Tekno Haber AKINSOFT 16 Kasım 2009 (0) (3258)

Türkiye’deki Çocuklar Bilgisayarı Eğitimden Çok Eğlence İçin Kullanıyor

İntel’in, Türkiye’nin de aralarında bulunduğu 11 ülkede yaptığı “Dijital Aileler Araştırması’na göre Türkiye’de okulların yüzde 44’ünde bilgisayar eğitim aracı olarak kullanılıyor. Bilgisayarın eğlence amaçlı kullanımı ilk sırada yer alıyor. Türk ailelerin yüzde 78’i çocukların bilgisayarı okul ödevleri ve araştırmaları için kullandığını belirtmelerine karşın, araştırma sonuçlarına göre Türk çocukları bilgisayarı eğitimden önce eğlence amacıyla kullanıyor.

 

Avrupa, Orta Doğu ve Afrika Bölgesi’nde 11 ülkede yapılan “Dijital Aileler Araştırması”na göre ailelerin çocuklarının bilgisayar kullanmasına büyük önem verdikleri ortaya çıktı.

Ayrıca araştırma sonuçlarına bakıldığında tüm ülkelerde bilgisayarı yüzde 34 oranında eğlence amaçlı kullanan çocuklar yüzde 27 oranında eğitim amacıyla kullanıyor. Bu oranları yüzde 21 oranında iletişim amacıyla kullanım takip ediyor.

Türkiye’deki çocukların bilgisayarı kullanım amaçlarının oranları ise şöyle:
Eğlence amacıyla kullanım: % 35
Eğitim için kullanım: % 28

Araştırma yapılan 11 ülke arasında en çok İspanyol (yüzde 36), İngiliz (yüzde 33) çocukları bilgisayarı eğitim amacıyla kullanıyor. Yapılan araştırmada sorula cevaplayan Türk ebeveynlerin yüzde 78’inden yüzde 26’sı eğitim için bilgisayar başında çocuklarıyla zaman geçiriyor. Araştırma sonuçlarına göre çocuklarıyla bilgisayar başında en çok zaman geçirenler yüzde 51’lik bir oranla Güney Afrikalı ebeveynler oldu.

Benzer Yazılar