Tekno Haber AKINSOFT 04 Şubat 2010 (0) (1393)

BTK, Elektrofobi İle Mücadele Edecek

 

Ulaştırma Bakanlığı ile Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) tarafından desteklenen Teknoloji Bilgilendirme Platformu, teknoloji ve insan sağlığı konularında kamuoyunun doğru bilgilendirilmesi amacıyla hayata geçirildi.

İlk toplantısını BTK İstanbul Bölge Müdürlüğü’nde gerçekleştiren TBP üyeleri, toplumdaki yaygın “elektrofobi”ye dikkat çekti. Bilimsel olarak yeterli neden olmamasına karşın yeni teknolojiler ve uygulamalar hakkında kamuoyunda bilgi kirliliği yaşandığına dikkat çekilen toplantıda, elektrikle çalışan her cihazın elektromanyetik dalga yaydığı ve bunların insan sağlığına zararının kanıtlanmadığı belirtildi.

Konuyla ilgili açıklama yapan Cerrahpaşa Tıp Fakültesi’nden Prof. Dr. Tunaya Kalkan, toplumun büyük bir kesiminin yeni teknolojiler ve bunun insan sağlığı üzerindeki etkileri konusunda yanlış bilgilendirildiğini belirterek, “Toplumda teknolojik gelişmelere ilişkin korku yaratıldı ve bu elektrofobiye dönüştü” dedi.

Toplantıda, baz istasyonları ve cep telefonları başta olmak üzere teknolojik tüm gelişmelerle ilgili olarak kamuoyunda ve basında oluşan olumsuz algıların düzeltilmesi öncelikli hedef olarak belirlendi. Platform misyonunu ise, “kamuoyunu bilimsel gerçeklerle doğru bilgilendirme” olarak açıkladı.

Platformun amacı da, özellikle yeni teknolojilerin günlük hayatımızdaki yeri ve bu teknolojilerin çalışma prensipleri konusunda öncelikle yerel yönetimler ve basın yayın kuruluşlarını bilgilendirmek ve vatandaşa bu kurumlar aracılığı ile doğru bilginin iletilmesini sağlamak olarak belirledi.

Benzer Yazılar