Dergi Özel Yazıları AKINSOFT 04 Şubat 2010 (0) (5865)

AKINSOFT’ta Çalışmak

AKINSOFT’un çalışma performansını herkes ilgiyle takip ediyor. AKINSOFT’un özveriyle çalışan personelleri; şirkete olan bağlılıkları, imza attıkları başarıları ve hayata geçirdikleri projeleri ile ekip çalışmasının en güzel örnekleri arasında yer alıyor. Biz de AKINSOFT ailesinin içerisinde yer alan AKINSOFT İnsan Kaynakları ve Bayi Satış Müdürü Hasan Bozyiğit ile AKINSOFT hakkında kısa bir söyleşi gerçekleştirdik.

AKINSOFT ile ilk tanışmanızdan bahseder misiniz? Sizi AKINSOFT’a bağlayan ne oldu?
AKINSOFT ile 1998 yılında tanıştım, 1998 ile 2002 yılları arasında dönem dönem 2003’ten bu yana da aralıksız olarak AKINSOFT çatısı altında yer aldım ve bu çatının kendimi bulduğum doğru yer olduğuna inanıyorum.

 

AKINSOFT’u tercih etmemin en önemli nedeni AKINSOFT’un çok değer verdiğim bir lidere sahip olmasıydı. Beni AKINSOFT’ta ilk etkileyen şey FreeComputer ve çeşitli sloganların yer aldığı küçük stickerlardı. O dönemde çok büyük bir firma olmayan AKINSOFT’un bu tür projeler oluşturması vizyonunun ne denli açık olduğunu gösteriyordu, ben de o gün bu firmanın içerisinde yer almamın benim için doğru bir karar olduğuna kanaat getirmiş ve doğru yerde olduğumu hissetmiştim. Zaman içerisinde daha net bir şekilde gördüm ki beni etkileyen çok fazla olay var. O dönemde AKINSOFT’ta söylenmiş bir söz benim rotamı değiştirmişti. “ben neredeysem dünyanın merkezi orasıdır”.

AKINSOFT, gerçekten doğru bir tercih, bizim AKINSOFT’ta kazanmaktan öte varmak istediğimiz nokta insanların mutluluğudur. Bu olgu insanı rahatlatıyor. Toplumun refahı için teknoloji alanında yapılan çalışmalarla ön sıralarda yer almak hem gururlandırıyor hem de huzur veriyor. Yaptığınız iş ile insanlara en iyi hizmeti veriyor ve insanları mutlu ediyorsanız; siz kazanmışsınızdır. Biz hep böyle düşündük ve böyle düşünmeye de devam edeceğiz.

AKINSOFT’ta hangi alanlarda görev yaptınız, şimdiki göreviniz nedir?
AKINSOFT Showroom’da çalışırken zaman zaman pazarlama sorumlusu, teknik servis müdürü, personel müdürü, müşteri hizmetleri temsilcisi, bayi ve web programlama personeli olarak görev aldım. Aslında bizim görevimiz AKINSOFT’u taşımaktı. Yerimizin neresi olduğu önemli değil. Her konuda kendimizi yetiştirdiğimiz için çalışmalarımızı profesyonelce yürütebiliyorduk. Ayrıca söylediğim departmanların birkaçını eş zamanlı olarak da yürüttüğüm oldu. Şimdi AKINSOFT İnsan Kaynakları ve Bayi Satış Müdürü olarak görev yapmaktayım. Bizim en büyük özelliğimiz “yapamayız” dememektir. Bu yüzden de öncelikle ne yaptığınızın değil mutlu olup olmadığınızın önemi var. Biz her zaman zevk alarak çalıştığımız için başarılı olduk.

hasan_bozyigit2

İnsan Kaynakları Müdürü olarak AKINSOFT’ta çalışan, çalışmayı düşünen kişilere ne tür tavsiyelerde bulunursunuz?
AKINSOFT İnsan Kaynakları yönetiminde, her zaman için insanların kariyer planlamasını ön planda tutarak, kişinin bilgi ve becerilerine göre yönlendirme yapmaya çalışmaktayız. AKINSOFT’ta, çalışanlara daima şu söylenmiştir; siz yeterki bir yerlere gelmeye çalışın, çaba gösterin, istikrarlı olun. Mutlaka iyi bir konuma gelir ve iyi bir kariyer elde edersiniz. Mesleğinizi sevmeniz, başarılı olmanız için en önemli faktördür. İşe başlarken kendinize hedef belirler ve mesleğinizi de severek yaparsanız başarmak için hiçbir engel tanımazsınız. Yapılan bu yönlendirmelerin ardından yetkinlik faktörü devreye girer. Sadece okuldan mesleki anlamda aldığınız eğitimler ile iş hayatına girmeye çalışırsanız çok fazla zorlanırsınız. Bu bir süreçtir. Okul eğitiminde sadece yön gösterilir. İnsanlar araştırma yaparak kendi projelerine imza atmalı. Personel adayları, küçük ya da büyük hiç fark etmez, bir yerlerde iş tecrübesi kazanmalı. Özellikle staj dönemi öğrenciler için çok önemlidir. Bu sürecide iyi değerlendirmeli ve doğru firmaları seçmelidirler. Günümüz bilişim çağında bilgi sahibi olmak ve en önemlisi de bilgiyi kullanabilmek başarıyı getirir. Herkesin bildiğini bilirseniz sıfırdasınız demektir. Kendi özellikleriniz ve kabiliyetlerinizle bilgilerinize yön verip, üretken olabiliyorsanız, araştırmalar yaparak yeni yeni bilgiler öğrenebiliyorsanız, kariyeriniz için en büyük adımı atmışsınız demektir.

