Merhaba – Biz Hayal Kurmayız, Plan Yaparız…

“Biz Hayal Kurmayız, Plan Yaparız…” Ö.AKIN

Ne mutlu bizlere ki dergimizin her sayısında size yeni bir projemizi müjdeliyoruz. Tüm bunlar başardığımızın, verdiğimiz sözleri yerine getirdiğimizin, AKINSOFT ailesinin gücünün, yükselişimizin birer göstergesi.

Artık kilometre taşlarımızı bir bir yerine oturtuyoruz. Bugün itibariyle 10 ülkede, 2000’i aşkın Çözüm Ortağımız bulunuyor. 2005 vizyonumuzun tamamını gerçekleştirdik. 2. Plazamızı İstanbul’dan aldık ve burada İstanbul Bölge Müdürlüğü kuruyoruz. Ama AKINSOFT’un yapacağı çalışmalar bunlarla sınırlı değil, verilmiş birçok sözümüz var, bu sözlerimizi yerine getirmek için çalışmalarımızı bir önceki günden daha da hızlı ilerletiyoruz. 2010 vizyonumuzda UyduKent’in temelleri atılacak ve robot üretimi konusunda AR-GE çalışmaları yürütülecek, 2015 vizyonumuzda da robot üretimi alanında seri üretime geçilecek, 2023 vizyonumuzu ise hala açıklamıyoruz. Bu vizyonlarımız içerisinde Robot üretimi alanında 2010’da başlatmayı planladığımız AR-GE faaliyetlerine 2 ay önce resmen başladık.

 

Robotlar insanları işsiz bırakacak!
Bugüne kadar AKINSOFT’un Robotics alanında üreteceği teknolojiye insanlar bu kaygıyla baktılar. AKINSOFT robot üretecek, onlar kamu kurum ve kuruluşlarında, belediyelerde, restoranlarda, hatta evde mutfağımızda çalışacak, biz işsiz kalacağız mantığıyla olaya baktılar. Oysa biz insanların refah seviyesini yükseltmek, insan hayatını kolaylaştırmak ve insan psikolojisini bozan, insan fizyolojisini olumsuz etkileyen, monoton işleri yaptırmak için robot üreteceğiz.
Teknolojinin gelişmesiyle birlikte insanların fiziksel gücünden çok, beyin gücüne ihtiyaç duyulmaya başlandı. Çünkü ilerlemek ve büyümek için sürekli üretmek gerekiyor, modern projeleri de sağlıklı bireyler üreteceği için kişilerin beyin gücüne olan ihtiyaç arttı. Bu durumla doğru orantılı olarak gelişmeler insana verilen değeri arttırdı. Bu anlamda insanların daha sağlıklı olabilmesi ve daha rahat çalışarak üretebilmesi için Ergonomi Bilimi ortaya çıktı. Ergonomi Bilimi kavram olarak; insanın içinde bulunduğu ortamı rahat çalışılabilir bir hale getiren kişisel çalışma bilimi demektir. Görev alanını, fiziksel çevre şartlarını insana uyumlaştırma süreci oluşturur. Biz üreteceğimiz robotlar sayesinde Ergonomi Biliminin işini daha da kolaylaştıracağız, insanın fiziksel çevre şartlarından etkilenmesini, biliyojik ve psikolojik açıdan zarar görmesini engelleyeceğiz. Robotlar, insan anatomisine uygun olmayan, bedenen yorulmasına sebep olan işleri devralacak. İnsanlar zaten rahat bir ortamda yaşayacağı için, Ergonomi Biliminin işi de daha kolay bir hal alacak.

