Tekno Haber AKINSOFT 28 Ağustos 2009 (0) (1326)

İnternet Reklamları da Kurallara Bağlanıyor

Türkiye’de Avrupa Birliği’ne (AB) uyum sürecinde reklam alanında 1990’ların sonunda başlatılan düzenlemeler giderek artıyor. İnternet sitelerine verilen reklamların artması, internet reklamları alanında düzenleme yapılmasını gerekli kıldı. Bu çerçevede Interactive Advertising Bureau Türkiye (IAB) yakında internet ölçüm çalışmaları başlatmayı planlıyor. Bu sayede internet reklamcılığının ilerlemesi ve bu alanda reklam standartları oluşturulması sağlanacak. İnteraktif alanda faaliyet gösteren yayın kurumlarının, keratif ve medya ajanslarının katılımı ile oluşturulmuş olan Interactive Advertising Bureau Türkiye (IAB) kurumu içerisinde Reklamcılar Derneği ve Reklamverenler Derneği’nin kurucu üyeleri de yer alıyor. Yapılacak ölçümlerin amacının interaktif reklamların geliştirilmesi olduğu belirtiliyor.
2006 yılında kurulan IAB dünyada 33 ülkede çalışmalar yapıyor. Dijital ve sanal ortamda yayıncı, reklamveren ve ajansların temsil edildiği platform olarak bilinen IAB Türkiye üyesi web adreslerinin ziyaretçi bilgilerini, internet kullanıcılarının davranışlarını ve trafik bilgilerini takip edebilecek.

internet_reklamlari_1
İnternet için doğru verilerin üretilmesini hedefleyen bu ölçüm çalışmaları ile elde edilen sonuçların incelenmesiyle birlikte kaynak kullanımı ile daha doğru bir yol izlenebilecek ve reklam verenlerin daha iyi ve doğru reklam yapması konusunda bilgi aktarımı sağlanacak.
IAB Türkiye’nin yetkilileri reklam verenlerin ürettikleri ürün ve hizmetleri tanıtmak için internet ortamını çok fazla tercih etmeye başladığını, bu yüzden IAB’nin amacının sanal dünyada reklamverenlerin ve yayıncıların yararlanabileceği internet reklam standartları oluşturmak olduğunu belirtiyor.
IAB Avrupa’ya yapılan araştırmaya göre AdEx Reklam Harcamaları konusunda yapılan araştırmanın sonuçlarına göre 2008 yılında IAB’ye üye olan 19 Avrupa ülkesinin yaptığı toplam reklam harcamasının 12.9 milyar Euro olduğu belirtildi. Bu araştırma ışığında Türkiye 98 milyon Euro’luk çevrim içi reklam harcamalarını 2008 yılında %33 oranında arttırarak en hızlı büyüme gösteren beşinci ülke olarak belirlendi.

internet_reklamlari_2
Türkiye’nin internet üzerinden yapılan reklam harcamalarındaki büyüme oranları göz önünde bulundurulursa IAB’nin Türkiye’de oluşturacağı internet reklam standartlarına ne denli ihtiyaç olduğu ortaya çıkıyor.

Benzer Yazılar