AKINSOFT’a personel alırken en çok nelere dikkat ediyorsunuz?
Personel alım sürecinde ilgili departmana uygun kişilerin; tahsili, mesleki yeterlilik, askerlik durumu, medeni durumu gibi özelliklerine bakarken, aynı zamanda sosyal yaşantısını da inceleyerek değerlendir-mekteyiz. Kişinin davranışları, olaylara bakış açısı da bizim için çok önemli. Zaman zaman kişilere verdiğimiz birkaç hikaye örneği ile veya sorduğumuz bazı farklı sorular karşısında kişilerin sergilediği tutum ve bakış açıları çerçevesinde bu kriterleri değerlendiriyoruz. İnsanların karakteristik özelliklerini anlayabilmenin bir çok kriteri vardır; bunları psikolojik testler, zeka testleri gibi sınıflandırabiliriz. Bir personelin randevuya gelme saati bile çok önemli bir kriterdir bizim için. En önemli faktörleri sıralayacak olursak; kişinin AKINSOFT’u tanıması, mesleki yeterliliği, şirkete gösterdiği ilgi, firmamıza bakış açısı, istikrarlı bir çalışma grafiği oluşturması, iyi bir diksiyonu ve presentable olması.

İstanbul Bölge Müdürlüğü’nde yaptığınız çalışmalardan ve gelecek dönemlerde gerçekleştireceğiniz stratejilerden bahseder misiniz?
AKINSOFT İstanbul Bölge Müdürlüğü’nde gerçekleştirmeyi planladığımız birçok yeni projemiz var. Zaman içerisinde bu projeleri hayata geçireceğiz. Burada öncelikle İstanbul Çözüm Ortaklarımız için eğitimler düzenleyeceğiz daha sonra, reklam ve tanıtım alanında çalışmalar yapacağız. Pazar payını genişletme çalışmaları çerçevesinde birçok firma veya kurum ile ortak çalışma süreci içerisine gireceğiz. Ayrıca İstanbul’a özel kampanyalarla İstanbul’daki işletmelere kaliteli hizmet ulaştıracağız. Bazı özel web projeleri ve dış ticaret çalışmaları da İstanbul Bölge Müdürlüğü tarafından aktif olarak yürütülecek. Ok yaydan çıktı artık, AKINSOFT çok büyük projeler başlattı. Şimdi sürecin doğru ve özenle işletilmesi gerekiyor. Bunun için personel yapılanmasını ve eksiklerimizi tamamlamayı bekledik. Artık önümüzdeki dönemlerde başarılarımızı bilişim dostlarıyla birlikte kutlayacağız.

Gelecekte AKINSOFT’u nerede görüyorsunuz?
Aynı trenin içinde olup da trenin dışarıdan nasıl göründüğünü tam anlayamazsınız. Bunun için ya dışarıdan bakmanız, ya yeni binenlere sormanız ya da dışarıya kulak vermeniz gerekir. Biz bunu zaman zaman yapıyoruz. AKINSOFT İstanbul Plaza’nın şantiye çalışmaları sırasında, görüştüğüm kişilerin veya kurumların, bizlere karşı sergiledikleri olumlu tavırlar, AKINSOFT’un benimsendiğini ve ilerleyişinin fark edildiğini gösteriyor. Gözlemlediğim kadarıyla zirveye yerleşmeye başladığımız herkes tarafından hissedilmeye başlanmış. Değerli Yönetim Kurulu Başkanım Sayın Özgür Akın’ın da dediği gibi AKINSOFT bir sonuç. Biz bu yola inandık ve bu yolda yürümüyor, koşuyoruz. Şimdiye kadar 11 ülkede yer aldık ve sesimizi 11 ülke duydu. Yakın gelecekte ise tüm dünyanın bu sesi duyacağından eminim.

Benzer Yazılar