Ülkemizde Robot Teknolojileri

 

Robot denildiğinde çoğumuzun aklına şekil olarak insana benzeyen makinalar gelir, bugüne kadar izlediğimiz bilim kurgu filmlerinde gördüğümüz robotlar genelde insansı robotlar olduğu için, hayalimizde canlanan da bu oluyor.

Robot; verilen bir dizi görev çerçevesinde, programlanmış çeşitli hareketler ile materyalleri, parçaları, aletleri veya özel donanımları hareket ettirmek için tasarlanmış, programlanabilir çok işlevli manipülatördür. Genel olarak tanımı bu şekildedir ama tam manası ile robot; çeşitli duyu mekanizmalarıyla (sensorler), çevresindekileri algılayabilen, algıladıklarını yorumlayan, buna göre yorum yapan, karar veren, bu kararlar doğrultusunda hareket mekanizmalarını çalıştıran veya durduran insan yapımı (şimdilik) aygıtlardır. Bu tanımlar elektronik cihazlara farklı isimler, ya da işlevsel olarak farklı tanımlar katabilir, örneğin Printer, birinci tanıma göre bir robot, ikincisine göre ise daktilodur.

Şimdi birazda “robotlarla kimler ne zamandır uğraşıyor” bu konuyu inceleyelim: Öncelikle bu yazı, kesinlikle yabancı düşünürleri ve bilim adamlarını basite alıp, kendi bilim adamlarımızı ön plana çıkarmak için yazılmamıştır. Bizim için bilim ve teknolojinin gelişmesi önemlidir, tabi ülkemizde kendi çalışmalarımızla üreteceğimiz teknolojinin önemi ve yeri ayrıdır.

Adını çok duymamış olsak da tarihte robot sistemlerini ilk olarak düşünüp uygulamalarını yapmış ve yaptıklarını kaleme almış bir bilim adamından bahsedeceğim sizlere; ismi Ebül İz El Cezeri, bundan yaklaşık 800 yıl önce, yani mühendisliğin ilklerinden sayılan Da Vinci’den yaklaşık 150-200 yıl önce yaşamış Ebül İz, yüzlerce sistem tasarlamış ve bunları hayata geçirmiştir. Da Vinci’nin birçok tasarımı insanlara yol göstermişse de çoğu kağıt üzerinde kalmıştır. Ebül İz’in tasarladığı ve yaptığı sistemler; saatler, tulumbalar, fıskiyeler, otomatik kapılar, kaldıraçlardır ve bunlar günümüzde hala kullanılmaktadır. Ebül İz bugün robotiğin, otomasyon sistemlerinin ve sibernetiğin babası olarak kabul edilebilir.

Altuklular beyliği döneminde yaşamış olan Ebül İz El Cezeri, zamanın hükümdarının da isteğiyle çalışmalarını “Makine Yapımında Yararlı Bilgiler ve Uygulamalar” adlı bir kitapta (arapça) toplamıştır. Kitabın orijinali mevcut değil ancak, el yazması bir kopyası Topkapı Süleymaniye Kütüphanesi’nde bulunmaktadır. Kitap, Avrupa’da çok fazla ilgi görmüş, “The Book of Knowledge Ingenious Mechanical Devices” adıyla İngilizce’ye çevrilmiş ve bir çok üniversitede Ebül İz El Cezeri’nin bu kitapta yaptığı çizimler birebir denenmiş ve çalıştırılmıştır. Hareket için gereken gücü genelde sudan ve hayvanlardan almasına karşın onu farklı kılan; geri kontrol mekanizmalarıyla gayet hassas mekanizmalar yaparak, çağının çok ilerisinde bir alim olduğunu göstermesidir. Ebul İz doğulu batılı birçok bilginin eserlerinden faydalandığını da kitabında belirtmiştir.

Robotik Teknolojiler artık modern sanayinin ve ticaretin aktifleştiği günümüzde ihtiyaç duyulan bir alan olmuştur. Bu alanda farklı ülkelerde çeşitli çalışmalar yapılmaktadır. Biz de yazılım sektörünün öncü firması olarak 2010 yılında başlatmayı düşündüğümüz “Robotik Teknolojiler alanında Ar-Ge çalışmaları başlatılması” projemizi AKINSOFT ailesinin üstün çalışma performansı sayesinde 2009 yılının 2. yarısında hayata geçirdik. Görüntü işleme amaçlı kullanılacak 2 prototip ürettik. AKINSOFT olarak daha kurulduğumuz gün bu projemizi 2010 vizyonumuza eklemiştik ve 2015 vizyonumuzda da robotların seri üretimine başlayacağımızı belirtmiştik. Artık Robot Teknolojileri alanında Ar-Ge çalışmalarına başladık, 2015’te de robotların seri üretimine geçmeyi planlamaktayız. Şu anda üzerinde çalıştığımız 2 prototipin mekanik kısımları tamamlandı, yazılım konusunda yapılan test çalışmaları devam ediyor.

Robot üretimi alanında kullanabilecek malzemeler (elektrik motorları, valfler, pistonlar, manipülatörler, kontaktörler vb.) üreten firmalar da bize destek vermektedirler. Bu konuda gördüğümüz ilgili bizleri son derece mutlu etti.

Türkiye’nin robotlarını üretmek için AKINSOFT, çalışmalarını sürdürüyor.

Mehmet Saatçi
AKINSOFT Robotik Departmanı Mekatronik Sorumlusu

Benzer Yazılar

One Comment on “Ülkemizde Robot Teknolojileri

  1. BABA HELAL SANA !!!

Yoruma kapalı.