bulunduğunuz pazarda ileride rakipleriniz olacak, peki rakiplerinize nasıl fark atacaksınız? İnovatif düşünerek, yenilikçi buluşlara ve ticari icatlara önem vererek, yeni fikirlerin; ürün, süreç, pazarlama yada organizasyonel şekilde ticarileştirilmesini ve değer oluşturulmasını sağlayın.

Sonuç olarak e-ticarette ilk olarak nelere dikkat etmemiz gerektiğini, pazarı seçerken hangi pazarı seçmemiz gerektiğini, doğru firma ile çalışarak internet ortamındaki zamanın önemini, müşterileri nasıl tekrar kazanacağımızı, internet pazarlamasına neden önem vermemiz gerektiğini, yenilikçi fikirlerle sürekliliğimizi nasıl sağlayacağımız gibi konulardan bahsettik.

İnternette marka olmak için e-ticaret sizin için iyi bir yol, ancak internet sektöründe lider olmak doğru zamanda ve yerde, doğru kararlar alarak ve planlamalar yaparak, sektöründe güçlü firma ve yazılım ile olmaktadır.

Halil GÜLMEZ
Webmaster

Benzer Yazılar