İnsanların çalışmasına gerek kalmayacak!
Günümüzde neredeyse bütün işler insan gücünden yararlanılarak yapılıyor. Yapılan işin getirdiği fiziksel yorgunluk, iş yoğunluğunun insana yüklediği stres faktörü insanları biyolojik ve psikolojik açıdan yıpratıyor. Yüzyıllardır insanlar, anatomisine uygun olmayan, psikolojik olarak kendisini yıpratan işlerde çalıştılar. Yaptıkları işlerin yoğunluğu, ağırlığı kimi zaman bedenlerinde kimi zamanda psikolojilerinde ciddi sorunlar ortaya çıkardı. Sadece beden gücünün kullanılarak yapıldığı işlerde değil, ofiste masa başında oturarak çalışan bireylerde de zaman zaman fizyolojik ve psikolojik problemler ortaya çıkabiliyor. Sürekli aynı pozisyonda oturmak fiziksel rahatsızlıklar, aynı şeyleri konuşmaktan ve aynı şeyleri yapmaktan doğan stres faktöründen dolayı da psikolojik rahatsızlıklar meydana gelebiliyor. Yani kısacası insanların beden gücüyle veya oturarak yaptığı birçok iş insan bünyesinde olumsuz etkiler yaratabiliyor. Biz “İnsana ve İnsanlığa Değer Verilmeyen Köşe Kalmasın” vizyonumuzla yola çıktık. Bu yüzden insanlar artık hem psikolojik hem fiziksel yorgunluk yaşamasın diyoruz ve insanlara hizmet edecek robotlar üretiyoruz. Zor olan işleri robotlar yapacak, insanlar daha rahat işleri yürütecek. Bu robotlar sizi işsiz bırakmayacak, size hizmet edecek.

Mesai saatleri 8 saatin altına düşecek!
Gelişmiş medeniyetlerin, doğru yöneticiler tarafından yönetilmesiyle mesai saatleri 8 saatten 6 saate hatta 4 saate düşecek. İnsanlar daha az çalışarak kendine zaman ayıracak. Robotlar ağır işlerde çalışacak. İnsanlar kendilerine verilen değerin getirdiği konforun keyfini sürecek. AKINSOFT 2010 ve 2015 vizyonunu tamamlayarak, Türkiye başta olmak üzere tüm dünyayı çağdaş, modern medeniyetlerin zirvesine taşıyacak. Daha az çalışan insanlar, kendilerine zaman ayıracak, yorgunluğu unutacak ve daha da kolaylaşan hayatlarının tadını çıkaracak.
Sizlere böyle bir hayat sunabilmek için çalışmalarımız başladı.
Bu dev teknolojiden korkmayın, teknolojinin sunacağı konforun keyfini sürün
Bir sonraki sayımızda yeni çalışmalarımızın müjdesini vermek dileğiyle…

Özgür AKIN
AKINSOFT Yönetim Kurulu Başkanı
Bilgisayar Yüksek Mühendisi

Benzer Yazılar

5 Comments on “Merhaba – Biz Hayal Kurmayız, Plan Yaparız…

 1. MASALLAH

 2. Evet robot üretilecek denildiğinde ilk akla gelen insanların işsiz kalması oluyor .Fakat akıllıca düşünüldüğü zaman üzerinde titizlikle yürüttüğünüz çalışma çok mantıklı…
  Başarılarınızın devamını dilerim umarım istenilenden de üstün başarı elde edersiniz.
  İYİ ÇALIŞMALAR

 3. SELAM BEN AZERBAYCAN GENCE BAYİSİ OLARAK BU ROBOT URETİMİNE COK İYİ YANASİYORUM.
  EGER BU ROBOTLAR TUM İNSANLARİN İSLERİNİ YAPACAKSA
  O ZAMAN HER HANGİ BİR FİRMA VE YA HOLDİNGLER COK İYİ GELİRLER EDECEKLIER..

  İMZA—AZERBAYCAN GENCE BAYİSİ GENEL MUDİRİ CAVANSHİR ENVEROGLU

 4. Günümüzde en değerli şey zaman. İnsan olarak zamanı iyi kullanmalı ve değerlendirmeliyiz.Robotlar hayatımızı kolaytıracak sizin dediğiniz gibi ağır işlerde çalışarak insan hayatı kolaylaştıracak ve zaman kazandıracak. sizlerinde dediği gibi özgür bey şimdiye kadar ok’u gerdik hep beraber gerdik,şimdi bırakma zamanı şimdi. JUST IN TIME. Her daim ileriye,her daim.BİZ AKINSOFT’UZ. Umarım ve ümit ederim yanılmaya ve yanıltmaya devam ederiz bu yanıltma 1 sene değil 5 sene olması dileğiyle,hep beraber ve birliktelikle …….

 5. robotlar evet dünya teknolojisini yakalamak için gerekli iş gücü azalacak daha seri üretim vs… ama robotla yaşama alıştıkdan 3 5 yıl sonra ciddi manevi götürüleri işsizlik açlık kaos ortamı olacak. kaldıki insan gibi çalışan bir robot yapmak geliştirmek kolay değildir ciddi bir bütce ister. robot gibi popüler dallarla uğraşacağınıza ezoterizmle uğraşşanız duyu görü manyetik alan vs…

Yoruma kapalı.