INOVAX: Türkiye'nin Bilim ve Teknoloji Dergisi

Bir Liza Hikayesi

Sessizce bir köşede durup, öylece bizi seyrediyormuş. Sahipsizliğe, ilgisizliğe karşın kendisini besleyip büyütecek o gücü beklemiş yıllar yılı. O, mavi gücün yol arkadaşı, her anına şahitlik eden çok iyi bir dost. Başarılarımızla şenlenir, hayal kırıklıklarımızla hüzünlenir. Birkaç metrekarelik bir ofiste başlayan başarı yolculuğuna tanıklık eden, bu sadık dostun yaşam öyküsü, başarının neler yapabileceğinin canlı örneği.

Hikayesiyle herkesin dikkatini çekmeyi başaran AKINSOFT Liza Çiçeği’dir, bu sadık başarı dostu. Liza Çiçeği; AKINSOFT’un dününden bugününe şahitlik eden, başarılarıyla filizlenen, 22 yıllık bir yaşam öyküsüyle duyanları, görenleri hayretlere düşüren gerçek bir başarı hikayesinin mihenk taşıdır.

Bu başarı öyküsü ise şöyle başlar;

Yıl 1988, AKINSOFT’un mimarı, kurucusu Özgür AKIN’ın 1988’de aldığı ilk bilgisayarının yanında duran, ilk bilgisayarının masasını süsleyen Liza Çiçeği, 12 Nisan 1995’te küçük bir ofiste hayat bulan AKINSOFT’a geçiş yapmış, artık bu küçük, ama geleceğe yön verecek büroyu süslemeye başlamıştı. Liza, birkaç metrekarelik bu küçük ofisin içerisinde bir evrak dolabının üzerine konulmuş, orada ilgisiz, susuz, güneşsiz kalmıştı, zaten onun asıl ihtiyacı olan da bu değildi. Liza normal bir çiçek değildi, genleri değişmişti AKINSOFT sayesinde. Normal bir çiçeğin ihtiyacı olan toprak, su, güneş olmadan da yaşayabiliyordu. Çoğu zaman onu hatırlayan, varlığının farkına varan olmadı, yapraklarına bir damla su değmedi günlerce, kimi zaman bardak dibinde kalan çay döküldü toprağına… 1995’ten 2002 yılına kadar Liza, hiç güneş görmeyen, karanlık bir ofiste yaşam mücadelesi verdi. Bulunduğu odada pencereden uzak güneşin doğuşunu hiç görmeden, bir çiçek 7 yıl nasıl yaşar? Herkesi şaşırtan bu çiçeği anlamak için, mavi gücü hissetmek gerek, bunun tek açıklaması bu olur sanırım.

Liza 2002 yılından 2008 yılına kadar AKINSOFT’un hızlı yükselişine 6 yıl daha şahitlilk etti ve 1988 ile 2008 yılları arasında AKINSOFT’un mimarı Özgür AKIN ile birlikte yol aldı. Aradan 20 yıl geçmiş AKINSOFT’un mimarı Özgür AKIN, Liza’yı farketmişti. Yıl 2008’di AKIN, Liza’nın 20 yıldır kendisiyle birlikte olduğunu, her anına şahitlik ettiğini farketmiş ve Liza’nın artık beyaz çiçekler açmaya başlamasına şaşırmıştı. AKIN, o an Liza’nın AKINSOFT çiçeği olduğunu, AKINSOFT’un zirve yaptığı dönemlerde daha da büyüdüğünü, yıllarca ilgi gösterilmediği halde, karanlık bir köşede pes etmeden AKINSOFT ile birlikte yürüdüğünü görmüştü. Yıllar böyle geçmiş bu çiçeğin azmi, inancı, güveni AKINSOFT’un dünya için doğru bir tercih olduğunu göstermişti. Liza, AKINSOFT’un büyüyeceğine, zirvede yer alacağına olan inancını hiç yitirmedi. Yıllar geçti, başarıların ardı arkası kesilmedikçe, Liza büyüdü hatta dalları beyaz bir inci tanesi misali çiçekler açmaya başladı. Zaman geçiyor, Liza her gün filizler açıyor, yaprakları saksısını sarıyor, adeta Liza’nın yüzünde güller açıyordu ve 2008 baharında çiçekler açmaya başlarken AKINSOFT’ta da çiçekler açıyordu. Liza Çiçeği’nden alınan fideler saksılara dikilmiş, Liza’lar AKINSOFT personelinin masasını süslemeye başlamıştı. 2009 bahar aylarında ise Liza için özel olarak dizayn edilmiş, farklı renklerde saksılar yaptırılmış ve bütün AKINSOFT personelleri kendi eliyle çiçeklerini saksılara dikmiş ve artık özel saksılarla Liza personele daha başka bir enerji veriyordu.

En önemli süreçte bu dönemden sonra başladı, Liza, masasını süslediği personelin performansıyla doğru orantılı olarak büyüyordu. Performansı yüksek olan personelin çiçeği daha çok gelişiyor, yüksek performansa sahip olmayan personelin çiçeği ise daha yavaş büyüyordu. Liza, gerçekten genleri değişmiş, ihtiyacı olan her şeyi başarı ve performansta buluyordu. Üstelik personellerin karakteristik özelliklerine göre de büyüme farklılığı gösteren Liza, kimi personelin saksısında kök ve gövde yapısı olarak gelişiyor, kimi personelin saksısında dalları büyüyor, kimi personelin saksısında da ise sürekli çiçek açıyor. AKINSOFT personelleri bu çiçeğin performanslarıyla büyüdüğüne içten inanıyor, başardıkları bir projenin ardından, çıkan yeni filizi veya açan çiçeği fark edip “evet, başardım” diyerek, başarılarının yansımasını çiçeklerinden takip ediyorlar. Liza Çiçeği 22 yıldır (1988), yaşadıkları ve şahit olduklarıyla geçmişe ayna tutuyor, AKINSOFT’un başarısını AKINSOFT Genel Merkez Plaza’yı ve AKINSOFT İstanbul Plaza’yı süsleyerek gösteriyor.
2008 yılına kadar yani 20 yıl boyunca tek olan Liza Çiçeği, 2 yılda AKINSOFT personelinin performansı sayesinde 400 adede ulaştı, ayrıca AKINSOFT Çözüm Ortakları arasında 5 yılını dolduran AKINSOFT Bölge Bayilerine 5. Bonus Ödül Takdim ve Tatil Organizasyonu’nda, AKINSOFT Yönetim Kurulu Başkanı Özgür AKIN tarafından Liza Çiçekleri hediye edildi. Liza, başarının verdiği güçle daha da büyüyerek, performans çiçeği ünvanıyla tüm bilişim ailesinin masalarını süslemeye hazırlanıyor.

Mobil Sürümden Çık