Tekno Haber AKINSOFT 04 Şubat 2010 (0) (2135)

Küçük Boyutlu Mouse Kullanmak Felce Neden Olabiliyor

Hızla gelişen teknolojiyle her yaşa hitap eden bilgisayarın insan ergonomisine uygun kullanılmadığı durumlarda insan sağlığına zararlarının bulunduğunu söyleyen Erciyes Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Ortopedi ve Travmatoloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr Mahmut Mutlu, “Küçük boyutlu mouse kullanmak insanı felç edebilir” dedi.

Prof. Dr Mahmut Mutlu, bilgisayarın insan vücuduna etkileri hakkında bilgi verdi. Prof. Dr. Mahmut Mutlu, “İletişim araçları hayatımızı kolaylaştırabildiği gibi dengeli kullanılmadığı takdirde sağlığımıza verdiği zararlar da yaptığımız araştırmalar sonucu ortaya konulmuştur. Bilgisayar kullanırken aynı zamanda bununla doğru orantılı olarak en fazla kullandığımız organlarımız göz ve ellerimizdir. Eklemsel yönden incelediğimiz zaman bunların başında ellerimiz gelir. Özellikle uzun süreli mouse kullanımında ellerimiz olumsuz etkilenir. Burada önemli olan, bilgisayar kullanımının sürekliliğini azaltmak ve özellikle küçük mouselardan uzak durmaktır. Çünkü, uzun süreli kullanımında küçük mouselar el sinirlerini hafif, orta ve ileri seviyede etkileyebiliyor. Sinirlerde duyu kaybından başlayan olay ileri seviyede felce kadar gidebiliyor. Destekli mouse kullanmayı öneriyorum. Böylece mouse kullanımında el bileklerimiz çok fazla zarar görmeyecektir. Büyük mouselar ele tam olarak oturdukları için küçük mouselar kadar çok büyük olumsuz etkileri olmayabiliyor. Fakat küçük mouselar elin rahatlığı ve sinirlerin parmaklara ulaşımı açısından iyi sonuç vermiyor” dedi.

Prof. Dr Mahmut Mutlu, “Bilgisayar kullanımında eklemsel yönden zarar görülmemesi için bilgisayar karşısında geçirilen zaman diliminde kullanılan materyalin özelliklerine ve oturuş şekline özellikle dikkat edilmeli. Bu sebepten vatandaşları dikkatli olmaları konusunda uyarıyorum” şeklinde konuştu.

Benzer Yazılar