Dergi Özel Yazıları AKINSOFT 28 Ağustos 2009 (0) (3065)

RENKLERİN DİLİ

Markanın ortamla ilk iletişimini renkler sağlar. Renkler kendi dilleriyle karşınızdakine, sizin karakteriniz, firmanız, imajınız hakkında sizden önce bilgi veriyor. Renklerin yadsınamaz etkisini bilen AKINSOFT, bunu kullanmayı iyi bilmiş ve başarısının arkasındaki bu küçük ama etkili yöntemi önemsemiştir. Öyle ki renklerin gücü, firma imajından akılda kalıcılığa, personelin enerjisini ve verimliliğini arttırmaktan, motivasyona kadar birçok unsur üzerinde etkisini göstermektedir.

Kurulduğu ilk günden beri birçok başarıya ve ilke imza atan AKINSOFT, mavi rengin gücünü hissederek logosunda bu renge ağırlık vermiştir. Mavi renk liderliği, sınırsızlığı, verimliliği ve uzak bakışlılığı simgeler. İstikrarın da rengidir mavi. İstikrarını yaptığı işlerle gösteren AKINSOFT, bunu rengine de yansıtmıştır. Bunun yanında insanı rahatlatıcı, sakinleştirici bir etkiye sahiptir. Logosunda sadece “mavi” kullanmakla kalmayan AKINSOFT, onun sağ kolu olan yeşile de yer vererek güvenilir bir imaj ortaya çıkarmıştır. Ayrıca yeşil rengin yaratıcı düşünmeyi kolaylaştırdığı ve hızlandırdığı yapılan araştırmalarla desteklenmiştir. AKINSOFT, maviyle büyüklüğünü, yeşille prestijini, renklerin dilini kullanarak açık bir şekilde anlatmaktadır.

renklerin_dili

Renk, bir bilim haline gelmiştir. Bundan dolayı pazarlama stratejilerinde çok önemli bir unsurdur. Firmanızın imajında, logosunda kullanılacak renkleri seçerken iyi düşünmelisiniz. Renklerin kimliği belirleyeceği göz önüne alınarak renk seçimleri çok dikkatli yapılmalıdır, çünkü bir kez bir renk “benimsendiğinde” o renk sizinle ve firmanızla anımsanacaktır.
AKINSOFT WOLVOX ERP E-Business programınızın ve İnovax dergimizin logosunda gri renk ön plandadır. Gri, bilim ve teknolojiyi simgeler. İnovax dergisi de adı ve rengiyle bütünleşerek okuyucularının karşısına çıkmıştır. Metalik gri kullanıldığı yere seçkin bir görünüm verir ve ciddiyeti temsil eder. İşletmelere ayrıcalık kazandıran WOLVOX ERP E-Business da gri renkle uyum içerisindeki duruşuyla seçkin bir marka haline gelmiştir.
CAFEPLUS programımızın rengi turuncu ve yeşilden oluşmaktadır. CAFEPLUS‘da yeşil rengi kullanarak işletmeleriniz güvenlik altında sinyalini verip, turuncuyla “bu ürün herkes için” imajını vermiş ve başarılıda olmuştur. CAFEPLUS’ın başarısının sırrı renklerinde gizlidir.

Personeline verdiği değerle adından sıkça söz ettiren AKINSOFT, bu değeri çalışma ortamlarında da göstermektedir. Personelinin motivasyonunun bozulmaması, enerjisini kaybetmemesi için plazadaki duvarlar özellikle açık mavi, açık yeşil, açık sarı gibi renklerle boyanmıştır. Açık renkler, insanların dikkatini dağıtmayan, iş ortamında rahat bir şekilde çalışarak, verimli olmasını sağlayan renklerdir.

Sonuç olarak renkler insanların dikkatini şekillerden daha fazla çekmektedir. Sizde işletmenizde, renklerin gizli kodundan yararlanarak, firmanızda çalışanlarınız, misafirleriniz ve müşterileriniz üzerinde olumlu bir etki bırakmasını sağlayabilirsiniz. Unutmayın renkler ilk dikkatimizi çeken ve en son unuttuğumuz şeydir.

Esra USLU / AKINSOFT Halkla İlişkiler ve Reklam Sorumlusu

 

Benzer Yazılar