Dergi Özel Yazıları AKINSOFT 16 Kasım 2009 (4) (7354)

BEDEN DİLİ NE DEMEK İSTİYOR?

Peter Clayton, vücut dilini herkesin anlayabileceği kadar basit bir şekilde şöyle tanımlıyor. “Normal konuşma hızımız dakikada 100-200 kelimedir. Aynı süre içerisinde ortalama bir insan yaklaşık 800 kelime düşünür. Beden dili, işte bu söze dökülmeyen düşünce ve duyguların dışa vurum şeklidir”. Duygu düşünce ve bilgilerin karşı tarafa aktarılmasında beden dili önemli bir yere sahiptir. Öyle ki bir konuşmada kelimeler %10, ses tonu %30, beden dili ise %60 önem taşır. Bir konuşmanın önemli bir kısmını kapsayan beden dili, insanlığın var olduğu günden beri kullanılmaktadır. Peki beden dili bu kadar önemli de neden kimse gereken önemi vermiyor? Çünkü çoğumuz beden dilinin biz istemesekte kişiliğimizi ortaya koyduğunun farkında değiliz.

 

Vücut dilinde en önemli ve en çok ifade taşıyan organ gözlerdir. Gözler her şeyi anlatır, bunun için vücut dilinde gözler ilk sırada gelir. Örneğin iş yerinize bir müşteri geldi, bir ürün satmak istiyorsunuz ama müşteri ürünü satın almaya pek sıcak bakmıyor. Siz o sırada sözleşmeyi çıkardınız o anda müşteri sözleşmeye kaçamak bakışlar yapıyorsa bilin ki bedeni aslında ilgilendiğini söylüyor. Bir kaç etkili cümlenizle müşteriyi ikna ederek satın almasını sağlayabilirsiniz. Dikkat edilmesi gereken başka bir husus ise karşınızdaki insanı dinlerken veya siz bir şey anlatırken asla başka bir yere bakmamanızdır. Başka bir yere bakarak dinliyor veya konuşuyorsanız bu karşı tarafı “önemsemiyor” izlenimi bırakacaktır. Karşınızdakini en iyi gözlerinizle etkileyebileceğinizi unutmayınız.

Ellerimiz, beden dilinde ikinci derece önemli organımızdır. Gözlerine ve bakışlarına fazla güvenmeyen kişiler elleriyle karşısındakini etkilemeye çalışır. Bu konuda dikkat edilmesi gereken nokta, ellerinizi kontrollü bir şekilde hareket ettirmenizdir. Toplumumuzda, ellerini kollarını fazlaca savuran kişiler pek dikkate alınmazlar. Konuşma sırasında fazla el kol hareketi yapmak karşınızdaki insanın güvenini de kırabilir. Ellerimizi konuşma sırasında etkili kullanırsak bu da bizlere bir çok şey kazandırabilir. Mesela bir konuda anlatmak istediğiniz asıl şeyi vurgulamak için ellerinizle daireler çizmeniz karşınızdakini etkileyecektir. Konuşma sırasında ellerinizi kullanmaktan kaçınmayınız. Diyelim ki parmağınızı burnunuzun altında koydunuz, bu hareketle karşınızdakine iyi bir dinleyici olduğunuzu göstereceksiniz. Parmağınızı bu seferde çenenizin altına koydunuz bu da kendinize çok güvenen biri olduğunuza işarettir. Karşınızdakinin sizinle aynı görüşte olup olmadığını anlamanın en kolay yolu ise kollarınızı birbirine kavuşturunca veya ellerinizi başınızın arkasına aldığınızda karşınızdaki kişide fark etmeden aynı hareketleri yapıyorsa bilin ki sizinle aynı fikirde, böyle bir durumda karşınızdaki kişiyi istediğiniz konuda ikna edebilirsiniz.

Muhatabınızın yalan söyleyip söylemediğini beden dilini iyi analiz ederek anlayabilirsiniz. Kişi sizinle konuşurken avuç içi size dönük el hareketleri yapıyorsa doğru söylüyor şayet konuşma boyunca ellerini cebine koyuyor veya bir şekilde saklıyorsa o zaman o kişi size yalan söylüyor demektir. Yalan söyleyen kişi beden dilini kontrol etmekte büyük zorluk çeker. Yine yalan söyleyen kişi konuşurken göz göze gelmemek için bakışlarını kaçırır. Kişi konuşurken ağzını eliyle kapatıyor veya elini yanağına koyuyorsa bu da yalan söylediğine bir işarettir. Kişinin bilinçaltı yalan söylemesini engellemek için ağzını eliyle kapatmaya veya yanağıyla oynatarak yalan söylemesini durdurmaya çalışır. Kişi diliyle çok rahat , bedeniyle çok zor yalan söyler. Tüm bunlar beden dilinin kişinin kendini ifade etmesinde ne denli önemli olduğunu ve hatta vücut hareketlerinizin yaptığınız konuşmadan ne kadar etkileyici ve ikna edici olduğunu gözler önüne seriyor. Beden dilinizin önemliğinin farkına varın ve başarılı olmak için onu iyi kullanın.

Rekabetin arttığı, ilerlemenin zorlaştığı, teknolojinin zamanla yarışırcasına ilerlediği 21. yüzyılda iyi bir çalışma ekibine ihtiyaç doğuyor. Ekibinizin profesyonelliği sizi rakiplerinizden ileriye taşıyacaktır. Profesyonel ekip; eğitimli, bilgili, zeki, diksiyonu düzgün, dış görünüşüne özen gösteren ve vücut dilini iyi kullanan kişilerden oluşmalıdır. Bu yüzden teknoloji çağı beden dilini de gerekli kılmaktadır.

AKINSOFT Halkla İlişkiler ve Reklam Sorumlusu
Esra USLU

Benzer Yazılar

4 Comments on “BEDEN DİLİ NE DEMEK İSTİYOR?

  1. Esra başarılarının devamını diliyorum…

  2. ESRA HANIM GERCEKTEN COK BİLGİLENDİRİCİ BİR YAZI OLMUŞ EMEĞİNİZE SAĞLIK BAŞLARILARINIZIN DEVAMINI DİLERİM

  3. Çok güzel bir yazı gerçekten, çok teşekkürler bu bilgileri derleyip özet olarak paylaştığınız için. Devamını dileriz.

  4. Yazınızı en başta kaçamak okuyuşlarla, sonra parmağımı burnumun altında en sonunda da kollarımı birleştirerek okudum. Yazı bitince ellerimi çenemin altına alarak düşünmekten kendimi alamadım. 🙂

    Harika bir yorum. Bir konunun önemi ancak bu kadar kısa ve öz anlatılır.

    Başka konulardaki yorumlarınızı sabırsızlıkla bekliyorum. Teşekkürler.

Yoruma kapalı.