Tekno Haber AKINSOFT 16 Kasım 2009 (0) (1709)

Türk Tüketicisinin Teknoloji Tutkusu Yılda 15 Milyar TL Harcatıyor

Dünyanın en büyük araştırma merkezlerinden biri olan GfK’nın hazırlamış olduğu teknoloji harcamaları raporuna göre, Türkiye en fazla teknoloji harcaması yapan ülke oldu. Teknolojiyi yakından takip eden Türk tüketiciler, dünyanın en büyük teknoloji şirketlerinin ürünlerini kullanıyor. Dünyanın önde gelen teknoloji şirketleri yeni çıkan ürünlerin yerine eski model cihazları Türkiye pazarına sunuyor. Türkiye’nin 70 milyonu aşan nüfusuna, gençlerin teknolojiye olan ilgisine rağmen teknoloji şirketlerinin organizasyon yapısında Türkiye’ye yeni model ürünler göndermek yerine, eski modellerin gönderilmesi uygun görülüyor. Ancak Türkiye’nin hız kesmeyen teknoloji harcamaları dünyanın en büyük teknoloji firmalarının son ürünlerini Türk tüketicisiyle buluşturmaya yetiyor.

 

GfK’nın yapmış olduğu araştırmaya göre 2009 yılının ilk çeyreğinde 2.9 milyar TL’lik elektronik harcaması yapan Türk tüketicisinin, 2009 yılının ikinci çeyreğinde yaptığı harcamalar 3.8 milyar TL’ye ulaştı. Türk tüketici yılda ortalama 15 milyar TL teknoloji ürünleri harcaması yapıyor.

TÜİK’in Hanehalkı Bilişim Teknolojileri Kullanım Anketi’ne göre, Türkiye’de her iki hanenin birinde masaüstü veya dizüstü bilgisayar bulunuyor. Cep telefonu bulunan kişi oranı yüzde 88, dijital fotoğraf makinesine sahip olan kişi oranı yüzde 20, DVD, VCD veya DivX oynatıcısı bulunan kişi sayısı oranı yüzde 43 olduğu ortaya çıkıyor. Sonuç olarak Türkiye’de sürekli gelişen teknoloji ürünlerini kullanma çılgınlığı her gün biraz daha artıyor.

Benzer Yazılar