AKINSOFT robotu hızla gelişiyor

Dünya nüfusunun hızla artışı, insanların değişen ihtiyaçları, arzın talebi karşılayamaması gibi durumlar, teknolojinin bazı alanlarda yetersiz kaldığını gösteriyor. Günümüzde insanların bir takım ihtiyaçları, teknoloji sayesinde karşılansa da hala tam anlamıyla teknolojiden verim alınamıyor. Bu da insanları makinelerin yapacağı ağır işlerde çalışmaya sürüklüyor.

İnsan gibi düşünen fakat insanlardan daha hızlı ve pratik olan sistemlere duyulan ihtiyaç, yapay zeka terimini ortaya çıkarmıştır. Yapay zeka, makinelerin insanlar gibi düşünmesini sağlayabilmektir. Yapay zekaya sahip bir robotun insan hayatında etkin bir şekilde yer alması, kişilerle iletişim kurabilmesi ve ihtiyaçlarını gidermesi 21. yüzyıl insanının en büyük gereksinimlerindendir. “İnsana ve İnsanlığa Değer Verilmeyen Köşe Kalmasın” ilkesiyle yola çıkan AKINSOFT, insanlığa en önemli alanda hizmet vermek üzere, 2009 yılının 2. yarısında Robotik Teknolojiler alanında Ar&Ge çalışmalarını başlattı. Robotik konusunda çalışmalarını sürdüren AKINSOFT, istikrarlı bir şekilde ilerlemeye devam ediyor. İnsansı robot konusunda bugüne kadar birçok test ve deneme yapan AKINSOFT Robotik Departmanı, görüntü işleme alanında 2 tane prototip üretti. Prototiplerin kas yapılarını geliştirmek için detaylı araştırmalar yapan AKINSOFT, hidrolik, pnömatik ve servo motorlar alanında çalışmalarını sürdürüyor. Yapay zeka yazılımları ile çalışacak robotların Ar&Ge çalışmalarını sürdüren firma, 2015 yılında insanlığa değer katacak robotların seri üretimine geçecek.

Dünyanın merkezi olma yolunda emin adımlarla ilerleyen AKINSOFT, görüntünün şeklini tespit ederek görüntüye yönelen bir prototip üretti. Kısa süre içerisinde büyük yol kateden AKINSOFT Robotik Departmanı, gel-git gibi tek kelimelik algı yeteneğine sahip prototip oluşturuyor. Teknolojiyi yakalamak yerine teknolojiyi geliştirmek, kullanmak yerine teknoloji üretmek gerektiğini düşünen AKINSOFT, insansı bir mekanizmaya sahip Roboliza adında bir robot oluşturuyor. Hümanoid robot alanında çok büyük ilerleme kaydeden firma, insanların yaşam standartlarını en üst seviyeye çıkarmayı planlıyor.

Benzer Yazılar

5 Comments on “AKINSOFT robotu hızla gelişiyor

 1. Konyada teknoloji adına beni tek heyecanlandıran firma Akınsoft inşallah kısa zamanda hedeflerinize ulaşırsınız.Başarılar Dilerim

 2. Allah yolunuzu açık eylesin…
  Asıl vatansever ve vatan perver sizlersiniz.
  Ayinesi iştir kişinin lafa bakılmaz sözüyle bunu kanıtlıyor.
  Şu Türkiye’yi Teknolojik bağımlılıktan kurtarın ne olur. El kadar birşeye 1000 ler ce dolar ödüyoruz. Ama bizim ayni şeyi kazanmamız için kamyonlarca domates satmamız gerekiyor.
  Bir fotoğraf makinası üretseniz, bir cep telefonu işine girseniz, fena mı olur. herhengi bi teknolojik faaliyette adınız duyurmanızı çok istiyorm… Allah yolunuzu açık eylesin….

 3. Üniversite yıllarında mezun olurken örümcek robot yapmıştım. bu tür gelişmeler beni heyecanlandırıyor. Türk mühendislerin elinden çıkması beni bir başka heyecanlandırıyor. Akınsoft’a müteşekkür ediyor başarılarını sonucunu diliyorum… yolunuz açık olsun… yapılmıcak şey degil basit işler:)

 4. Özgür abiye kocaman selamlar.Helal olsun Özgür abi sen bu konumu fazlasıyla hakettin.Ben 2000 veya 2001 senesinde Akınsoft ‘un bir personeliydim.O zaman yazıcı iş merkezi alt katta bir mağaza ve yine o bölgede ikinci katta bir ofis vardı.birde istanbulda bir ofis ve toplamda Özgür abi dahil 8-10 çalışandık.ikinci kattaki ofiste genç satış ekibi adaylarına mevcut programlarla ilgili bilgi verilir ve firma vizyonu anlatılırdı.Özgür abi arka tamponunun sağ alt tarafında ‘Mavi gücü hiissedin…’ yazılı Mazda 626 arabasıyla tura çıkar ve ürünleri daha geniş kitlelere ulaştırmaya çalışır ve birgün bütün illerde bayimiz olacak,merkez plazamız ve bölge müdürlüklerimiz olacak derdi,Bizlerde maalisef ona çok fazla uçuyor gözüyle bakardık.Ama bugün ben onun ve Akınsoftun vizyonunu gerçekleştireceğine ve Türkiye’den dünyaya robot ihracatını gerçekleştirerek bu vatana en büyük hizmetlere imza atacağına yürekten inanıyorum ve bir kez daha Özgür abiyi yılmayan azminden ve şaşmayan inancından dolayı kutluyorum.HELAL OLSUN ÖZGÜR AKIN…YOLUN AÇIK OLSUN AKINSOFT…

 5. Sizinle gurur duyuyoruz eskişehir atatürk anadolu teknik lisesi otomasyon bölümü 2.sınıf öğrencisiyim sizin sayenizde robot altyapısı Türkiyede sağlanacak ülke gelişicek bölümüme değer bir çalışma ortamı yaratıyorsunuz TEBRİK EDERİM

Yoruma kapalı.