AKINSOFT Genel Merkez AKINSOFT 16 Kasım 2009 (0) (2725)

Öğüt, AKINSOFT bunu da başarır, başaracağım diye yola çıkanların başarmama şansı yoktur.

AKINSOFT’un hayata geçirdiği projeleri sadece bilişim sektörü değil, teknolojinin getirdiği yeniliklere ayak uydurma çabasında olan tüm sektörleri etkilemiştir. AKINSOFT’un 2009 yılında Robotik Teknolojiler alanında Ar-Ge çalışmalarına başlaması, bir çok sektör için robot üreteceğinin ve iş hayatında çok büyük kolaylıklar sağlayacağının sinyallerini verdi. AKINSOFT tarım makinalarında robot uygulamaları alanında yapacağı çalışmalarla, tarım sektöründe yeni bir çığır açmayı planlıyor.

 

Selçuk Üniversitesi Ziraat Fakültesi Tarım Makinaları Bölüm Başkanı Prof. Dr. Hüseyin Öğüt, hassas tarıma geçildiği bu dönemde Türkiye’deki teknik birikimin robot üretecek düzeyde olduğunu, Anadolu’dan yükselen bir bilişim firmasının tarım alanında robot üretme çalışmalarının bir ilk olacağını belirtti. Böylesine büyük bir projenin gerçekleştirilmesinin Konya için gurur verici olduğunu ifade eden Öğüt, dünyada artık klasik tarım makinaları yerine akıllı makinalar kullanılmaya başlandığını belirtti. Dünyanın akıllı makinalarla yaptığı tarımın hassas tarım olarak ifade edildiğini dile getiren Öğüt, hassas tarımın daha az girdiyle daha çok ürünün alındığı bir uygulama olduğunu kaydetti. Öğüt, Türk çiftçisinin tarımda dünyayla rekabet edecek seviyeye gelebilmesi için maliyetleri düşürüp, ürün kalitesini arttırması gerektiğinin altını çizdi. Öğüt, “tarımda ilerleyebilmek için kullanılan hassas tarım yöntemi teknoloji ile sağlanabilir. Hassas tarımda kişilerden kaynaklanan hatalar ortadan kalkıyor, her şey yazılımların desteğinde yürütülüyor, hastalık ve toprak analizlerine kadar hepsi hassas tarım makinaları ile yapılıyor. Hatta ekim, hasat, ilaçlama, bakım işlemlerinde tarımsal robotlar kullanılıyor. Verimliliği arttırarak, tarım alanında dünyada söz sahibi olabilmemiz için hassas tarıma geçmemiz gerekiyor. Sonuç itibariyle Konya’da tarımın, tarım makina sanayinin güçlü olması ve sektöründe lider bir yazılım firmasının da Konya’da tarım alanında böyle bir projeye öncülük etmesi ülkemiz için büyük bir yatırım. Yazılım firmasının bu alana girmesi bizi sevindirir. Çünkü Konya’nın tarımsal üretiminde önemli bir yer tutan şeker pancarı ve buğdayla birlikte diğer alternatif ürünlerde de kullanılabilecek robotların yapılması bölgemizden ülkemize önemli katkılar sağlayacaktır. Hassas tarıma geçmenin zamanı gelmiştir ve tabi bunu düşünenleri, öncülük edenleri de tebrik etmek lazım. Bölümümüzde bu konuda doktora yapan AKINSOFT Yönetim Kurulu Başkanı Özgür Akın’ın, tarımda kullanılacak robotlar üretme projesine biz de destek oluyoruz” şeklinde konuştu.

Bilişim sektöründe yaptığı başarılı çalışmalarla göz önünde olan böyle bir firmanın tarım robotu üretmesinin, tarım sektörü için umut verici olduğunu dile getiren Selçuk Üniversitesi Ziraat Fakültesi Tarım Makinaları Bölüm Başkanı Prof. Dr. Hüseyin Öğüt, bu projenin hayata geçirilmesiyle Türk çiftçisinin kazanacağını vurguladı. Robot üretecek kadar birikime sahip genç bir mühendisin (AKINSOFT Yönetim Kurulu Başkanı Özgür AKIN) bilişime Anadolu’dan yön vermesinin, hem Konya’yı, hem Selçuk Üniversitesi’ni hem de Türkiye’yi mutlu ettiğini belirten Öğüt, “başaracağım diye yola çıkanların başarmama şansı yok, başarır. AKINSOFT’ta başaracağım diye yola çıkmış ve başarmıştır. Şimdi de robot üretmek için yola çıktı, eminim bunu da başarıyla sonuçlandıracaktır” dedi.

Benzer Yazılar