AKINSOFT Genel Merkez AKINSOFT 28 Ağustos 2009 (0) (2914)

Yazılım ve AKINSOFT Yazılım Departmanı

Teknoloji çağında iş dünyasının en büyük ihtiyaçları yazılım olarak ortaya çıkıyor. Rekabetin arttığı, bütün işlemlerin bilgisayar üzerinden yapıldığı günümüzde firmalar en kısa zamanda, en az hatayla, en hızlı şekilde işlem yapmak istiyor. Bunu yapmanın en kolay yolu da hızı arttıran, hatayı minimuma indiren bilgisayar yazılımları oluyor. Yazılımın öneminin artması, en kaliteli hizmet anlayışını benimsemiş AKINSOFT’un adresini gösteriyor. AKINSOFT’un bel kemiği olan programlama departmanının başarıları göz ardı edilemeyecek bir gerçek. Bizde AKINSOFT Programlama Müdürü Ercan Polat ile yazılım üzerine bir söyleşi yaptık.

ercan_polat_roportaj_2

1 – Özgeçmişiniz hakkında kısa bilgi verir misiniz ?
1998 yılında Erciyes Üniversitesi Elektronik Mühendisliği Bölümü’nden mezun oldum.Bilgisayar ve programlamaya ilgim üniversite yıllarında oluştu. Tabi o yıllardaki çalışmalarım hobi olmaktan öteye geçmedi. Mezun olduktan sonra bir bilgisayar firmasında teknik servis mühendisi olarak çalıştım. Daha sonra endüstriyel otomasyon konusunda faaliyet gösteren başka bir firmada çalıştım. İlk profesyonel projem PIC mikrokontrolörler üzerine oldu. Üç adet cihaz tasarımı yaptım. PIC programlama için kullanılan assemblerin yanı sıra, bir taraftan da masaüstü yazılım konusunda kendimi geliştirmeye devam ettim. Askerlik nedeni ile bu işten ayrılmak zorunda kaldım.

2. AKINSOFT’ ta ne zaman çalışmaya başladınız ve neden AKINSOFT’u tercih ettiniz?
Askerliğimi tamamladıktan sonra AKINSOFT Yönetim Kurulu Başkanı Özgür AKIN ile tanıştım. AKINSOFT’un yaptığı çalışmalar ve gelecekte hayata geçirmeyi planladıkları çalışmalar benim çok ilgimi çekti ve Özgür Beye, kendisi ile çalışmak istediğimi belirttim ve 2002 yılında AKINSOFT ailesine katılmış oldum. Şu anda Programlama Müdürü olarak görevime devam etmekteyim.
AKINSOFT ile çalışmaya başlamam ne kadar tesadüf eseri olsa da zaman geçtikçe düşünmeye başladım.
Tekrar dünyaya gelsem yine AKINSOFT’ ta çalışır mıydım? Tek kelime ile evet. Çünkü burada muazzam bir enerji var. Çok büyük hedeflerimiz var ve bu hedeflere bir bir ulaşıldıkça bu enerjinin bir parçası olmaktan gerçekten büyük mutluluk duyuyorum.

3. AKINSOFT Programlama Departmanında ne gibi çalışmalar yürütüyorsunuz?
AKINSOFT programlama ekibi olarak birinci önceliğimiz kullanıcılarımızın maksimum verim alabileceği yazılımlar üretmektir. Tabi bunu yaparken de sürekli olarak yeni teknolojileri takip ederek yeni projelerimizi hayata geçirmeye çalışıyoruz. Yazılımı yapmakla işimiz bitiyor mu? Kesinlikle hayır. Sürekli olarak müşterilerimizden gelen istek ve önerileri değerlendirerek yazılımlarımızı talepler doğrultusunda geliştiriyoruz. Sonuçta kullanıcılarımız bizden en iyisini istiyorlar. Bizde elimizden geldiğince onlara en iyi yazılımı sunmaya çalışıyoruz.

4. Yeni yazılımlar üretirken neleri göz önünde bulunduruyorsunuz?
Yeni yazılımın doğmasının esas nedeni piyasanın bu yazılıma ihtiyaç duymasıdır. Hobi olarak bu işi yapmadığımıza göre piyasanın ihtiyaçları en öncelikli konudur. Bu konular yönetim kurulu, Programlama departmanı ve Ar-Ge ekibi tarafından değerlendirilir. Gerekli durumlarda yeni yazılım geliştirilmesini isteyen Çözüm Ortağı veya müşteri ile gerekli detaylar netleştirilir. Yazılımın teknik olarak taslağı çıkarılır ve bu yazılım için kullanıacak teknolojiler tespit edilir. Bundan sonraki aşamalar yazılımın kodlanması, test edilmesi ve müşterilerin görüşü alınarak yazılımın piyasaya sürülmesi şeklinde devam eder. Sonuçta iyi bir yazılım ortaya çıkmalıdır.

5. Peki iyi bir yazılım nasıl değerlendirilir?
İyi bir yazılım kolay kurulmalı, kolay kullanılmalı ve hatalardan arındırılmış olmalıdır. En önemlisi modüler olmalı ve geleceğe açık olmalıdır. Çünkü geçen zaman içerisinde güncelliğini kaybedecek modüllerin süratle yenilenmesi gerekmektedir. Yazılımda zaman kaybı affedilmez. Siz bir yazılımı geliştirirken veya güncellerken güncelliğini kaybetmesi muhtemeldir. Uzun sözün kısası iyi bir yazılım aynı zamanda, zamanında yazılmış bir yazılımdır.

6. Günümüzde yazılımın önemi ve yeri hakkında bize biraz bilgi verebilir misiniz?
Herkes sorumlu olduğu işlerin daha kısa zamanda ve sorunsuz işlemesini ister. Bir müdür istediği zaman satış raporlarını görmek ve buna göre stratejik kararlar almak ister. Bir mühendis yapacağı simülasyonlar ile doğru sonuçlara daha kısa zamanda ulaşmak ister, bir personel müdürü kimin ne zaman geç kaldığını ne zaman gelmediğini, ne zaman izin kullandığını anında görmek ve bu bilgiler ışığında bordroyu tek bir klavye hareketi ile düzenlemek ister. Yani herkes işini daha hızlı ve kesin sonuçlarla yapmak ister. İşte yazılım bize bunları sağlar.
Şu anda bilgisayar ve yazılımlar elimiz ayağımız haline gelmiş durumda. Bize her türlü kolaylığı ve rahatlığı sunuyor. İşlerimiz minimum hata ve zaman kaybıyla ilerliyor.

7. AKINSOFT yazılımlarının çok fazla tercih edilmesinin sebebi nedir?
Daha önce de belirttim, AKINSOFT’ta muazzam bir enerji var. Bu enerji mutlak surette yazılımlarımıza, Çözüm Ortaklarımıza dolayısı ile de kullanıcılarımıza yansımakta. Yaptığımız çalışmalar sonucunda kullanıcılarımızın hafızasında, AKINSOFT sıradan bir yazılım firması değil bir marka olmuştur. Bu markanın arkasında güçlü yazılımlar deneyimli bir müşteri hizmetleri ekibi, ArGe ve kalite kontrol çalışmaları kısacası profesyonel bir ekip var. Bütün bunları destekleyen Çözüm Ortaklarımız da zincire eklenince tercih edilmemiz kaçınılmaz oluyor.

Benzer Yazılar