Tekno Haber AKINSOFT 15 Mayıs 2010 (0) (1608)

Çocukların yeni gözdesi Mobil Bilişim Otobüsü

 

Adana’nın Ceyhan ilçesinde küçük mahallelerde yaşayan ilköğretim çağındaki öğrencilerin internet kullanmasına yardımcı olmak amacıyla Ceyhan Belediyesi tarafından bilgisayarlarla donatılan Mobil Bilişim Otobüsü törenle hizmete başladı. Belediye Başkanı Hüseyin Sözlü, Ceyhan Spor Salonu bahçesinde, Mobil Bilişim Otobüsü Projesi’nin hayata geçirilmesi nedeniyle düzenlenen törende yaptığı konuşmada, “Türkiye’de ilk diyebileceğimiz bu proje, belediyemizin Proje Koordinasyon Merkezi tarafından hazırlandı. Çukurova Kalkınma Ajansı’nın (ÇKA) 2008 yılı mali destek programları çerçevesinde mali destek almaya da hak kazandı” dedi.

Belediye tarafından projede kullanılmak üzere tahsis edilen otobüsün ileri teknoloji ürünü 20 adet bilgisayarla donatıldığını kaydeden Sözlü, “Mobil Bilişim Otobüsü, gezici olarak hizmet verecek. Gelir düzeyi düşük mahallelerdeki ilköğretim öğrencilerinin ücretsiz internet kullanmalarını sağlayacağız. Yani eğitimin önemli bir parçası olacak. Çocuklarımıza, güvenli internet kullanımı ve bilişim teknolojileri hakkında görevli uzman arkadaşlar belirli aralıklarla eğitimler de verecek” dedi.

Mobil Bilişim Otobüsü, Belediye Başkanı Sözlü, ÇKA Genel Sekreteri Veysel Parlak ve ÇKA Yönetim Kurulu Üyesi Abdullah Torun tarafından hizmete başlatıldı.

Öte yandan, projenin diğer ayağında ise belediye ile tüm birimleri arasında kablosuz ağ bağlantısının kurulduğu ve fiber optik teknoloji kullanarak ‘Metro-Ethernet’ internet bağlantısının da kullanılmaya başlandığı bildirildi.

Benzer Yazılar