Tekno Haber AKINSOFT 16 Kasım 2009 (0) (1325)

Gözünüz Korkmasın, Bilgisayarlar Gözlerinizi Bozmuyor Zaten Var Olan Rahatsızlığınız Ortaya Çıkıyor

Gelişen teknoloji ortamında bilgisayar kullanım oranları sürekli artıyor. Bilgisayar karşısında fazla kalan insanların, bilgisayar monitörünün gözlerini bozduğuna inanmasının yanlış olduğu ortaya çıktı. Uzmanlar bilgisayarların gözleri bozmadığını, zaten var olan bir rahatsızlı ortaya çıkardığını belirtiyor.

Konuyla ilgili açıklama yapan uzmanlar, bilgisayar kullanılırken kişinin oturma pozisyonunun, monitörün özelliğinin, odanın aydınlatılmasının, ekrandaki ışık yansımalarının gözlerin etkilenmesinde ve etkilenme seviyesinde etkili olduğuna dikkat çekiyor.

 

Uzmanlar özellikle iş yerlerinde sıkça kullanılan bilgisayar monitörlerinin göz yorgunluğu, göz ve çevresinde yanma, ağrı, batma, kuruluk hissi, kaşıntı, kızarıklık, sulanma, bulanık görme, odaklanma zorluğu, kısık bakma, ışığa duyarlılık, göz kapaklarında iltihap, kepeklenme, baş ağrısı gibi rahatsızlıklara neden olduğunu ifade etti. Bu tür rahatsızlıkların özellikle bilgisayara yakın mesafeden bakan ve uzun süre bilgisayar başında çalışan kişilerde ortaya çıkabileceğine vurgu yapan uzmanlar, bilgisayar kullanıcılarının bu tür göz rahatsızlıklarından korunmak için birtakım önlemler alabileceğini belirtiyor. Uzmanlar bilgisayarı çok sık kullanan kişilerin öncelikle yüksek çözünürlüklü ve yüksek tarama hızlı monitör kullanması gerektiğini ve yazı yazarken iri puntolu, gözü yormayan karakterler kullanmanın gözü korumak açısından etkili olduğunu dile getirdi. Konunun uzmanları bilgisayar başında çalışan kişilerin 45-50 dakikada bir 5-10 dakika gözü dinlendirmek gerektiğinin altını çiziyor.

Benzer Yazılar