AKINSOFT Genel Merkez AKINSOFT 04 Şubat 2010 (0) (8334)

Robotların Tarihçesi

 

• Robot sözcüğünü ilk olarak Çek oyun yazarı Karel Capek kullandı. Robot kelimesi, Çek diline göre esir anlamını taşıyordu. Capek, 1921’de yazdığı Rossum’un Evrensel Robotu adlı oyunda robotların insanlar gibi işe gideceklerini, fabrikalarda çalışacaklarını ve bir süre sonra dünyayı yöneteceklerini anlatıyordu. Daha sonra Capek’in oyununda kullandığı “robot” sözcüğü bir çok dile girdi ve bilim kurgu film yazarlarının ortak sözlüğünde yerini aldı.

• 1950 yılında Psikolog William Gery Walter, ilk otonom robotu üretti. Ürettiği robot kaplumbağalar, fotoelektrik göze, ilerlemesini sağlayan motora ve yükselticilere sahipti. Bu kaplumbağalar, duyumsal uyarlamayla hareket eden ilk robotlar oldu.

• 1968 ile 1972 yılları arasında Stanford Araştırma Enstitüsü’nde geliştirilen Shakey ismindeki robot, iki yönde hareket edebilme ve hareketlerini kendi kendine tasarlayabilme özelliğine sahipti. Shakey ile birlikte otonom robotlara doğru önemli bir adım atıldı.

• 1980’lerin başında araştırmacı Rodney Brooks “dünyanın en iyi modeli kendisidir” düşüncesini savunarak hiçbir planlama yapmadan sadece çevresindeki etkilere tepki gösterecek bir robotun daha başarılı olacağını savundu. 1984 yılında psikolog olan Valentino Broitenberg, Araçlar adında bir kitap yayınladı. Kitapta, çok basit algılayıcı ve motorlardan oluşan 14 tane değişik araçta çok karmaşık davranışların gözlemlenebileceğine dair düşünsel deneyler yer alıyordu. Brooks bu kitap sayesinde karmaşık düşünce zincirinden kurtuldu ve bazı böceklerden esinlenerek ucuz ve başarılı robot örnekleri ortaya çıkardı. O dönemde bu yaklaşıma tepkisel mimari adı verildi.

• Rodney Brooks’un 1990 yılında tasarladığı Attila isimli 30 cm’lik böcek robotun üzerinde 23 motor, 10 mikro işlemci ve 150 adet algılayıcı vardı. Attila, engellerin üzerine tırmanabiliyor, dik inişler yapıyor ve tutunarak kendisini 25 cm. yüksekliğe çekebiliyordu. Brooks’un yapay zeka anlayışında izleme, avlanma, ileri geri gitme gibi ilkel hareketler yer alıyordu.

• Mars yüzeyinde araştırma yapması için üretilen Amber’in doğum tarihi 1990. Uzaya gönderilmek üzere tasarlanan Amber’in 5 santimetre boyu ve 6 bacağı vardı. Mars’ın engebeli yüzeyinde, hendeklere, çukurlara düşmemesi için devasa büyüklükte üretilen Amber, 3 boyutlu yön bulma yeteneğine de sahipti.

• Rodney Brooks 1990 yılında tasarladığı Atilla ismindeki robotun daha gelişmişi olan Cog’u üretti. Cog, kafa gövde ve iki koldan oluşan insan görünümüne yakın robotlardan biriydi. İnsanlarla etkileşime girebilen Cog çok az da olsa öğrenme yeteneğine sahipti.

• 1998 yılında NASA’nın da desteklediği Nomad adında bir robot üretildi. Nomad’ın üretilme sebebi, Antartika’da gök taşı avına çıkmak ve aydaki buzullarla ilgili araştırmalar yapmaktı.

• 2009 yılında robotların Ar-Ge çalışmalarına başlayan AKINSOFT, görüntü işleme alanında 2 prototip üretti. Bu prototipler üzerinde yazılım geliştiren AKINSOFT Robotik Departmanı, aynı zamanda insansı robot (humanoid) prototipi üzerinde de çalışmalara başladı. İnsanların kas yapısını inceleyerek robotlarda kullanılabilecek yapay kas maddeleri üzerinde çalışmalar yapan AKINSOFT Robotik Departmanı, roboların ses algılaması ve ses vermesi alanındaki çalışmalarını sürdürüyor.

• AKINSOFT 2015 yılında robot fabrikaları kurarak yapay zeka yazılımlarıyla çalışan insansı robotların seri üretimine geçmeyi planlıyor. Algılama, konuşma, öğrenme gibi birçok insansı yeteneğe sahip olacak bu robotlar yaşamın her alanında kullanılacak. AKINSOFT, ürettiği robotlar sayesinde insan biyolojisini bozan işleri robotlara yaptırarak insanların yaşam standardının yükselmesini sağlayacak.

Robotların 3 Yasası
Rus asıllı olan ABD’li bilim adamı-yazar Isaac Asimov, bilim kurgu türündeki romanlarıyla ve halkın anlayabileceği düzeyde yazdığı bilimsel kitaplarıyla tanınmaktadır. Robotlarla ilgili birçok araştırması olan Asimov yazdığı Liar adlı kitabında robotların 3 yasasından bahsetmektedir.
Bu yasaya göre;
1- Bir robot kesinlikle bir insana zarar vermez veya kayıtsız kalarak bir insanın zarar görmesine neden olamaz.
2- Birinci yasa ile çelişmediği sürece bir robot insanlar tarafından verilen komutlara uymak zorundadır.
3- Birinci ve ikinci yasa ile çelişmediği sürece bir robot kendi varlığını korumak zorundadır.

Benzer Yazılar