Dergi Özel Yazıları AKINSOFT 16 Kasım 2009 (0) (1644)

Dünden Bugüne Yazılım ve AKINSOFT

Çağımızın en önemli bilişim aracı olan bilgisayarın icat edilmesiyle birlikte bilgisayarlar ile insanlar arasında iletişimi sağlayacak, köprü vazifesi görecek bir sisteme ihtiyaç duyulmuştu. İnsan ve bilgisayar arasındaki bağlantıyı sağlayan bu sistem; bilişim sektörünün yapı taşlarından olan yazılımdır. İlk başlarda yazılım, bilgisayarlara yeni donanımsal parça eklenmesi veya var olan parçaların yerlerinin değiştirilmesi gibi bir takım işlemler sonucunda kullanılabiliyordu. Daha sonraları teknolojinin hızla gelişmesiyle birlikte bugün 1 (yüksek voltaj) ve 0 (düşük voltaj) olarak bildiğimiz elektrik sinyallerinin keşfedilmesi ve kullanılmaya başlanılmasıyla makine dilinin temelleri atılmış oldu.

 

O dönemlerde teknolojideki gelişmeler yavaş ilerliyor; bilgisayarlar ancak savunma sanayi ve büyük bankalar gibi birkaç kurumda kullanılıyordu. 1958 yılında bilgisayar sisteminde tam anlamıyla elektronik dönem başladı. 1960 yılında kesirli sayılarla işlem yapabilen ilk ticari bilgisayar üretildi. Bilgisayarlar arasında veri transferini mümkün kılan yerel network ağının icadı ile yeni bir dönem başladı. Daha sonraları dünya üzerinde bulunan bilgisayarların birbirleri ile haberleşmesini sağlayan internet icat edildi. İnternetin icat edilmesi teknolojinin en büyük devrimlerinden birisidir. Ülkemizde de, ilk bilgisayar 1960 yılında Karayolları tarafından kullanılmaya başlandı. Bu bilgisayarın görevi yol hesapları yapmak ve bordro oluşturmaktı.

Teknolojinin çok hızlı bir şekilde gelişmesiyle, mevcut bilgisayarlar ve yazılımlar ihtiyaçları karşılamaz hale geldi, yeni gelişimlere ihtiyaç duyuluyordu. Nihayet 1980’li yıllara gelindiğinde, kişisel bilgisayar icat edildi. Kişisel bilgisayarın icat edilmesiyle, dünyada ve ülkemizde bilgisayar kullanımı çığ gibi büyüdü.

Takvimler 12 Nisan 1995 gösterdiğinde, “İnsana ve İnsanlığa Değer Verilmeyen Köşe Kalmasın!” ilkesini prensip edinip; “Yazılımın Dünyada Öncüsü Olmak” vizyonunu benimseyerek kurulan şirketimiz, ihtiyaç duyulan yazılımların üretimine başladı. Bugün 120’yi aşkın; ticari, sektörel ve web tabanlı programlarımızla her sektöre hizmet etmekteyiz.
AKINSOFT Programlama Departmanı olarak; teknolojideki baş döndürücü gelişmeleri yakından takip ediyor, günün ihtiyaçlarını karşılayabilecek yazılımlar üretiyoruz. Yazılımlarımızı üretirken; kolay kullanılabilmesi, az emekle çok iş yapabilmesi, maliyetlerin düşürülmesi, kalitenin ve müşteri memnuniyetinin arttırılması, zamandan kazanç sağlanılması gibi pek çok konuya önem vermekteyiz.

Yazılımlarımızın tüm dünyada kullanılabilmesini sağlamak için programlarımızda yaptığımız güncellemeleri vakit geçirmeden yayınlıyoruz. İngilizce, Almanca, İspanyolca, Rusça ve Azerice başta olmak üzere birçok dilde kullanılabilen yazılımlarımız yurt dışında da hedef kitlesinin memnuniyetini arttırıyor.

Yazılımların geliştirilmesi aşamasında müşterilerimizden ve Çözüm Ortaklarımızdan gelen AR-GE’leri ivedilikle inceleyip, yeni güncellemeleri yayınlıyoruz. Bir yandan günün gerektirdiği geliştirmeleri yaparken, bir yandan da uzman kadromuzla, gelecekte ihtiyaç duyulabilecek yazılımlar hakkında araştırmalarımızı yapıp hedeflerimizi belirliyoruz.

Kısacası misyonumuzun bize yüklemiş olduğu sorumluluğun bilinci ve vizyonumuzdan aldığımız güçle, ülkemizin teknolojide dışa açılan kapısı olabilmek için, yüksek motivasyon ve kalite anlayışıyla en iyi yazılımları üretmek için çalışıyor, her gün hedefimize bir adım daha yaklaşıyoruz.

Değişmeyen tek şey değişimin kendisidir.
Herakleitos

AKINSOFT Ticari Yazılımlar Müdürü
İsmail ÇETİNOK

Benzer Yazılar