İnsansı Robotların Kas ve Duyu Sistemleri Geliştiriliyor

Teknoloji ve bilim alanında yaşanan gelişmeler, toplum yaşamında önemli değişmeleri beraberinde getirdi. 21. yüzyılda teknolojinin hayatımıza yaptığı etkiler büyük bir oranda hissedildi. Artık her evde teknoloji ürünleri yer alırken, iş yerlerinde teknolojiye yönelik büyük adımlar atılmaya başlandı. Teknoloji alanında yaşanan bu sıçrama, içinde yaşanan bilim ve teknoloji sürecinde, tüm insan ve toplum yaşamını değiştirecek önemli gelişmeleri beraberinde getiriyor. Artık elektronik aletlerin, bilgisayar ve yazılımın iş hayatamızda vazgeçilmez bir yer almasının yanı sıra, son zamanların sıkça bahsedilen teknoloji dalı “Robotik” 21. yüzyılda önemli gelişmelere temel oluşturuyor. Robotik; insan konforu ve güvenliği konusunda insan hayatındaki tüm alanlarda ilkesel düzeyde değişimlere yol açacak bilimsel ve teknolojik bir adımdır. Robotik teknolojiler uzay çağında, gelişen birçok bilimsel ve teknolojik olgunun, robot adı verilen modern teknolojik ürünler üzerinde uygulanması ile bütünlük kazanmaktadır.

 

15 yıldır yazılım çizgisinde yakaladığı başarısını, 2010 vizyonunda yer alan “Robot Teknolojileri Alanında Ar-Ge Çalışmaları Başlatma” projesi ile taçlandıran AKINSOFT, projesini yüksek çalışma performansı sayesinde 1 yıl önce hayata geçirdi. 2009 yılının 2. yarısında gerçekleştirilen “Robot Teknolojileri Alanında Ar-Ge Çalışmaları Başlatma” projesi ile AKINSOFT, insan hayatını kolaylaştıracak, teknolojiye yeni bir boyut kazandıracak robot üretimi konusunda dev bir adım atarak, teknoloji dünyasının enleri arasında yerini aldı. Kısa süre içerisinde yapılanmasını tamamlayan AKINSOFT Robotik Departmanı, görüntü işleme alanında 2 tane prototip üretti. Protatiplerin kas yapısını geliştirmekte olan AKINSOFT, hidrolik, pnömatik ve servo motorlar konusunda çalışmalarını sürdürüyor.

İnsansı robot çalışmaları kapsamında robot kol ve ayak çalışmaları gerçekleştiren AKINSOFT Robotik Departmanı, insansı yüremeyi sağlayacak bir mekanizma oluşturdu. İnsansı robot konusunda sayısız test ve deneyler yapan AKINSOFT, 2015’te seri üretimine geçmeyi planladığı insansı robotlar konusunda hızla ilerliyor. Firma, insan hayatını kolaylaştırmak, yaşam standardını yükseltmek için yapay zeka yazılımları ile çalışacak robotların, Ar-Ge çalışmaları konusunda çok büyük adımlar atıyor.

insansi_robotlar_2

Görüntü işleme konusunda legolarda çalışmalar gerçekleştiren AKINSOFT Robotik Departmanı, görüntünün şeklini tespit ederek görüntüye yönelen bir prototip üretti. Yaklaşık 6 aylık bir sürede birden fazla prototip üreten AKINSOFT, robotik alanında dünyanın merkezi haline gelmeyi planlıyor.

Ses algılama sistemi üzerinde de çalışma yapan AKINSOFT Robotik Departmanı, gel-git gibi tek kelimelik algı yeteneğine sahip Roboliza adında bir prototip oluşturmuştur. Ses, görüntü ve hümanoid robot alanlarında çok büyük yol kat eden firma, Robotik Teknolojiler konusunda yapacağı çalışmalarla insanların yaşam standardını en konforlu seviyeye ulaştırmayı planlıyor. İş ve ev hayatında her işi yapabilecek robotlar üretecek olan AKINSOFT, insana verdiği değeri teknoloji alanında yaptığı faydalı çalışmalarla gözler önüne seriyor.

 

Benzer Yazılar

2 Comments on “İnsansı Robotların Kas ve Duyu Sistemleri Geliştiriliyor

  1. gerçekten Türkiye için çok önemli bir çalışma inşallah robotlarınız Ülkemiz başta olmak üzere dünyadaki diğer ülkelerdede kullanılır ve beğeni toplar Ülke ekonomisine gerçekten çok büyük katkı sağlar ve ayrıca Türkiyeninde teknolojik yönden gelişmiş diğer ülkelerle yarış içjnde olması hatta daha ileride olmasını bekleriz sadece bir robotu yapmakla kalmayın robotları seri üretime geçirin ben meslek lisesi bilişim bölümünde öğrenciyim ve bende robotlar yapay zeka algoritmaları üzerinde çalışıyorum memleketim Kayseri pek fazla malzeme temin edemesemde elimdeki tüm imkanları kullanmaya gayret ettim ve şu anda bir yürüyen birde tekerlekli olup konuşabilen robot prototip yaptım ama çok gerideyim denge olayı üzerinde çalışıyorum tüm Türkiye adına sizlere minnet duyuyor başarılarınızın devamını diliyorum saygılar…

  2. ev işlerini yapabilecek..yaşlılara bakabilecek bir robot yaparsınız inşallah..

Yoruma kapalı.