Tekno Haber AKINSOFT 15 Mayıs 2010 (0) (1246)

“Bütün insanlık, bilişimle küresel barışı daha kolay sağlayacak”

Bakan Binali Yıldırım, Stratejik Teknik Ekonomik Araştırmalar Merkezi (STEAM) tarafından İstanbul’da beş yıldızlı bir otelde düzenlenen “10. Uluslararası Telekomünikasyon Arenası” toplantısına katıldı. Toplantının açılışında konuşan Bakan Yıldırım, Türkiye’nin geleceğini belirleyecek olan sadece dijital-telekom sektöründeki açılım ve yatırımlar olmadığını, daha birçok şeyin Türkiye’nin geleceğini etkileyecek alanlar arasında yer aldığını ifade etti. Bilişim sisteminin ses iletimiyle başladığına ve son 15 yılda teknolojinin hızla ilerlediğine dikkat çekerek, internetin hayatımızda önemli bir yer edindiğini vurgulayan Yıldırım, “zaman kazanmak, küresel bir oyuncu olmak, geleneksel düşünmekten geleceğe yönelik daha modern bir anlayışa geçmek istiyorsanız bu araca ihtiyacınız var” dedi. Türkiye’de 80’li yıllardan önce iki boyutlu bir yaşam olduğu için sorunların da daha az olduğunu söyleyen Bakan Binali Yıldırım, “yani artık hizmet alanları ve hizmet verenler var. Devir değişti, bilgi teknolojileri alanında ciddi bir açılım süreci başladı. Yeni oyuncular devreye girdi. Böylece rekabet ve kalite dediğimiz olay ortaya çıktı. Burada da hizmet verenlerin sayısı arttığı için ve devlet kurumlarının yanı sıra başkaları da bu hizmeti verdiği için, devletin hakemlik pozisyonu alması gerekiyor. ” şeklinde konuştu.

Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu’nun son yıllarda ortaya koyduğu çalışmaların sektörün sağlıklı gelişmesi bakımından büyük önem ifade ettiğini söyledi. Türkiye’nin bilgi teknolojileri alanındaki durumunun AB’den biraz farklı olduğuna değinen Yıldırım, “AB’de pazar biraz daha oturmuştur. Türkiye’de hala dinamik süreç devam etmektedir. Onun için durumda kendimizi AB ile kıyaslamak doğru bir yaklaşım olmaz” dedi.

Ulaşım ve iletişimde 2023 hedeflerini ortaya koyduklarını hatırlatan Yıldırım, bunu ulaşımın bütün dallarında, iletişim ve bilgi teknolojilerinde yaptıklarını söyledi. “Ortaya koyduğumuz hedefler bizim için artık bir görev haline gelmiştir” diyen Bakan Yıldırım, “Türkiye bilgi tabanlı toplum ve bilişim teknolojilerinde lokomotif bir alan olacak. Sayısal yaşama herkes dahil edilecek. Açılıma en uygun alan aslında burası. Küresel düşün yöresel uygula. Gece gündüz farkı yok. İnsanlar 24 saat boyunca birbiriyle ilişki halinde. Burada muazzam bir alan var. Bu alanın çok daha büyük bir görevi var; küresel barışı geliştiriyor. Şeffaflığı arttırıyor. Hesap verilebilirliği gittikçe uygulanabilir hale getiriyor. Birçok artıları var” dedi.

Artık kamu kuruluşlarının da bilişim uygulamalarına geçtiğini kaydeden Yıldırım, yazışma, arşivleme ve vatandaşa yönelik hizmetlerde ıslak imzadan vazgeçildiğini vurguladı.

“Islak imza bazen başa bela oluyor onun için elektronik imza devrini başlatıyoruz” diyen Yıldırım, vatandaşların teknoloji dostu olmaya başladıklarını söyledi. Vatandaşın hayatını kolaylaştırmak için e-devlet uygulamaları ve arşiv çalışmalarına hız verdiklerini anlatan Yıldırım, “Buraya ne yazıp çizecekseniz düşünün taşının sorumluluklarına da katlanın. Vatandaşa da devleti idare edenlere de ciddi bir sorumluluk getiriyor. Vatandaşın yaşamını rahatsız etmeyecek bu araçları kullanarak hukuk dışı işler yapmayacağız. Bu etik bir meseledir. Bunu da eğitimle aşacağız. Vatandaşlarımızı bilinçlendireceğiz ve bu aracı en iyi şekilde kullanacağız” diye konuştu.

Yıldırım, Türkiye ve bütün insanlığın bilişimle küresel barışı daha kolay sağlayacağını ifade ederek, “ülkelerin kalkınması, insanlığın refaha ulaşması da yine bilişim sayesinde olacak. Bilişimle her şeyi yapmak mümkün. Sahip olduğumuz bilgiyi insanlığın yararına kullanmamız lazım. Bilim adamlarının ürettiği mikrobu insanları tedavi etmek için de öldürmek için de kullanabiliyorsunuz. Ama bizim görevimiz yaşatmak” diye konuştu.

Benzer Yazılar