Dergi Özel Yazıları AKINSOFT 04 Şubat 2010 (0) (3615)

Söyleyemediklerimiz ve Sustuklarımız

Gözümü kapatıyorum, çocukluğumdan kalan siyah beyaz kareleri düşlüyorum. Geceler uzun, sohbetler koyu, kahkahalar yükseliyor evlerimizden. Herkes mutlu, anlatabiliyor söylemek istediklerini, kimseler susmuyor. Odalarda eski bir radyodan gelen titrek bir ses veya televizyonlarda siyah beyaz dalgalar eşliğinde akan bir görüntü ve sadece buydu insanları bir soba başında derin sohbetler eşliğinde buluşturan. Herkes konuşabiliyor, anlaşabiliyor ve cevap alabiliyordu söylediklerine karşı. Aradan ömür denecek kadar uzun bir zaman geçti, artık kimse konuşmuyor, insanlar suskun, kimi zaman hüzün, kimi zaman öfke, kimi zaman bir inat insanları bir birinden uzaklaştırıp, çözümsüzlüklere sürüklüyor. Eskiden hayatımızda öylesine yer edinmiş olan nezaket, sevgi, heves, umut, hoşgörü, anlayış şimdi hayatımızda yer arar oldu kendine. Nedendir bilinmez, bildiklerimizden kaçar olduk. Sevmeyi çok iyi biliyor, anlamak istediklerimizi çok iyi anlıyoruz işin aslında. Ama yinede söylemiyoruz… İçimizde büyütüyoruz sevgiyi, nefreti yine söylemiyoruz. Bizi boğacak oluyor içimizdekiler yine söylemiyoruz ve başardıklarımızın gölgesi oluyor, içimizde büyüttüklerimiz. Zaman öyle büyütüyor ki onları an gelip karşımızda duruyor söyleyemediklerimiz, sustuklarımız. Söylemek, susmamak bir tek iletişim sürecini kullanmakla mümkün oluyor. Bu süreci kullanmak söylenmemiş söz, çözülmemiş sorun bırakmayacak hayatımızda.

İletişim: İçinizdekileri söylemek, sorunları çözmek, derdinizi anlatmak, karşı tarafı inandırmak, insanlar ile anlaşmak için; söylemek istediklerinizi doğru zamanda, doğru araçla, kişilere aktarmaktır.

İletişimsizlik: Söylememek, susmak, insanlarla anlaşmamak için fikri hür etmemektir, düşünceleri susturmaktır.

sevgi_usluİşin aslı zaman geçti onlarca iletişim aracı girdi dağarcığımıza, iletişim kaçınılmaz oldu hayatımızda. Kelimeler daha dilimizin ucundayken ulaşıyor, ulaşmak istediği noktalara. Oysa biz söylemediğim ve sustuğum dediklerimizi biriktiriyoruz uçsuz bucaksız derinliklerde. Biriktirirken sormuyoruz; suskunlarımız neden? Birbirimize anlatmıyoruz çoğu zaman içimizdekileri. Susmak, konuşup söyleyeceklerimizi derinleştirmek, çoğu zaman bir kaçış, çözüme ulaştırmaktan uzak duruş oluyor. Ne yazık ki düşünmeden söylenen sözcükleri geri alamıyoruz, söylenen söylenmiştir. Asıl söylemek istediklerimize ise kilit vuruyoruz. Bu iletişimsizlik çoğumuzu yıpratıyor, hatta hayatımızda geri adım atamayacağınız, içimizde kalan ukdelerle pişmanlık duyacağımız bir ömre mal oluyor. Oysa herkes söylese, susmasa… Tatlı dilinden, hoşgörüsünden taviz vermese, egosundan sıyrılsa, pozitif enerjisiyle anlatsa derdini. Ne pişmanlık ne de anlatamadıklarımız ve anlaşamadıklarımız kalır etrafınızda.

Çağımızda, teknoloji öylesine kolay, öylesine yakın bir iletişim ortamı sağladı ki bizlere. Teknolojinin, bilimin sunduğu bu hizmetlerden tam anlamıyla faydalansak, inanın hayatımızda sorun kalmaz. Başarılarımız, güçlü iletişimimizle gelen dostluklar, arkadaşlıklar ile şenlenir. Başarmak için konuşmak, anlaşmak için anlayış, anlamak için hoşgörü gerek bize.

Biz modern toplumun, çağdaş yaşamın nesliyiz. Şimdi şöyle bir durup düşünelim; eğer hala anlaşamadığımız, anlatamadığımız birileri varsa etrafımızda, söylemeyip, sustuklarımız varsa içimizde, çok büyük bir sorun vardır hayatımızda. Biz iletişememenin verdiği sıkıntıların birikintileriyle sürüyoruz hayatımızı. Hemen cesaretlenelim, konuşalım, anlaşalım, insanları sevelim ki sevilelim hatta yetmiyorsa konuşmak, haykıralım sevgimizi, dostluğumuzu. Ne kin, ne öfke kalsın bu modern ve güzel yaşamımızda.

Bakın biz AKINSOFT olarak iletişimsizliği imkansız kılıyoruz hayatımızda. Susmak ve konuşmamak olmaz diyerek, personellerimizle, yöneticilerimizle çözülmemiş bir nokta kadar sorun kalmayıncaya dek, konuşuyor ve çözüyoruz çözülmez gibi görünenleri bile. Bizim varış noktamız mutluluk. Mutlu olmak için sevmek, anlamak, hoş görmek, konuşmak ve çözmek gerekir sorunları. Başarının sırrı hayatınızda ve işinizde başarılı olmaktan geçer.

Eğer her gün evinize koşarak gidiyor, işinize de koşarak geliyorsanız ne mutlu sizlere.

Sevgi Uslu Üçer
AKINSOFT Halkla İlişkiler ve Reklam Müdürü
INOVAx Yazı İşleri Müdürü ve Sanat Yönetmeni

Benzer Yazılar