Tekno Haber AKINSOFT 15 Mayıs 2010 (0) (1731)

Genç teknoloji dostlarının başarısı

 

Bitlis’in Ahlat İlçesi Çok Programlı Lisesi (ÇPL) öğrencileri, rüzgar enerjisinden yararlanarak evlerde kullanılan güneş enerjisi su ısıtma sisteminin içindeki suyun sürekli sıcak tutulmasını sağlayan rüzgar tribünü üretti.

2009-2010 Eğitim Öğretim Yılı Mesleki ve Teknik Eğitim Okul ve Kurumları Arası Proje Tabanlı Beceri Yarışması’na katılan Ahlat ÇPL öğrencileri, “Elektrik Enerjisi Üretimi Projesi” ile Bitlis ilinde birinci oldu. Erzurum’da düzenlenecek bölge yarışmasına hazırlanan öğrenciler, atölyelerindeki atıl durumda bulunan bisiklet jantı, saç, kablo gibi malzemelerden yararlanarak rüzgar tribünü üretildi. Ahlat ÇPL’ de görev yapan 2 proje danışmanı öğretmenin koordinasyonu ile 4 öğrencinin hazırladığı proje, rüzgar enerjisinden elektrik enerjisi üreterek hanelerin sıcak su ihtiyacının karşılanması amaçlandı.

genc_teknoloji2Projede görev alan okulun metal işleri öğretmenlerinden Fatih Pirhasnoğlu, önce teknik resimleri hazırladıklarını, ardından atölyedeki atıl durumdaki malzemeleri kullanarak rüzgar tribünü ürettiklerini söyledi. Pirhasanoğlu, “Tribün dakikada 70 devir ile döndüğünden yeterli verim elde ediliyor. Yapılan denemelerimiz başarılı oldu. Bizim bu projede amacımız, rüzgar enerjisinden yararlanarak, evlerde kullanılan güneş enerjisiyle çalışan su ısıtma sisteminin içindeki suyun sürekli sıcak tutulmasını sağlamaktır. Böylece projemiz hanelerin sıcak su ihtiyacının karşılanmasın da çok önemli bir rol üstlenecektir. Proje özellikle rüzgar potansiyeli yüksek olan yerlerde kullanım bakımından verimlilik elde edilecektir. Ayrıca rüzgar enerjisinden elektrik enerjisi üreterek suyun soğuk havalarda ve geceleri sıcak tutulması sağlanmaktadır, bu da enerji tasarrufu imkanı sunacaktır” dedi. Öğrenciler ise bir ekip ruhu ile çalıştıklarını, Bitlis ilinde birinci olarak Erzurum’da Bitlis’i temsil edecek olmanın heyecanını yaşadıklarını ifade etti.

Rüzgar tribününü merak edenler ise hem yapılan çalışmayı yakından görmek hem de örencilere moral ve motivasyon vermek amacıyla sık sık ÇPL atölyelerini ziyaret ediyor.

Benzer Yazılar