Tekno Haber AKINSOFT 16 Kasım 2009 (0) (3504)

HAYATIMIZIN VAZGEÇİLMEZ İCADI TELEFON

1876 yılında telefonu icat eden Alexander Graham Bell bu icadı ile iletişimde çığır açtı. Bell telefonu icat etmeden önce insanlar iletişimlerini telgrafla yapıyorlardı ve telgrafta sadece Mors alfabesi kullanılıyordu. O dönemde sesin telgraf yoluyla karşı tarafa aktarılabilmesi için insanlar birçok deney yapıyor fakat hep başarısızlıkla sonuçlanıyordu. Bell’de bu tarz deneyleri yapanlardan biriydi ve o da bu yolla büyük paralar kazanma hayalleri içerisindeydi. Deneyleri sırasında bir odadan diğer odaya gerdirdiği telin çıkardığı ses titreşimlerini duydu. Bell, insan kulağının titreşimleri güçlendirmesi konusundaki geniş bilgileri sayesinde insan sesinin tel aracılığı ile aktarılabileceğine inandı. Gün geçtikçe geliştirdiği mekanizmasıyla diğer odada çalışan asistanına tel ile “Bay Watson, gelin! Size ihtiyacım var.” şeklinde seslendi. Watson şaşkınlıkla Bell’in yanına gitti. Patronunun sesini duymak onu çok şaşırtmıştı.

 

O tarihte böyle bir buluşun olması Amerika’lılar tarafından en olağanüstü icat olarak adlandırıldı. Öyle bir icattı ki o zamanlar için kıt kaynak olan elektrik jeneratörü kullanılmadan çalışıyordu. Bu cihazı ilk geliştiren Edison oldu. Edison vericiye bir pili bağlayarak gücünü arttırdı. Bundan bir yıl sonra da Hugnes mikrofonu icat etti ve böylece zarların titreşimi sonucu elde edilen sesleri yükseltmek mümkün oldu.

Bu olağanüstü buluş ile New York’ta yaşayan birinin Boston’daki arkadaşının sesini duyması muhteşem bir heyecandı. O yıllarda yayımlanan gazetelere verilen bir reklamda telefon şöyle tanıtıldı. “Sohbet, ağızdan kulağa telefonla konuşarak çok daha rahat.”

vazgecilmez-icad2

Kısa süre içerisinde insanların dikkatini çekerek yayılmaya başlayan telefon, teller ile şehirlerden şehirlere ulaşıyordu. 1880 yılına gelindiğinde Amerika’nın 35 eyaleti telefon santraline kavuşmuş ve 70.000 aboneye ulaşılmıştı.
Bell 4 Ağustos 1922 yılında yaşadığı şehir olan Halifax’da hayatını kaybetti ve o gün ABD ve Kanada’daki 17 milyon abonelik telefon şebekesi, Bell anısına iletişimi bir dakikalığına durdurdu.

Telefon nasıl çalışır?
Bir telefon konuşması sırasında gerçekleşen olaylar şu şekildedir,
• Ses enerjisi önce mekanik enerjiye dönüşür.
• Daha sonra mekanik enerji, elektrik enerjisine dönüşür.
• Elektrik enerjisi karşı tarafa iletilir.
• Karşı tarafta, elektrik enerjisi manyetik enerjiye dönüşür.
• Manyetik enerjide mekanik enerjiye dönüşür.
• Mekanik enerji ses enerjisine dönüşerek karşı taraf sesi duyar.
Bu olay bildiğimiz üzere saliselerden bile daha kısa süre içerisinde gerçekleşir.

Benzer Yazılar