Tekno Haber AKINSOFT 04 Şubat 2010 (0) (1986)

TÜBİTAK’a Rekor Proje Başvurusu

Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK) Başkanı Prof. Dr. Nüket Yetiş, son yıllarda TÜBİTAK’a proje başvurusunun rekor seviyeye ulaştığını belirterek, “2003 yılında sadece bin olan başvuru sayısı, 2009 yılında 8 bin civarındaoldu” dedi.

Yetiş, “Akdeniz Bölgesi TÜBİTAK Ar-Ge Günü” toplantısına katılmak üzere geldiği Adana’da TÜBİTAK ile ilgili önemli açıklamalarda bulundu. TÜBİTAK’ın Türkiye’nin gelişmesinde önemli bir yer edindiğini ve teknoloji üretiminde çok önemli bir paya sahip olduğunu belirten Yetiş, “Son 6 yılda TÜBİTAK’a yapılan proje başvuruları rekor seviyede arttı” diye konuştu.

2003 yılında TÜBİTAK’a gelen proje sayısının sadece bin olduğunu, ancak son yıllarda proje sayısının yılda 8 bine çıktığını anlatan Yetiş, 2009 yılında 7 bin -7 bin 500 arasında proje başvurusu olduğunu vurguladı. Yeşiş, “TÜBİTAK olarak artık yılda ortalama 8 bin proje başvurusunu kabul etmeye başlayacağız. 2010 yılında da, 2010 Ocak ayında yapılan başvurulardan daha çok proje başvurusu olacağını tahmin ediyoruz. Bu rakam 8 binin üzerinde olur” dedi.

TÜBİTAK Başkanı Prof. Dr. Nüket Yetiş, son yıllarda genç araştırmacılara, yardımcı doçentlere, profesörlere önemli destekler verildiğini vurgulayarak, “Hepsine olumlu cevap veremesek de sağlıklı bir gidişin olduğunu görüyoruz. Geçen yıl yapılan başvuruların 2 bini kabul edildi. Çok sayıda üniversiteli araştırmacıya da hibe desteği verildi” diye konuştu.

TÜBİTAK’ın özellikle 2003 yılından bu yana büyük bir hamle yaptıklarına dikkat çeken Yetiş, “Memnuniyetle ifade edebilirim ki, 2003’ten beri bilim ve teknoloji için her türlü desteği alıyoruz. Mesela 2009 yılında araştırmalar için elimizdeki finans gücü yetmedi, 200 milyon lira ek ödenek aldık. Ekonomik sıkıntıya rağmen bilim ve teknoloji alanındaki çalışmalar konusunda şartlarımızı zorlamak durumunda kaldık ve gerekli bütçeyi sağladık. Ümit ediyorum aynı şey bu yıl da geçerli olacak” şeklinde konuştu.

Nüket Yetiş, 2009 yılında ek bütçeyle birlikte 750 milyon liralık bütçelerinin olduğunu ancak bu yıl bütçenin hemen hemen 2 katına çıkartılarak 1 milyar 300 milyon lira olacağını tahmin ettiklerini belirtti. Yetiş, “Bu bütçenin yarısını genç araştırmacılarımıza hibe olarak ayıracağız. Geri kalanı önemli teknolojik gelişmeler için kullanılacak. TÜBİTAK’a ayrılan bütçenin fazla olması araştırmanın fazla olacağını ve yeni ürünlerin ortaya koyulacağını gösterir” dedi.

Benzer Yazılar