Tekno Haber AKINSOFT 15 Mayıs 2010 (0) (1433)

2011 mobil cihaz satış yılı

Deloitte’un telekomünikasyon endüstrilerindeki temel eğilimleri ortaya koyan raporuna göre, 2011 yılında mobil cihaz satışları PC satışlarını sollayacak.

Deloitte 2010 Telekomünikasyon Öngörüleri raporunu yayınladı. Rapora göre, geçen yıl 3,2 milyar dolarlık telekomünikasyon pazarında yüzde 7 gibi çok büyük bir ivmeyle gelişen mobil iletişim ağ teknolojileri, her yönüyle gelecek için cazip bir pazarın altyapısını hazırlıyor. 2011 yılına kadar 400 milyon adet akıllı cep telefonunun pazara girerek taşınabilir PC satışlarını sollayacağı öngörülüyor. Rapora göre 2011’den sonra ise akıllı cep telefonlarının, taşınabilir ve masaüstü tüm PC satışlarının önüne geçeceği belirtiliyor. Cep telefonu yazılımlarında ortalama 2 milyar dolara yakın bir hacim oluşturması beklenen Mobil Arama, 2010 yılı sonuna doğru klasik cep telefonu uygulamaları arasında yerini almış olacak.

Konuyla ilgili olarak Deloitte Türkiye TMT Endüstri Lideri Oktay Aktolun, “Deloitte’un telekomünikasyon sektörüne ayna tutan bu raporunun bulgularını değerlendirirken, “bugün dahi belirsizliğini koruyan küresel ekonomik konjonktürü göz önünde bulundurmakta fayda var. Ekonomideki belirsizliğe rağmen dünyada bant genişliğine duyulan ihtiyacın hızla artması, telekomünikasyon sektöründe büyümeyi sürekli hale getirirken, üretici ve operatörü ile telekomünikasyon sektörü, şimdi ortaya çıkan yeni teknolojileri ve kullanıcı ihtiyaçlarını nasıl yöneteceğini anlamaya çalışıyor. Resim, video, müzik, vb. gibi içeriğin hızla sayısallaşması ise telekom ve medya sektörleri arasında yeni ve güçlü sinerjiler yaratıyor. Uzmanlarımızın hazırladığı bu çalışma 2010 ve sonrasında telekom sektörünün alacağı yeni görünümü ana hatlarıyla ortaya koyuyor” dedi.

İlerleyen dönemlerde akıllı cep telefonlarının arama motoru özellikleri ile bilgiye erişimde önemli bir işlev üstleneceğini belirten Aktolun, mobil cihazlar üzerinde VoIP (internet üzerinden ses iletişimi) kullanımının artmasının mobil operatörlerin yeni stratejiler geliştirmesini sağlayacağını söyledi. İletişim trafiğinin artmasının telekomünikasyon endüstrisini yeni teknolojileri daha etkin kullanmaya yönlendirdiğini dile getiren Aktolun, bütün bu gelişmelerin ilerleyen dönemde kullanıcılara sunulan tarifelerin düzenlenme biçiminden, iş dünyasının telekom endüstrisinden taleplerine kadar bir dizi gelişmeyi tetikleyeceğini beklediklerini ifade etti.

Benzer Yazılar