Tekno Haber AKINSOFT 15 Mayıs 2010 (0) (1761)

Artık Hayatımızda İnternet Var

 

17 yıl önce hayatımıza giren internet, her geçen gün artan bir ivme ile büyümeye devam ediyor. Türkiye’de 35 milyonu aşkın kişi interneti aktif bir şekilde kullanıyor. Türk kullanıcılar, sayı olarak gelişmiş ülkelerle yarışamasa da, Türkiye’de internete olan ilgi giderek artıyor.

İlk bağlantı 1993’te

İnternet teknolojisi Türkiye’ye ilk olarak 1987 yılında Ege Üniversitesi’nde kurulan Türkiye Üniversite ve Araştırma Kurumları Ağı ile geldi. Ancak Türkiye’de ilk yurtdışı internet bağlantısı, 12 Nisan 1993 tarihinde ODTÜ’de (Ortadoğu Teknik Üniversitesi) kurulan Ankara-Washington kiralık hattı ile gerçekleşti. Bu sebeple de 12 Nisan tarihi Türkiye’de internetin doğum günü olarak kabul edildi. Türkiye’de internetin büyümesi, herkesin internetten faydalanabilmesi ve toplumun gündemine internetin yerleşebilmesi için her yıl 5 Nisan ile 18 Nisan tarihleri arası ülkemizde İnternet Haftası olarak kutlanıyor.

WWW nedir, nasıl ortaya çıkmıştır?

WWW’in ingilizce açılımı “world wide web”tir. Türkçe karşılığı ise dünyayı saran ağ olarak tanımlanmaktadır. İngiliz fizikçi Tim Berners -Lee tarafından geliştirilen www, internetin geniş kitlelere açılmasında önemli bir adım olmuştur. Bir fizik laboratuvarında çalışan Berners-Lee www’i, laboratuvardaki önemli bilgilerin kaydedildiği elektronik dokümanlara kolayca ulaşabilmek, sayısı artan doküman yığınlarına bir düzen getirmek ve aynı doküman üzerinde bir çok kişinin çalışmasını sağlamak için geliştirmişti. Berners-Lee’ye göre çok kullanıcılı ortamda, bir dosyanın birden fazla kişi tarafından incelenmesini, yapılan hataların daha hızlı fark edilmesini ve kullanıcıların sürekli kendi aralarında iletişim halinde olmalarını sağlayacaktı.

İlk defa 17 Mayıs 1991 yılında çalıştırılan web, o dönemde internet alanında bir devrim olarak nitelendirildi. Web’in en önemli özelliği, internete standart bir yapı getirmiş olması ve daha önce geliştirilen internet dosya transfer protokolü FTP’yi ve elektronik postayı desteklemesiydi.

Türkiye’de internet kullanım oranı

Günümüzde internet kullanım oranı, bir ülkenin gelişmişlik düzeyini gösteren en önemli ölçütlerden birisidir. 2007 yılında yapılan araştırmaya göre Türkiye internet kullanımında dünyada 13. sırada, Avrupa’da ise 6. sırada yer alıyor.

İnternette geçirilen süre

Türkiye, internette geçirilen süre bakımından tüm Avrupa ülkelerini geçerek birinci sırada yer alıyor. Ayda 32 saat internet başında zaman geçiren Türk kullanıcılar, kullanıcı başına girilen sayfalar bakımından da birinci sırada bulunuyor.

Türkiye interneti daha çok hangi amaçla kullanıyor?

Yapılan bir araştırmada Türk internet kullanıcılarının yüzde 40’ı interneti müzik dinlemek, müzik indirmek ve müzik satın almak için kullandığını belirtirken, ikinci sırada e-posta okumak ve e-posta göndermek, üçüncü sırada web sitelerinde vakit geçirmek, dördüncü sırada ise chat yapmak yer alıyor.

Benzer Yazılar