AKINSOFT Genel Merkez AKINSOFT 04 Şubat 2010 (0) (2551)

Arslan:“Keşke Bütün Öğrencilerimiz Bir AKINSOFT Kursa”

 

Robotik Teknolojiler alanında Ar-Ge çalışmalarını 2009 yılının ikinci yarısında başlatan AKINSOFT, robot üretimi konusunda hızlı ve başarılı bir şekilde ilerlerken, gerçekleştirdiği yeni projelerle de dikkat çekmeyi başarıyor. Özellikle böylesine başarılı bir firmanın Anadolu’dan yükselişi Türkiye ve dünyanın dikkatini çekiyor.

AKINSOFT’u yakından takip eden, AKINSOFT’un başarılarıyla gurur duyduğunu belirten Selçuk Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği Bölüm Başkanı Ahmet Arslan, gelecek vadeden bir teknoloji firmasının Konya’dan yükseliyor olmasından son derece memnun olduğunu dile getirdi. Öğrencilerine AKINSOFT’u örnek gösterdiğini vurgulayan Arslan, AKINSOFT Yönetim Kurulu Başkanı Özgür Akın‘ın kendi öğrencisi olduğunu, Akın’ın öğrencilik dönemlerinde de başarılı bir lider olacağının sinyallerini verdiğini söyledi. Öğrencilerine, yazılım alanında bu şekilde çalışıldığında hızlı yükselişlerin olabileceğini, bunun için sermayenin de gerekmediğini AKINSOFT’a bakarak görebileceklerini söylediklerini ifade eden Arslan, AKINSOFT’un robotik teknolojiler alanında yaptığı çalışmaların ise Türkiye’ye çok büyük katkılar sağlayacağına vurgu yaptı.

Arslan, “Türkiye’de robot sanayi alanında gerçekten çok büyük bir açık var. AKINSOFT bu alanda başarılı olacak en doğru firma. Şimdiye kadar Türkiye’de robotik alanında yapılan çalışmalardan çok önemli sonuçlar çıkmadı. Üretilecek robotların sanayide yaygınlaştırılacak şekilde yapılması gerekiyor, yani pratikte kullanılabilecek robotların üretilmesine ihtiyaç var. AKINSOFT; hayatın her alanında kullanılabilecek robotları üretecek ve böylece sanayimizde kullanılmak için yurt dışından alınan robotların yerini AKINSOFT robotları alacak, bence esas başarıyı o zaman yakalayacağız. Özellikle tarım sektöründe robota çok ciddi anlamda ihtiyaç var. Örneğin bir traktöre koordinatlarını vererek tarlayı traktörün sürmesini sağlayarak, orada çalışacak bir kişiyi başka bir alana yönlendirerek iş gücü elde etmiş olacağız. Bu sadece bir örnek, bir çok alanda robot kullanımını aktifleştirerek hem iş gücü, hem zaman, hem de maliyet tasarrufu sağlayabilirsiniz” şeklinde konuştu.

Robotların üretilmesinin insanlarda ‘işsiz kalacağız’ endişesi yaratabileceğine değinen Arslan, “bunun için vatandaşlar bilgilendirilmeli, insanlar beyin gücünü kullanarak yeni fikirler üretmeli, ağır işlerin robotlara yaptırılacağı, işsiz kalmayacakları daha rahat bir yaşam sürecekleri insanlara benimsetilmeli. Artık dünya teknoloji dünyası, günümüzde teknolojiyi aktif şekilde kullanan ülkeler ilerliyor. AKINSOFT bu konuda üzerine düşeni yapıyor. Dilerim başarılı olur ve Türkiye’ye önemli katkılar sağlar. Bilgisayar mühendisliği bölümünden mezun olan ve bizim öğrencimiz olan Özgür Akın, gerçekten bir başarı örneği. Keşke bütün öğrencilerimiz Akın gibi bir AKINSOFT kursa. Diliyorum Robotik Teknolojilerde, UyduKent projesinde de başarılı olur. İstanbul’da açtıkları plazanın her ilde yükselmesini temenni ediyorum” dedi.

 

Benzer Yazılar