Tekno Haber AKINSOFT 15 Mayıs 2010 (0) (1739)

“Baz istasyonları tedirginliği eksik bilgilendirilmekten kaynaklanıyor”

Ulaştırma Bakanlığı ve Bilgi Teknolojileri, İletişim Kurumu (BTK) desteğiyle ve teknoloji, sağlık alanlarında halkın gelişmeleri takip etmesi amacıyla kurulan Teknoloji Bilgilendirme Platformu (TBP), Anadolu’daki ilk bilgilendirme toplantısını İzmir’de gerçekleştirdi.

Teknoloji Bilgilendirme Platformu’nun ilk toplantısına; Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu Başkanı Tayfun Acarer, Teknoloji Bilgilendirme Platformu Üyesi, Gazi Üniversitesi Teknoloji Fakültesi Elektronik – Bilgisayar Mühendisliği’nden Prof. Dr. İnan Güler, İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Biyofizik Ana Bilim Dalı’ndan Prof. Dr. Tunaya Kalkan ve Bilgi Üniversitesi Hukuk Bölümü’nden Yrd. Doç. Leyla Keser Berber katıldı.

İzmir’de gerçekleşen toplantıda Teknoloji Bilgilendirme Platformu çalışmalarından, baz istasyonlarının gündeme gelmesi üzerine; Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu Başkanı Dr. Tayfun Acarer, bu konudaki denetim görevini kendilerinin üstlendiğini vurgulayarak, “Baz istasyonlarının zararlı olduğuna yönelik eleştiriler elektromanyetik dalga ile radyasyonun birbirine karıştırılmasından ortaya çıkıyor. Bu yüzden öncelikle bilgi kirliliğinin önüne geçmeliyiz. Örneğin elektrikle çalışan her cihaz bir enerji yayar ve elektromanyetik enerji kesinlikle radyasyon ile aynı değildir. Bilim adamları elektromanyetik dalganın insan sağlığına etkisi üzerinde yıllardır çalışıyorlar. Bilimsel araştırma sonucunda zararlı olduğuna dair somut bir kanıt bulunabilmiş değil. Baz istasyonlarının Türkiye’de denetleme görevini Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu üstlenmektedir. Dünya uygulamalarına kıyasla Türkiye’de son derece etkin bir denetleme uyguluyoruz. Vatandaşlarımızın içi rahat olsun” dedi.

BTK’ndan yapılan açıklamaya göre, telekomünikasyon sektöründe teknolojik gelişmelerin izlenmesi, tüketicinin korunması, kalkınma ve güvenlik politikalarının gözetilmesi, yasalara ve uluslararası normlara uygunluğun sağlanması kurum tarafından düzenlenmekte ve denetlenmektedir. Bu kapsamda, yeni kurulacak her bir elektronik haberleşme cihazı yani tek baz istasyonu için verilen elektrik alan limit değeri ülkemizde ihtiyati tedbir açısından, AB ülkeleri ve çoğu dünya ülkesinin kabul ettiği, Uluslar Arası İyonlaştırmayan Radyasyondan Koruma Komisyonu’nun (ICNIRP-International Commission on Non-Ionizing Radiation Protection) sınır değerlerinin dörtte biri olarak belirlenmekte ve uygulanmaktadır. Dünya üzerindeki GSM operatörlerinin büyük bir çoğunluğunun referans olarak aldığı ve ICNIRP tarafından belirlenen elektrik alanı limit değeri 41,25V/m iken, Türkiye’de BTK tarafından yönetmeliklerle belirlenmiş olan ve baz alınan limit değer ise 10,23V/m’dir. Tüm bunların yanı sıra Dünya Sağlık Örgütü’nün yayınlamış olduğu raporlarda, bugüne kadar yapılan çalışmalarda baz istasyonlarının olumsuz bir etki oluşturduğuna dair yeterli bilimsel kanıt bulunmamaktadır.

“DOĞRU BİLGİLENDİRME ENDİŞEYİ AZALTIR”

Toplantıda konuşan İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Biyofizik Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Tunaya Kalkan da şunları söyledi:

“Kamuoyunda radyasyon ile düşük frekanslı ışımalar birbirine karıştırılıyor. Birinin zararlı etkisi kesinleşmişken diğeri de sanki aynıymış gibi değerlendiriliyor. Baz istasyonlarının yaydığı elektromanyetik dalga, toplumsal bir endişeye neden oldu. Bu endişe insanları psikolojik olarak rahatsız ediyor. Konudan uzak olan kişiler bilgi eksikliğinden de kaynaklanan nedenlerden etkilenmektedirler. Baz istasyonunun şiddeti çoğu zaman izin verilen sınırın yüzlerce kat altındadır. Kişiler, bu alanın zararlı olmadığının farkında olmaksızın, baz istasyonlarının kaldırılmasını istiyor. Baz istasyonunun mesafe ve şiddetinin vücuda etkisinin ihmal edilecek kadar düşük olduğunu bilse bu endişeye kapılmayacaktır. Bu yüzden vatandaşın doğru bilgilendirilmesi gerekmektedir.”

Benzer Yazılar