Tekno Haber AKINSOFT 15 Mayıs 2010 (0) (1317)

Türkiye’de korsan kullanım ihbar sayısı yüzde 50 arttı

 

Lisanslı yazılım kullanımının toplum geneline yaygınlaştırılması için yoğun hukuki çalışmalar yürüten Business Software Alliance (BSA) Türkiye katılımcılarının, 2009 yılında gerçekleştirdikleri hukuki işlemler sonucunda, yaklaşık 1 milyon dolar değerinde korsan yazılım ele geçirilmesini sağladığı bildirildi.

BSA Türkiye’den yapılan açıklamaya göre, Avrupa genelinde gelen 4 bin civarında ihbarı değerlendiren BSA katılımcıları, 2 bin 256 adet firma aleyhine hukuki işlem süreci başlatırken, Türkiye’de bu yönde gelen ihbar sayısı da bir önceki yıla oranla yüzde 50 arttı. BSA Türkiye’nin 2009 yılında gerçekleştirdiği hukuki işlem sayısı da günde ortalama 1,3 işlemle yüzde 30 artış gösterdi. Korsan yazılımın 2009 yılında Avrupa iş dünyasına maliyeti ise 16 milyon dolar oldu.

Verileri değerlendiren BSA’nın EMEA Bölgesi Hukuk İlişkiler Direktörü Sarah Coombes, “Finansal açıdan dünya genelinde zor bir yıl olan 2009’da ortaya çıkan bu istatistikler, firmaların lisanslı yazılım kullanmalarının, mali zorlukları aşmada en önemli adımlardan biri olduğunun bir kez daha altını çizmiştir. Üstelik söz konusu olan bu 16 milyon dolar, korsan yazılım kullanan firmaların sadece yasal süreçler çerçevesinde üstlenmek zorunda kaldıkları maliyetlerdir. Bunun yanı sıra yabancı yatırımcılar ile işbirliği yapmada yaşanacak zorluklar, ticari faaliyetlerinin etkilenmesi, finansman akışında ortaya çıkan ek giderler, güvenlik açıkları ve ticari itibarlarının zedelenmesi gibi hususlar dikkate alındığında, zararlarının bununla sınırlı olmadığı açıktır” dedi.

BSA Türkiye Genel Koordinatörü Elçim Barkay ise, “açıklanan bu rakamlar, Türkiye’de yazılım korsanlığı oranının maalesef hala oldukça yüksek olduğuna işaret etmekle beraber, bu konuda BSA Türkiye’nin yaptığı bilinçlendirme çalışmalarının da olumlu sonuçlar verdiğinin bir göstergesi niteliğinde. Yapılan araştırmalar, korsan yazılım kullanım oranında gerçekleşecek her 10 puanlık düşüşün, Türkiye’nin Gayrisafi Milli Hasılası’nda yıllık 624 milyon dolar, doğrudan vergi gelirlerinde de 80 milyon dolar bir artış sağlayacağını göstermektedir. Tüm bu veriler sonucu, korsan yazılım kullanımına karşı sürdürdüğümüz mücadeleyle, önümüzdeki yıllarda kayıt dışı ekonominin azaltılarak vergi gelirlerinin artırılmasını ve bunun da ülkemizin gelişimi için büyük potansiyel ifade eden teknoloji sektöründe gençlere istihdam imkanı olarak dönmesini hedeflemekteyiz” diye konuştu.

Benzer Yazılar