Tekno Haber AKINSOFT 04 Şubat 2010 (0) (1910)

Web Sitesi Ne Kadar Önemli?

Bilgi alışverişi, teknolojininde ilerlemesiyle çok hızlı bir hale gelmiştir. Buna bağlı olarak da internetin önemi ve gerekliliği ön plana çıkmıştır. İnternetin bu kadar önemli bir iletişim aracı haline gelmesi firmaları da yakından ilgilendirmektedir. Web siteleri günümüzde kullanılan en yaygın ve en ucuz iletişim aracıdır. Firmalar, web siteleri sayesinde pazarlama güçlerine artı bir ivme katarak 24 saat boyunca bölgelerindeki insanlara, hatta tüm dünyaya ürün ve hizmetlerini tanıtarak satışını gerçekleştirmektedir.

Günümüzde, web siteleri firmaların prestiji açısından da önemli bir yere sahiptir. İyi bir web sitesi ile geniş kitlelere hiçbir aracı kullanmadan ulaşmak, firma imajını güçlendirmek ve firma ile ilgili gelişmeleri anında duyurabilmek mümkündür.

İyi Bir Web Sitesine Sahip Olmak İçin Neler Yapılmalı?
Rekabetin arttığı, firmaların birbirleriyle yarışırcasına yenilikler yaparak müşterilerin ilgisini çekmeye çalıştıkları bir dönemde, web siteleri de kendi aralarında yarışır hale gelmiştir. Bu rekabet ortamında iyi bir web sitesi için;.
• İlk önce sitenin alan adının ne olacağına karar verilmelidir. Alan adının kolay okunabilir ve yazılabilir olmasına, sitenin içeriği ile firma unvanın uyumlu olmasına dikkat edilmelidir.
• Web sitesi, ziyaretçilerin sabrını zorlamayacak şekilde kolay ve hızlı açılmalıdır. Site yavaş açılıyorsa ziyaretçiler çok çabuk sıkılır ve siteyi terk edebilirler.
• İnternet ortamında görsellik firma imajı açısından çok önemlidir. Web sitesinde renkleri doğru kullanarak ziyaretçilerin sitede keyifli bir gezinti yapması, ziyaretçi sayısında ciddi artışların olmasına sebep olmaktadır. Bir ziyaretçi siteye girer girmez ilk 8-10 saniye sitenin görselliğine yoğunlaşır ve daha sonra bir müşteri gözüyle sitenizi incelemeye başlar. Bunun için renkler, kişilerin hislerini, algılamalarını ve etkileşimlerini büyük ölçüde etkiler. Bu yüzden web sitesi tasarımı yapılırken renkler doğru kullanılırsa istenilen başarı çok kolay yakalanabilir.

Renkler ve Kişi Üzerindeki Etkileri

Kırmızı: Dikkat çeker, heyecan verir ve kişiyi harekete geçirir. Web sitesinde dikkat çekmesi istenilen kısımlarda kırmızı renk kullanılarak ziyaretçilerin ilgisi o yöne çekilebilir.
Mavi: Kişilerin güven duyduğu bir renktir. Bağlılık duygusunu arttırıcı bir özelliğe sahiptir. Profesyonel firmalar, web sitelerinde mavi rengi yoğun olarak kullanır.
Yeşil: Dinlendirici bir etkiye sahip olan yeşil, gözlere de en uyumlu renktir. Bolluk ve bereketi temsil eder. Web sitesinde yeşil renk kullanılarak ziyaretçilerin sitede daha uzun süre vakit geçirmesi sağlanabilir.
Sarı: Neşeyi, mutluluğu, iyimserliği temsil eder. Sarı renge uzun süreli bakmak gözleri yorduğu için bir web sitesinde yoğun olarak bu rengin kullanılması uygun olmayabilir.
Siyah: Gizemli bir renktir. Bazı kişilerde duygusallığı hüznü belirtir. Bazı kişilerde gücü, prestiji simgeler. Kişiden kişiye farklılık gösteren bu renk, web sitesinde firmanın faaliyet alanına ve kurumsal kimliğine uygun olduğu sürece kullanılabilir.
Beyaz: Saflığın temizliğin rengidir. Web sitelerinde genelde arka plan rengi olarak beyaz ve tonları kullanılır. Bunun sebebi ise sitenin çok kalabalık gözükmesini engellemesidir.

AKINSOFT sahip olduğu 24 web sitesinin dizaynını renklerin kişiler üzerinde bıraktığı etkilerden yola çıkarak tasarlamıştır. Kurumsal kimlik anlayışı ile hizmet veren AKINSOFT, örneğin www.akinsoft.com.tr sitesinde yoğun olarak mavi rengi kullanmıştır. Mavi renkle ziyaretçilerin siteye olan bağlılığını arttıran AKINSOFT, bu renk ile profesyonelliğini de ön plana çıkarmaktadır. AKINSOFT, sitesinde ilk önce fark edilmesini istediği noktalarda kırmızı rengi kullanarak ziyaretçilerin dikkatini çekmeyi başarmaktadır. Beyaz rengi ise genelde sitesinin arka planında kullanan AKINSOFT, bu şekilde sadelik sunarak ziyaretçilerin sitede daha uzun vakit geçirmesini sağlıyor. Kısaca AKINSOFT web sitesi tasarımına önem veriyor ve 1 gün içerisinde milyonlarca ziyaretçisini web sitesinde ağırlıyor.

Günümüz iş dünyası hızla internet alanına doğru kayıyor. Sanayiciden küçük esnafa kadar herkesin bir web sitesi var. Bir kartvizit kadar gerekli olan web siteleri hedef kitleye ulaşmada güçlü bir tanıtım ve reklam kaynağı haline gelmiştir. Doğru tasarım ve programlama ile kurulmuş bir web sitesi, müşteri ve firma arasında kurulan bir köprüdür. Bu önemli iletişim aracını doğru ve etkili kullanarak elektronik dünyada siz de yerinizi almalısınız.

Benzer Yazılar