Bilgi ve Teknoloji

“Günümüz yöneticiliğinde toplumları yönetmek bilgiyi yönetmektir, bilgiyi yönetmekte ancak teknoloji ile mümkündür.”  Ö.AKIN

Değerli okuyucular, AKINSOFT ailesinin değerli üyeleri; yıl 2009 ve INOVAX dergimizin 3. sayısında sizlerle birlikteyiz. Bir yılı daha geride bırakıp yeni bir yıla merhaba dediğimiz bu dönemde, ülkemizin, şehirlerimizin, hayatımızın teknoloji ile donatılmasını temenni ediyorum. Çok değil yakın bir zamanda kentlerimizin teknoloji ile süslendiğine, ülkemizde robot fabrikaları yükseldiğine, iş dünyasından zirveye doğru markaların çıktığına hep birlikte şahit olacağız. Hayatımızdaki yoğunluğu bilişim teknolojisi hafifletecek.

ozgur-akin

 

Bu şehrin trafiğini nasıl çözersiniz?

Günümüz yöneticiliğinde toplumları yönetmek bilgiyi yönetmektir, bilgiyi yönetmekte ancak teknoloji ile mümkündür. Toplumların yönetimi birçok faktörün aynı anda kıyaslanarak değerlendirilmesi ile yapılabilir. İyi bir toplum yöneticiliği teknolojinin sunduklarından faydalanarak ve topluma rahat, yaşanabilir, sorunu olmayan, işlerini kolaylıkla halledebilecekleri bir şehir sunmakla gerçekleşir. Şimdi düşünün ülkenizde bir şehir olsun nüfusu 12 milyonun üzerinde olsun, ülkenizin en yoğun trafiği burada, yüzölçümü 5.712 km2, dünyanın en büyük metropolleri arasında, ülkenizdeki ekonominin nabzı bu şehirde atıyor, bu kadar yoğun bir kentte haliyle çok büyük bir trafik sorunu yaşanıyor. Ülkenizdeki bu metropolün trafik sorununu nasıl çözersiniz? Ben çözmem çünkü zaten bu şehir bilgi teknolojileri ile yönetilirse trafik sorunu olmaz.

Bu şehirde bir boğaz olsun üzerinde bir köprü olsun ve kentin trafiğinin en yoğun olduğu arter de bu olsun. Bu arterden araçlarıyla geçen vatandaşlara soralım Nereye gidiyorsunuz? diye. Kimi dün resmi bir daireye verdiği evrağı almak için, kimi elindeki dökümanı imzalatmak için, kimi iş yerine vereceği iki üç evrağı tamamlamak için, kimi nüfus kaydı örneği, kimi kimlik almak için, yani herkesin ufak bir imza veya mühür için resmi dairelere gittiğini öğreniyorsunuz. Oysa e-devlet projeleri ile bilgi teknolojilerini aktif bir şekilde kullanabilirsek kimse evrak almak için yollara düşmeyecek, dolayısıyla uzun uzun konvoylar oluşmayacak bu şehir de bir nebze olsun nefes alabilecek. Artık insanlar, evraklarla uğraşarak vakit harcamak ve trafiği aksatmak yerine bilişim teknolojilerinden yararlanarak zaman kazanacak ve işletmeleri için daha faydalı, yaratıcı olmalarını sağlayacak faaliyetlerde bulunabilecek.

Endüstrimizi bu psikozdan kurtaralım!
Yoğunluk sadece resmi kurumlarda değil, özel sektörümüzde de yoğun bir iş süreci söz konusu. Özellikle ikinci dünya savaşından sonra hızla gelişen endüstrileşme olgusu içinde, yenilenmeyi ve gelişmeyi ifade eden inovasyon düşüncesine yer verilmemiştir. Değişime, inovatif bakış açısına karşı çıkan endüstrimizi bu psikozdan kurtarıp yenilikçi düşünce ile eğitimli hale getirerek endüstride bilişim teknolojilerinin kullanılmasını ön plana çıkarmalıyız. Endüstrimizin gelişmesi ve yükselmesi günümüzde ERP uygulamaları ve robotik uygulamaları ile mümkün olabilmektedir. Bu yüzden bilişim teknolojileri ile yönetilen özel sektörde de yoğunluk kalmayacak, işletmeler bilişim teknolojileri sayesinde zaman, maliyet, iş gücü tasarrufu sağlayarak, verimliliğini arttıracak ve elde ettiği kaliteyle işletmesine, ülkesine prestij kazandıracak.

Kitap okumayın!
Orta çağda bizlere kitap okuyun dediler, biz ise yıllarca okumaktan ve matbaadan uzak durduk. Şimdi birileri çıkıp “kitap okuyun” diyor. Bu çağda kitap okumak bir dönem birilerinin çıkıp logaritmik cetveli ezberletmeleri ile eşdeğerdir. Ben ise size “sakın kitap okumayın” diyorum. Kitap okuyarak vakit kaybetmeyin, zamanınız çok değerli. Günümüzde bilgiye internet sayesinde kolaylıkla ulaşılabiliyor. Kütüphanelerde saatlerinizi hatta günlerinizi harcamanıza gerek yok. İnternetin size sunduğu imkanlardan faydalanın, zamanınızı boşuna harcamayın. İnternet ortamında elektronik ansiklopediler, elektronik kitaplar, arşivler yani tüm bilgi mecraları mevcut. Tozlanmış rafların arasına sıkışmayın, görselliğiyle, farklı bakış açısıyla sunulmuş bilgi alternatifleriyle internet size gerçek anlamıyla bir bilgi hazinesi oluşturuyor. Eğer hoş zaman geçirmek, boş zamanınızı değerlendirmek eğlenmek için kitap okuyorsanız onu da yapmayın! Günümüzde sanal ortamda ses efektleriyle, yağmur, rüzgar, koku efektleriyle süslenmiş sinema filmleri bile mevcut, internette görsel güzelliği ön plana çıkan ve efektlerle desteklenerek daha akıcı bir hal alan kitapları okuyabilirsiniz.

Teknoloji gelişiyor, zaman hızla akıp geçiyor, vakit kaybetme lüksümüz yok, eski usulleri bırakalım, gelin teknolojinin getirdiklerinden hep birlikte faydalanalım ve konforlu yaşayarak yaşam standartlarımızı yükseltelim.

Özgür AKIN
AKINSOFT Yönetim Kurulu Başkanı
Bilgisayar Yüksek Mühendisi

Benzer Yazılar