Tekno Haber AKINSOFT 15 Mayıs 2010 (0) (1783)

Anı ölümsüzleştiren icat: Fotoğraf Makinası

Yaklaşık 5 asır önce keşfedilen fotoğraf makinesinin kullanım alanı, teknolojinin de desteği ile her geçen gün giderek artmaktadır. İnsan hayatında önemli bir yere sahip olan fotoğraf, insanların geçmişinde önemli bir görsel belgesi olmuştur.

Günümüzde insanların birkaç saniyede fotoğrafını çekebilen fotoğraf makinelerinin tarihi 1500’lü yıllara dayanmaktadır. Fakat fotoğraf makinesi konusunda en önemli adım, 1802 yılında atılmıştır. İngiltere’de ilk fotoğraf makinesini geliştiren Thomas Wedgwood, bir deri üzerine görüntüyü kaydetmiş ama görüntüyü sabitleyememiştir. Bu alanda çalışma yapan Joseph Nicéphore Niepce ise yaptığı birçok deneme ve çalışmanın ardından 1827 yılında, duyarlı levha üzerine görüntü işleyerek, ilk görüntü kaydeden kişi olmuştur. Fotoğraf makinesiyle kalıcı bir görüntü çekmeyi başaran Niepce, ilk doğa fotoğrafı çeken insan olarak da bilinmektedir.

Daha sonra Louis Jacques Mende Daguerre, kendi adını verdiği “Daguerretype”ı bularak saatlerce süren pozlandırma süresini, dakikalara indirmeyi başarmıştır. Daguerre, 1839’da resimlerini halka sergilemiş ve bu şekilde fotoğraf sanatı doğmuştur. Zamanla insanların fotoğrafa olan ilgisi artmış ve insanlar fotoğrafı geliştirmek için birçok deneme yapmıştır. Bu denemeleri yapanlardan birisi de İngiliz bilgin Henry Fox Talbot’tur. Talbot, bir kağıdı çeşitli kimyasal maddelere batırarak ışığa karşı duyarlı hale getirmiştir. 1839 yılında, Talbot’un buluşu için ilk defa “fotoğraf” kelimesi kullanılmıştır. Calotype adlı baskı yöntemini bulan Talbot sayesinde, modern fotoğrafçılığın temelleri atılmıştır. James Clerk Maxwell ise 1861 yılında fotoğraf makinesi ile sabit duran bir nesneyi 3 kere çekmiş ve aynı nesnenin 3 fotoğrafında da farklı renkler kullanmıştır. Daha sonra bu 3 fotoğrafı bir araya getirerek renkli bir görüntü elde etmiştir. Bu şekilde Maxwell ile renkli fotoğrafçılığa ilk adım atılmıştır.

Fotoğraf Makinesinin Ana Elemanları

Fotoğraf makinesinin 4 ana elemanı vardır. Bunlar, objektif, diyafram, örtücü ve vizördür.

Objektif: Çekilmek istenen fotoğraftan yansıyan ışığın, duyarlı yüzey üzerine düzgün bir şekilde gelmesini sağlayan kısmıdır. Objektif, fotoğraf makinesinde önemli bir yere sahiptir çünkü, objektifin kalitesi çekilecek olan fotoğrafın kalitesini belirler.

Diyafram: Fotoğrafın çekimi esnasında nesneden yansıyan ve fotoğraf makinesindeki duyarlı yüzey üzerine düşecek olan ışığın şiddetinin ayarlanmasını sağlar. Basit olarak göz bebeği hareketine benzer, yani çok ışıklı ortamlarda kısılır, az ışıklı ortamlarda açılırlar.

Örtücü: Fotoğraf makinesindeki duyarlı yüzey üzerine ne kadar süre ile ışığın geleceğini ayarlayan parça örtücüdür. Seçilen objenin fotoğrafının çekilmesi için deklanşöre basıldığında örtücü açılır ve daha önce ayarlanan süre sonunda kapanır.

Vizör: Çekilmek istenen görüntünün nasıl olacağına ilişkin ön izleme olanağı verir. Genellikle çekim ile ilgili her bilgi (örtücü hızı, netlik vb.) vizör içerisinde görünür. Vizörün en önemli özelliği çekilecek objenin netliğini ayarlamasıdır.

Fotoğraf Makinesi Nasıl Çalışır?

Fotoğraf makinesinin çalışmasındaki temel ilke ‘ışık’tır. Bu sebeple fotoğraf makinesini göze benzetebiliriz. Gözün görebilmesi için nasıl ışık gerekiyorsa, fotoğraf makinesinin de çalışması için ışık gereklidir. Çekilecek olan fotoğraftan yansıyan ışık, öncelikle objektife ulaşır ve odaklanır. Daha sonra objektifin içerisinde bulunan ve adına diyafram denilen diske ulaşılır. Bu diskin genel görevi, gelen ışığın şiddetini ayarlamasıdır. Objektifte toplanan ışık diyaframdan geçerek örtücüye ulaşır. Örtücü perde, fotoğraf çekilmeden önce seçilen süre içerisinde açık kalarak ışığın film üzerine düşmesini sağlar.

Benzer Yazılar